O wsp贸lnocie (samorz膮dowej)

sobota, 11 maja 2013

Majowe rado艣ci


Z rado艣ci膮 czekam na I Komuni臋 艢wi臋t膮 w Strach贸wce. Z rado艣ci膮 (troch臋 inn膮) czekam na rocznic臋 I Komuni 艢wi臋tej. Tu, gdzie mieszkam, gdzie pracuj臋, gdzie jest moja szko艂a, dom, parafia, gmina (wsp贸lnota lokalna?).

Rado艣膰 dzisiejszego dnia, soboty, to rado艣膰 oczekiwania i sakramentalna konkretyzacja tajemnicy przebaczenia w I Spowiedzi 艢wi臋tej dzieci z klasy drugiej Zespo艂u Szk贸艂 im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Rado艣膰 i prze偶ywanie wsp贸lnoty w modlitwie, w wierze (rozumnej?). Chc臋 z nimi by膰. To takie naturalne. Widz臋, mam ich w sobie, przed oczami, sercem, dusz膮... w ca艂ym sobie, w tym – w wierze rozumniej, w ludzkim wsp贸艂-byciu na ziemi. Tak偶e z ich rodzicami, niezale偶nie od tego, gdzie mieszkaj膮, jakie maj膮 pogl膮dy na sprawy polityczno-samorz膮dowe. W ramach jakiej艣 wsp贸lnoty lokalnej, wsp贸lnoty 偶ycia, pracy, rado艣ci i zmartwie艅, smutk贸w, konflikt贸w, nieporozumie艅, prze偶y膰 pa艅stwowo-patriotycznych, samorz膮dowych, religijnych, lokalnych....
Mam w sobie ich oczy, twarze, buzie, u艣miechy, gesty, 艣piew, taniec, mimik臋 tak膮 i inn膮. Przecie偶 tyle godzin sp臋dzili艣my razem na sali lekcyjnej, na uroczysto艣ciach szkolnych, parafialnych, gminnych, festynach, wydarzeniach sportowych itd.itp. To takie normalne, naturalne, dop贸ki lokalni politycy nie zamieni膮 naszego wsp贸艂-偶ycia w koszmar gry wyborczej, ambicji i intryg.

Jak trudno czasem, zw艂aszcza niekt贸rym z nas, zebra膰 wszystko w ca艂o艣膰. “Zbieram wspomnienia po wszystkich marzeniach” (“Ca艂kowanie wspomnie艅”). Wa偶na bywa (jest) nawet kolejno艣膰 wra偶e艅 i 艂膮cz膮cych je my艣li.


Dzisiaj w duchu radosnego oczekiwania wychodzi艂em z domu. Na dworze pogoda zmienna, ale nie nieprzyjazna. Dzie艅 lekko pochmurny, lekko wigotny. Tymbardziej pachnie ziemia i zieleni si臋 przyroda. Kwitnienie z ka偶dej strony – mieszkamy na wsi. Dobrodziejstwo wioski.
Samoch贸d szybko mknie, niesie mnie widz膮cego, czuj膮cego, my艣l膮cego po asfalcie. Pod ko艣cio艂em ju偶 s艂ycha膰 przez g艂o艣niki g艂os ksi臋dza. Domy艣lam si臋 liturgii s艂owa.
Wchodz臋 za uczniem i jego mam膮. Ko艣ci贸艂 w miar臋 pe艂ny. Zajmuj臋 wolne miejsce w 艂awkach. Recytuj臋 refren psalmu, 艣piewam wraz z innymi alleluja. Jeste艣my razem. Uczniowie, rodzice, znajomi, kole偶anki z pracy, z samorz膮du gminnego, bli偶si i dalsi s膮siedzi.
S艂uchamy nie艂atwego, teologicznego kazania. Odmawiamy, recytujemy Ojcze Nasz. B艂ogos艂awie艅stwo ko艅czy liturgi臋 s艂owa. Dzieci i rodzice ustawiaj膮 si臋 przed konfesjona艂ami, w drugim konfesjonale b臋dzie pomaga艂 ksi膮dz Fabian, s膮siad z Traw, kolega szkolny siostry, nasz znajomy/przyjaciel z Legionowa.

Przed ko艣cio艂em grupa ojc贸w i mam ustalaj膮 porz膮dek czekaj膮cych ich jeszcze prac dekoracyjnych, widoczni s膮 lokalni liderzy, mo偶na ich rozpozna膰 po zaanga偶owaniu, energii s艂贸w, gest贸w, poruszania...

Robi臋 zakupy 艣niadaniowe, wracam do domu. Z rado艣ci膮? Tak, refleksyjn膮. Ogarniam wszystko, co widzia艂em, s艂ysza艂em, czu艂em, pomy艣la艂em, zrozumia艂em. Zrozumia艂em mi臋dzy innymi to, czego zabrak艂o we wczorajszym tek艣cie “Samopoczucie – religia –B贸g”. Zabrak艂o, cho膰 mia艂em cz臋艣ciowo w notatkach. 呕e cz艂owiek, to "cia艂o uduchowione, albo duch uciele艣niony" (JPII, Familiaris consortio, List do rodzin), i 偶e samopoczucie, kt贸re buduje si臋 ze wszystkiego, co do艣wiadczamy, prze偶ywamy jest bardzo wielk膮 艣cie偶k膮 do Boga. Nie ma bez niego religii. Nasza religijna dusza, dyspozycyjno艣膰, to nie tylko prawdy katechizmowe, uj臋te w punkty warunki spowiedzi, przepisy liturgiczne itd. To nie tylko nasza wiara i rozum. Nasza religijno艣膰, to my. Ca艂y cz艂owiek, ze wszystkim, co otrzyma艂 w dziele tw贸rczym Boga, na Jego obraz i podobienstwo, mo偶na powiedzie膰, artystyczny osobowy tw贸r nie instytucjonalny :-)

PS.
Mam nadziej臋, 偶e przekaz艂em w tek艣cie to, co dosta艂em do przekazania. Od Kogo艣 wi臋kszego, ni偶 ka偶dy z nas, nawet, ni偶 nasze ulubione religijne formy i zwyczaje. Ja te偶 jestem s艂ug膮 s艂owa. Ja tylko czytam rzeczywisto艣膰, pr贸buj臋 czyta膰 obraz Boga i Jego podobie艅stwo tak偶e we mnie, czytam dyktowane, darowane mi fragmenty, prze-偶ycie, prze-偶ycia, zapisuj臋 i fotografuj臋, 艣wiadcz臋 i przekazuj臋.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz