O wsp贸lnocie (samorz膮dowej)

艣roda, 4 kwietnia 2012

Rado艣膰 bia艂ej koszuli i 偶贸艂tych toreb :)

Znalaz艂em w "roboczych" zapiski z 2 kwietnia:
- W艂a艣ciwie chyba ka偶dy z nas ma podobne marzenia, a w艣r贸d nich - nale藕膰 sens, kt贸ry wype艂ni, uspokoi, co do najwa偶niejszych pyta艅 egzystencjalnych.

Jakim cudem b膮d藕 jakim sposobem znalaz艂em taki wielki wgl膮d w t臋 sfer臋 istnienia wszystkiego? Chyba najzwyczajniej, 偶yj膮c, jak w jednej z przypowie艣ci z "dlaczego 艣piewa ptak". W jednej z nich m臋drzec wprowadzi艂 adepta do rzeki i przytrzyma艂 pod wod膮. - Kiedy b臋dziesz tak potrzebowa艂 Boga, jak teraz powietrza, to znajdziesz.

Wi臋c nic dziwnego, 偶e Go mam. Bo nie mam/y praktycznie zbyt wiele na ziemi. Opr贸cz du偶ej rodziny i 艂aski dawanej z pokolenia na pokolenia. Pieni臋dzy w og贸le nie widz臋, a kart p艂atniczych ju偶 nie mam. Wiem, co to jedno i drugie, w r贸偶nych okresach bra艂em do r臋ki wyp艂aty, p艂aci艂em przez chwil臋 kartami, czu艂em si臋 panem.

Jakie wi臋c teraz jest dla mnie normalne, 偶e z domu tylko do szko艂y, i z powrotem. Nie maj膮c jednak za wiele... mamy wi臋cej? Bo to, co mamy, nie przes艂ania wi臋kszego? To mo偶e by膰 艣liski temat. Jan Pawe艂 II mia艂 odwag臋 powiedzie膰, 偶e zbytnie ub贸stwo pozbawia godno艣ci. Upokarza przy tysi膮cu okazji. W drobiazgach.

Dzisiaj pojechali prawie w komplecie - Gra偶yna, Andrzej i Olek, do 艁ochowa po koszul臋 dla sz贸stoklasisty, bo maj膮 jutro sprawdzian ko艅cowy ze szko艂y podstawowej. Ko艅czymy ten etap 偶ycia rodzinnego. ILE RADO艢CI JEST W BIA艁EJ KOSZULI. Bo nasze dzieci ciesz膮 si臋 takim byle czym. Nie maj膮 roszcze艅! Bia艂a koszula kupiona w sklepie w 艁ochowie na sprawdzian w pa艅stwowym systemie o艣wiaty staje si臋 czym艣 takim, jak pewnie w wielu rodzinach spe艂nienie zachcianki? Jak to dobrze, 偶e s膮 znaki zapytania. Pozwalaj膮 unikn膮膰 niestosownie uproszczonych twierdze艅?

Olek chce mie膰 du偶o punkt贸w. Tak ok. 33. Marysia nic nie m贸wi, ale te偶 celuje wysoko. Patrz膮c, jak rosn膮, te偶 Boga widzimy. Bo kt贸偶 to jest B贸g?? 呕ycie otwarte na dobro. Da膰 si臋 prowadzi膰 dobremu duchowi. Duchowi Dobra? 艢wi臋temu Duchowi?

Vox populi - vox Dei. Dajmy si臋 prowadzi膰, duch wygl膮da i przemawia prawie z ka偶dej strony. Alkuin, tw贸rca powiedzenia, kierowa艂 za艂o偶on膮 przez Karola Wielkiego szko艂膮 pa艂acow膮. Sta艂 si臋 jego doradc膮 w sprawach nauki i wychowania, "a akwizgra艅ska szko艂a pa艂acowa sta艂a si臋 centrum kulturalnym pa艅stwa Karoling贸w przyczyniaj膮c si臋 do odrodzenia 偶ycia kulturalnego kontynentalnej Europy, tzw. renesansu karoli艅skiego". Ja czekam na renesans po-soborowy w ko艣cio艂ach parafialnych i renesans gminy Strach贸wka po epoce Kazimierza 艁apki.

A to ju偶 dzisiejsze - z Wielkiej 艢rody: - Kl.3
Panie Bo偶e mamy wielki Tydzie艅. Ka偶da chwila nam m贸wi, 偶e 艣wi臋ta s膮 blisko. 呕e ka偶da chwila jest okazj膮 do my艣lenia o Tobie i Twoim Kr贸lestwie. Gdzie ono jest? I jak tam wej艣膰? Jezus nam m贸wi, 偶e to bardzo proste. Jest tutaj z nami, chocia偶 Go nie widzimy. On daje nam serce dobre, kt贸re czeka na Wielk膮 Noc i Wielki Czwartek i Pi膮tek i Sobot臋. Dzi臋kujemy za to, 偶e 偶y艂e艣, 偶yjesz, m贸wi艂e艣 i m贸wisz nam stare i nowe przypowie艣ci.

Temat do艣膰 niezwyk艂y dyktuje 偶ycie, czyli – Kr贸lestwo Bo偶e jest w艣r贸d nas – przypowie艣膰 z 偶ycia Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strach贸wce pod tytu艂em „呕贸艂te radosne torby”
Daj臋 fragment nagrania z serii Nowy Testament – Kr贸lestwo Bo偶e, wersja audio: „cokolwiek dobrego uczynili艣cie komu艣, kto potrzebuje pomocy – to jakby艣cie dla mnie zrobili. Ja mieszkam w ka偶dym i z ka偶dym cz艂owiekiem, kt贸ry jest chory, s艂aby, biedny, samotny i czeka na drugiego dobrego cz艂owieka”.

Uczniowie wykonuj膮 swoj膮 w艂asn膮 ilustracj臋 wizji Kr贸lestwa Bo偶ego, byle z 偶贸艂t膮 radosn膮 torb膮 w roli g艂贸wnej. B膮d藕 偶贸艂t膮 torb膮 wielkiego serca (jak ca艂y CARITAS) i wielkiej rado艣ci odnalezionych bli藕nich z gminy.

KL6.
Audio o przypowie艣ciach i do niego pytania. Co to jest przypowie艣膰, o czym m贸wi艂 Jezus z Nazaretu... Na koniec modlitwa w piosence – jest tutaj. W ciszy, w zas艂uchaniu i rozumienia jak wiara ro艣nie niewidzialnie w nas.

W klasie IV – podobnie. Tworz膮 dwie odpowiedzi na pytanie o przypowie艣膰. Na podstawie odpowiedniego fragmentu Nowego Testamenty w dw贸ch wersjach: audio- i video-. Jeden z Hubert贸w, ten z pierwszej 艂awki, dostaje „6” za definicj臋 przypowie艣ci, kt贸rej bardzo niewiele brakuje do wzorcowej.
No to z rozp臋du czytam/y jeszcze i g艂o艣no trzy przypowie艣ci biskupa Ignacego Krasickiego i inne definicje. W艂膮cznie z rysunkiem paraboli na tablicy. Wyrzutni w rejony wysokie, dalekie. Mo偶e im si臋 przyda na sprawdzianie za dwa lata?
Co to znaczy pracownia z dost臋pem do Internetu !??! Dedykuj臋 w艂adzom samorz膮dowym i kole偶ance przewodnicz膮cej komisji gminnego bud偶ety (kt贸ra strasznie nie lubi o tym z nami rozmawia膰. Tym bardziej musz臋 jej o tym przypomina膰 ;-)

PS. Zdj臋cie nr.1 - dekoracja 艣wi膮teczna w klasie 3. Inne? - 艂atwo si臋 domy艣li膰 :-)

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz