O wsp贸lnocie (samorz膮dowej)

czwartek, 7 lipca 2011

"Testament Patriarchy"


Jak zaliczam dzie艅 do udanych? Byle mie膰 haust zachwytu i gar艣膰 dobra. Wszystko inne jest wzgl臋dne. Ostatnio pewnym 藕r贸d艂em zachwytu jest internetowy kurs czytania Biblii. Naszej Biblii, kt贸ra okazuje si臋 Pismem 艢wi臋tym. Ojciec Ludwik Mycielski OSB - autor - jest genialny. Nie mo偶na go czyta膰 bez zachwytu. Od niego si臋 dowiedzia艂em o kulturze nieba. Jest tam, gdzie 偶ycie nabra艂o charakteru trynitarnego. "To 偶ycie cechuje oddawanie si臋 sobie nawzajem Os贸b Boga,oddawanie si臋 Os贸b Boga osobom ludzkim i oddawanie si臋 os贸b ludzkich Osobom Boga, oddawanie si臋 sobie nawzajem os贸b ludzi innym osobom ludzi".

Takiego bombardowania "osob膮" jeszcze nie prze偶y艂em. Czy policzyli艣cie, ile razy odmieniane jest w tym zdaniu s艂owo "osoba"? Siedem! Pisz膮c o Biblii bawi si臋 z nami symbolik膮 biblijn膮. S艂owami, gramatyk膮, interpunkcj膮 i stylistyk膮 zmusza do my艣lenia. Pisz膮c o Biblii (naszej) podsuwa mi odpowiedzi na inne pytania, o osob臋, wsp贸lnot臋, 艣wi臋to艣膰, mi艂o艣膰 wzajemn膮... Mi艂o艣膰 wzajemna nazywa podwalin膮 (architektury) wsp贸lnoty. Niby proste i oczywiste, ale dopiero kiedy si臋 pozna jego uzasadnienie ewangeliczne (biblijne) rozumie si臋 o co chodzi. O osob臋 Jezusa z Nazaretu. Najbardziej realny fundament cywilizacji nowo偶ytnej. Jego darem dla 艣wiata jest pok贸j - "PAX - dar 偶yj膮cego we wsp贸lnocie Jego przyjaci贸艂 - pojednanych dla Jego chwa艂y, dla dobra Ko艣cio艂a i dla dobra 艣wiata." Tak膮 wsp贸lnot臋 poznamy, wyczujemy jak pies mi臋so, po "rado艣ci, pokoju, cierpliwo艣ci, uprzejmo艣ci, dobroci, wierno艣ci, 艂agodno艣ci i opanowaniu". S膮 to owoce Ducha 艢wi臋tego wyliczone przez Aposto艂a Narod贸w w li艣cie do Galat贸w.

Dobre s膮 jagody i dzieci, kt贸re je zbieraj膮. Dobre s膮 nale艣niki. Dobra jest dopamina w normie, kiedy nie wymyka si臋 spod kontroli i nie nadaje znacze艅 rzeczywisto艣ci wed艂ug swego widzi mi si臋. Tyle dobrego jest w Internecie. Ci膮gle wpisuj臋 komentarze, tu i tam, 偶e a偶 nie mam czasu na w艂asny post.

"Jak Ci dzi臋kowa膰 [bo komu?], 偶e艣 mi da艂 tak wiele?" Dzi臋kuj膮c wszak偶e, b臋d臋 pami臋ta艂 o pro艣bie o. benedyktyna i czyni臋 j膮 swoj膮 - "Prosz臋 o modlitw臋, 偶ebym zawsze umia艂 na pierwszym miejscu stawia膰 "mi艂o艣膰 jakiej nauczy艂 nas Pan", mi艂o艣膰 bratersk膮. Przed sprawowaniem 艣wi臋tej liturgii. Zw艂aszcza przed sprawowaniem Naj艣wi臋tszej Eucharystii."

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz