O wsp贸lnocie (samorz膮dowej)

sobota, 2 czerwca 2012

Notatki do filozofii polskiej wsp贸艂czesno艣ci itd. (3)

Moja modlitwa jest przede wszystkim moj膮 (woln膮) wol膮. CHC臉. Chc臋, wi臋c si臋 modl臋. Nie jest - Bro艅 Bo偶e - (i nie przede wszystkim) nawykiem i obowi膮zkiem. Brrr!

Zapami臋ta艂em z wyk艂ad贸w ks. Cz. Jak贸bca, 偶e B贸g zechcia艂 i sta艂 si臋 艣wiat, Wszech艣wiat. Rola woli w dziele stworzenia i w nauce (naukowej teorii) o Bogu. Wola! - Wolny akt Boga! Wolny akt cz艂owieka-osoby!

Modlitwa, zatem, dla mnie, jest manifestacj膮 wolno艣ci, mi艂o艣ci, m膮dro艣ci... wszystko naraz.
Wi臋c - na marginesie - chyba rozumiecie, ja niewiele mnie wzruszaj膮 spiski w prasie lub nawet w Watykanie. Czujecie przepa艣膰 bytow膮, ontologiczn膮, mi臋dzy tym, co si臋 dzieje w osobie, na poziomie (wy偶ynie) osobowym a poziomem instytucjonalnym!!

Zaczynam dzie艅 prawie zawsze od g贸rnego C. Tak jeste艣my stworzeni, homo religiosus, tak jestem wychowany w rodzinie Kapaon贸w, Jackowskich i Kr贸l贸w, tak sam zdecydowa艂em woln膮 i nieprzymuszon膮 wol膮  i rozumem.
A potem przemawia nasza okolica. Okolica 偶ycia na ziemi konkretnej, uprawnej, zwanej ma艂膮 i du偶膮 Ojczyzn膮. Ni膮 jestem nieraz bardzo poruszony. Jak dzisiaj. Bo z samego rana otworzy艂em relacj臋 z Dnia Dziecka w Zespole Szk贸艂 im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. W艂a艣nie ZESPOLE. Bo na zdj臋ciach, filmikach wida膰 dzieci z podstaw贸wki i m艂odzie偶 gimnazjaln膮 i zesp贸艂 nauczycieli - w wielkiej komitywie.
Nic, tylko oczy szeroko otworzy膰 z wra偶enia i cieszy膰 si臋, cieszy膰. Co wi臋c tak mnie poruszy艂o? (Na skutek poruszenia wszystko jest wzruszone i musi czasu up艂yn膮膰 troch臋, by wr贸ci艂o na swoje miejsce):
- TO, 呕E NIEKT脫RZY W TYM ZESPOLE NAPRAWD臉 SI臉 BOJ膭, 呕E WR脫G WEWN臉TRZNY ZAGRA呕A TEMU WIELKIEMU DOBRU, ICH I NASZEJ WSP脫LNEJ PRZYSZ艁O艢CI!! Tak by膰 nie mo偶e!
Takie poczucie wp艂ywa na 偶ycie i prac臋. Na obecno艣膰 w 偶yciu publicznym. Blokuje! Echo serca ka偶demu to wyka偶e.

To jest wielka granda. Wielki skandal naszego 偶ycia! DOBRO MUSI SI臉 OBAWIA膯 ANONIM脫W (mniej lub bardziej jawnych). Ba! Oni strasz膮, 偶e wywioz膮 nas na taczkach gnoju. A nawet wzywaj膮 do przemocy jawnie, pod swoim nazwiskiem i imieniem (ich liderka radna i pracownik szko艂y, ich liderzy)! Sprawd藕cie! Ci, kt贸rzy nie chc膮 rozmawia膰, nie chc膮 podzieli膰 si臋 z nami, w szkole, i z nami, wszystkimi mieszka艅cami - jakie maj膮 pomys艂y i plany na lepsze 偶ycie, lepsze nauczanie i wychowanie - chc膮 wywozi膰 na gnoju tw贸rc贸w Rzeczpospolitej Norwidowskiej, kt贸ra jest ju偶 ide膮 znan膮 Prezydentowi, ambasadorom RP, wojewodzie, staro艣cie, za kt贸r膮 w贸jt odebra艂 medal, a w艂adze Mazowsza traktuj膮c ju偶 nazw臋 i ide臋 jak swoj膮, wytyczaj膮 takie偶 szlaki rowerowe!

Sianie nienawi艣ci? Nie. Ka偶dy jest tak stworzony i po to, by cieszy艂 si臋 dobrem i by dobro chroni艂, je艣li trzeba, jednoznacznie nazywaj膮c z艂o. To nie tylko m贸j obowi膮zek. Z艂o dobrem zwyci臋偶aj? Tak. I prawd膮. Dobro (i mi艂o艣膰) nie mo偶e by膰 bezradne i tolerancyjne dla z艂a. Z艂o zwyci臋偶a, kiedy dobro milczy. Masz kocha膰 grzesznika, ale masz nienawidzi膰 z艂a (grzechu). Ob艂uda, faryzeizm zabi艂y ju偶 najwi臋ksze dobro.
W ma艂ej wsi, w ma艂ej gminie toczy si臋 wielki b贸j o dobro. Od dawna. By艂 PRL, d艂ugie rz膮dy w贸jta 艁apki, teraz stronnictwo faryzeuszy. Nasz b贸j niez艂omny jest potrzebny nie tylko ma艂ej wsi i gminie. Jest potrzebny Polsce (wojew贸dztwu, powiatowi). Mamy by膰 przyk艂adem. Da膰 przyk艂ad. "B膮d藕 wierny. Id藕!" - na 艣wiadectwo. Wobec 偶ycia i wobec 艣mierci mam ten sam przekaz - chroni膰 dobro! To jest niezb臋dne przypomnienie tego, co dzisiaj 艂atwo odsuwane (zapominane), usprawiedliwiane na, rzecz korzy艣ci dora藕nych. A to jest wieczne i niezmienne. To jest fundament mojej filozofii polskiej wsp贸艂czesno艣ci, element philosophia perennis et universalis.

S艂uchajcie, s艂uchajcie, co teraz powiem! Kiedy dotkn臋 powa偶nej sprawy, jak ta, i r臋ka mi nie zadr偶y i opisz臋 z ca艂ego serca szczerze, bez l臋ku - to czuj臋 si臋 dobrze i lekko. Jak po spowiedzi i po komunii. Bo B贸g tak偶e  w prawdzie si臋 udziela osobie. To nie s膮 s艂owa rzucane na wiatr. Na tym poziomie ze mn膮 rozmawiajcie. Ulubione zdanie Jana Paw艂a II z Ewangelii? - "poznacie prawd臋, a prawda was wyzwoli".

B贸g jest r贸wnie偶 Bogiem Najwi臋kszej Prostoty i Najwi臋kszego (S)Pokoju!

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz