O wsp贸lnocie (samorz膮dowej)

niedziela, 16 grudnia 2012

"Wielkiej tr贸jce" i 艣wiatu ca艂emu w testamencie


"Z kim m贸g艂bym por贸wna膰 to pokolenie?
Podobne jest do dzieci, kt贸re przebywaj膮 na placach..."
(Dobra Nowina, z pi膮tkowej liturgii, 14.12.2012)

Szykowa艂 si臋 s膮偶nisty i powa偶ny (strasznie) post o innym wymiarze. Dos艂ownie, mo偶e nawet by mia艂 tytu艂 "Inny wymiar"? Mia艂em pocz膮tek, sen go napisa艂. Da艂 perspektyw臋 na wi臋cej. Wi臋cej przysz艂o na mszy. Ale tak wi臋cej, 偶e nie spos贸b uporz膮dkowa膰 w warunkach niedzielnej wsp贸艂-obecno艣ci rodzinnej, z wszechobecnym telewizorem itp. Do tego potrzebna jest wielka cisza. Jak tylko b臋dzie mi dana, wr贸c臋. Je艣li nie, zostanie co艣 na kartce i w komputerze.

Zamiast s膮偶nistego i wielce dog艂臋bnego, b臋dzie kr贸tszy, 偶yciem podyktowany, nie mniej dog艂臋bny. Zdarzy艂 si臋 na Facebooku, w ksi臋dze twarzy i przyja藕ni inaczej niemo偶liwych. W postach czyich艣, dostrze偶onych przeze mnie, albo moich - skomentowanych 偶yczliwie przez innych.

By艂o tak:
- podpisa艂em si臋 w pe艂ni pod cytatem z Martina Luthera Kinga, w wersji francuskiej "呕yjmy razem jak bracia, inaczej sko艅czymy jak szale艅cy". Cytat umie艣ci艂 o. Adam Rolek OMI, misjonarz, kiedy艣 w Kamerunie, dzisiaj w Marsylii. Udost臋pniaj膮c link na swojej 艣cianie (tablicy, koncie...) dopisa艂em swoje jego rozumienie - "Na poziomie gmin samorz膮dowych - starajmy si臋 cho膰 troch臋 by膰 t膮 ustawowo zapisan膮 tzw. wsp贸lnot膮 lokaln膮, a nie zlepkiem mieszka艅c贸w zorganizowanych w gminy, parafie, szko艂y, NGO... itd."
- misjonarz, o bardzo rozpoznawalnym w Strach贸wce nazwisku, skomentowa艂 m贸j komentarz - "Panie J贸zefie,super komentarz i tak trzyma膰!!!!Du偶o z臋b贸w trzeba b臋dzie zgry藕膰,ale nie ma innego sposobu na bycie wsp贸lnota,albo razem, albo ka偶dy sobie."
- pomy艣la艂em - "jakby nas zna艂 i nasze sprawy.! A nawet wiedzia艂 o moich k艂opotach z z臋bami", wi臋c si臋 wi臋cej rozpisa艂em:
- " Dzi臋kuj臋 za zrozumienie i duchowe wsparcie. G艂osz臋 t臋 prawd臋 prost膮, kt贸ra powoli staje si臋 moim testamentem. Nigdy nie pogodz臋 si臋 z instytucjonalizacj膮 呕YCIA, ani teraz, ani po 艣mierci. Bo to tak wygl膮da dzisiaj, jakby jedno 呕YCIE (w r贸偶nych optykach i j臋zykach nazywane 偶yciem spo艂ecznym, 偶yciem religijnym, mo偶e jeszcze 偶yciem narodowym i samorz膮dowym) zosta艂o przydzielone do r贸偶nych przegr贸dek. Parafia - od 偶ycia religijnego, gmina - od bud偶etu, inwestycji, infrastruktury i administrowania tym wszystkim, szko艂a - od realizowania ministerialnych program贸w nauczania, NGO - od realizowania innych potrzeb (aktywizmu). Instytucje nie zbawi膮 cz艂owieka-osoby. Osoba si臋 rozwija tylko w duchu, mi艂o艣ci, wi臋zi, dialogu, wsp贸lnocie. Pierwszym i najprostszym krokiem do wykonania jest 偶yczliwe zainteresowanie sob膮 (i swoimi dziedzinami odpowiedzialno艣ci) "Wielkiej Tr贸jcy" - Proboszcz, W贸jt, Dyrektor... Tak do siedmiu os贸b, nie wi臋cej - jeszcze mo偶e by膰 Przewodnicz膮ca(y) Rady Gminy, Dyrektor Domu Kultury, So艂tys, Prezes OSP...? Niby proste i normalne (pewnie tak powiedzia艂by im 艣w. Jan Chrzciciel, gdyby chcieli pyta膰), ale jak偶e rzadkie".
- co doczeka艂o si臋 odpowiedzi z Marsylii - "no to niech zapytaj膮 dzi艣 Jana Chrzciciela: - A my co mamy robi膰? Odpowied藕 b臋dzie prosta. Kochajcie si臋 jak bracia, nie rywalizujcie miedzy sob膮,szukajcie wsp贸lnego dobra wszystkich, jedni drugich brzemiona no艣cie, nie my艣lcie o sobie, ale o drugich... Panie J贸zefie, g艂owa i serce do g贸ry. Z przyjacielskim pozdrowieniem i z modlitwa. Dobrego ko艅ca Adwentu".
- na koniec korespondencji zajrza艂em na 藕r贸d艂ow膮 stron臋, na kt贸rej ukaza艂 si臋 wzmiankowany cytat z Martina Luthera Kinga. Jest 艣ci艣le osadzony we francuskich realiach. Jest g艂osem i 艣cian膮, tablic膮 kontem... dla Francji r贸偶nokolorowej i wolnej od rasizmu. Jak to wi臋c si臋 sta艂o, 偶e odnale藕li艣my z ojcem Adamem tyle wsp贸lnego? JEST JEDEN 艢WIAT I JEDNA DOBRA NOWINA DLA NAS ("I 艢WIATA CA艁EGO"). No i s膮 oblaci Maryi Niepokalanej i 艣wi臋tego hrabiego Eugeniusza de Mazenod :-)

PS.1
Oto adres posta z cytatem m臋czennika-klasyka walki o r贸wnouprawnienie i braterstwo.

PS.2
Cytat pocz膮tkowy z Ewangelii (wol臋 u偶ywa膰 "Dobra Nowina"), podoba mi si臋 przy ka偶dej i prawie na ka偶d膮 okazj臋. Mia艂 by膰  do pierwotnie kroj膮cego si臋 posta, niech pozostanie. Czy偶 nasz 艣wiat 2012 nie jest tak偶e, na wielu polach i placach naszej obecno艣ci i dzia艂alno艣ci, bardzo dziecinny?

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz