wtorek, 31 sierpnia 2010

Modlitwa o Solidarno艣膰 - dla nas i 艣wiata (12)







Modlitwa powszechna podczas mszy 艣w. dzi臋kczynnej za 30 lat Solidarno艣ci:

1. Za papie偶a, biskup贸w, ksi臋偶y, katechet贸w i wszystkich, kt贸rzy swoim 偶yciem g艂osz膮 S艂owo Prawdy Bo偶ej.
2. Aby wr贸ci艂a atmosfera zgodno艣ci, tamta atmosfera z lat 1980-1981, i 偶eby ludzie w Strach贸wce chodzili u艣miechni臋ci.
3. Aby ci膮gle odradza艂 si臋 i zwyci臋偶a艂 w naszym 偶yciu kraj, za kt贸rym t臋sknimy, a w nim by panowa艂a prawda i dobro wsp贸lne.
4. M贸dlmy si臋 za braci ze wsp贸lnoty w Taize, kt贸rzy po艣wi臋cili swoje 偶ycie, aby s艂u偶y膰 Pojednaniu.
5. Za rolnik贸w i za tych, kt贸rzy pracuj膮 w poni偶aj膮cych warunkach, za bezrobotnych, aby szanowano ich godno艣膰.
6. Za osoby podejmuj膮ce s艂u偶b臋 publiczn膮 w strukturach w艂adzy, aby wype艂nia艂y j膮 uczciwie dla dobra wszystkich ludzi.
7. Panie Jezu, nasz Przyjacielu, pomagaj nam okazywa膰 solidarno艣膰 ubogim, wi臋藕niom, i ludziom opuszczonym przez innych.
Panie - Ciebie prosimy. Kyrie eleison!

Religijnie, patriotycznie, naukowo (11)









Co politologia i nauka spo艂eczna ko艣cio艂a m贸wi o Solidarno艣ci poda艂 nam w wyk艂adzie dr S艂awomir Sowi艅ski z Uniwersytetu Kardyna艂a Wyszy艅skiego, wyk艂adowca w Seminarium Archidiecezji Warszawskiej, cz臋sty komentator 偶ycia politycznego w telewizji, ojciec wielodzietnej rodziny, przyjaciel Rzeczpospolitej Norwidowskiej.

Streszczenie:
S膮 trzy najcz臋艣ciej pope艂niane grzechy traktowania historii:
- zapomnienie, lekcewa偶enie
- powtarzanie starych wzor贸w, na艣ladowanie minionych zdarze艅
- mitologizowanie, oddalanie historii w rejony nierealnych heros贸w, i zamkni臋tych mit贸w

Jan Pawe艂 II po艣wi臋ci艂 sprawom spo艂ecznym dwie encykliki. Do sprawy Solidarno艣ci nawi膮zywa艂 przy wielu okazjach. Przemawiaj膮c w ONZ w 1995 roku stwierdzi艂, 偶e „solidarno艣膰 zmierza do przekroczenia samego siebie, do nabrania wymiar贸w specyficznie chrze艣cija艅skich ca艂kowitej bezinteresowno艣ci, przebaczenia i pojednania. ... chrze艣cija艅ska solidarno艣膰 buduje wsp贸lnot臋 i prowadzi do braterskiej «jedno艣ci»”. Odwo艂uj膮c si臋 do s艂awnego eseju Vaclava Havla, Jan Pawe艂 II m贸wi艂 o do艣wiadczeniu solidarno艣ci spo艂ecznej, kt贸ra wyst臋puj膮c przeciw re偶imom opartym na sile propagandy i terroru, sta艂a si臋 moralnym j膮drem «si艂y bezsilnych».
Vaclav Havel uwa偶a, 偶e istot膮 totalitaryzmu jest k艂amstwo. Si艂膮 bezsilnych jest wi臋c prawda. Zaczynaj膮c od siebie, ja musz臋 m贸wi膰, dzieli膰 si臋 z innymi tym, w co wierz臋, co jest dla mnie wa偶ne, "艣wi臋te".

Przez drobne k艂amstwa, przez konformizm dla "艣wi臋tego spokoju", lub dla oczekiwanych korzy艣ci, ro艣nie si艂a totalitaryzm贸w. Ten sam mechanizm dzia艂a艂 wtedy, 30 lat temu i dzi艣. Czy chcemy dzisiaj 偶y膰 w prawdzie? Czy nie uciekamy w konformizm?

呕ycie spo艂eczne buduje si臋 od siebie samego. Albo, jak pisa艂 ks. prof. J贸zef Tischner "od domu". Niestety jest te偶 inna opcja, budowanie "od kryj贸wek". Prof. Tischner by艂 drugim, po Papie偶u, autorytetem Solidarno艣ci. By艂 tw贸rc膮 "Etyki Solidarno艣ci". Pisa艂 w niej, 偶e w roku 1980 - "Ludzie odrzucali maski z twarzy, wychodzili z kryj贸wek, ukazuj膮c swoje prawdziwe oblicze. Otwiera艂a si臋 wtedy szansa na zmiany zar贸wno w艂asnego 偶ycia, relacji w najbli偶szym otoczeniu i ca艂ego projektu spo艂eczno-politycznego dla 艣wiata. To dialog sprawi艂, 偶e ludzie wyszli z kryj贸wek, zbli偶yli si臋 do siebie, rozpocz臋li wymian臋 zda艅. Pocz膮tek dialogu – wyj艣cie z kryj贸wki – ju偶 jest du偶ym wydarzeniem. Trzeba si臋 wychyli膰, przekroczy膰 pr贸g, wyci膮gn膮膰 r臋k臋, znale藕膰 miejsce do rozmowy. Miejsce to nie b臋dzie ju偶 kryj贸wk膮, w kt贸rej cz艂owiek pozostaje sam ze swoim l臋kiem, lecz zacz膮tkiem wsp贸lnoty, by膰 mo偶e pocz膮tkiem domu”. My艣lenie wed艂ug warto艣ci - taki by艂 te偶 tytu艂 innego tischnerowskiego dzie艂a z 1982 roku - pozwala uwierzy膰, 偶e jest mo偶liwa przemiana z kryj贸wek w domy, tak偶e szk贸艂, urz臋d贸w, plac贸w w miastach i w wioskach.

Prelegent zako艅czy艂 wyst膮pienie cytatem z prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich, 偶e solidarno艣膰 jest realn膮 soft power, moc膮 s艂abych, kt贸ra mo偶e by膰 z powodzeniem stosowana tak偶e w polityce globalnej (np. negocjacje, a nie interwencje wojskowe).

Zjednoczeni w Duchu - 艢wi膮tecznie, rodzinnie, w kr臋gu (10)







Kr膮g r膮k i kwiaty (mi艂o艣膰) dla patrona (9)







Kwiaty wdzi臋czno艣ci dla Papie偶a i przemarsz (8)







Solidarno艣膰 i Rzeczpospolita Norwidowska - przemarsz (6)







Rozmowy o Solidarno艣ci (4)







M艂oda Solidarno艣膰 (2)