czwartek, 15 wrze艣nia 2011
Tydzie艅 Wychowania i Niedzielna Msza Szkolna
Zacz膮艂em dzie艅 od czyta艅 z liturgii na dzi艣 na stronie mateusz.pl. Jak ICT sprzyja katolikom i "wszystkim ludziom dobrej woli" (ulubiony zwrot w listach papie偶y i biskup贸w)!
ICT - to technika s艂u偶膮ca informacyjno/informatycznej komunikacji ludzi. Chyba za ma艂o o tym m贸wimy i w rezultacie komputery i Internet cz臋sto zamiast 艂膮czy膰 - dziel膮 i siej膮 spustoszenie duchowe.
Czy taki stan rzeczy nie jest wo艂aniem o nieustann膮 dyskusj臋 - co (i kto) czemu ma s艂u偶y膰? Jest to pytanie o cele i powo艂anie cz艂owieka. Czy trzeba dodawa膰 - szczeg贸lnie katolika? W tym okre艣leniu ju偶 jest 'powszechno艣膰 i uniwersalno艣膰'. 呕aden katolik nie mo偶e by膰 szcz臋艣liwy inaczej, jak tylko wtedy, gdy jego szcz臋艣cie jest "procentem od szcz臋艣cia Ludzko艣ci" (C.K. Norwid, "Co to jest Ojczyzna").
Jak si臋 okazuje, jestem zwierz臋ciem ko艣cielnym w wi臋kszym stopniu ni偶 my艣la艂em. Zn贸w, jak ko艅 artyleryjski, reaguj臋 na tr膮bk臋 apelow膮 biskup贸w. Przed laty us艂ysza艂em j膮 na odprawie katechetycznej - "zorganizujcie parafialn膮 katechez臋 liturgiczn膮". Tak si臋 rozpocz臋艂y w Strach贸wce "Niedzielne Msze Szkolne".
W tym roku mobilizacja przysz艂a wraz z listem pasterskim (dusz-pasterskim), kt贸ry us艂ysza艂em w ko艣ciele w Strach贸wce w ostatni膮 niedziel臋. Tym razem biskupi sugeruj膮 mo偶liwo艣膰 szerszej platformy dzia艂ania. W li艣cie zwracaj膮 si臋 do wszystkich "kt贸rym droga jest sprawa wychowania dzieci i m艂odzie偶y!" - wymieniaj膮c z nazwy "rodzic贸w, nauczycieli [szk贸艂 i przedszkoli], duszpasterzy i katechet贸w, dyrektor贸w szk贸艂 oraz w艂adze samorz膮dowe". Inicjatywa mo偶e wyj艣膰 od ka偶dego z nich.
Od razu przysz艂o mi do g艂owy wspomnienie o naszych niedzielnych mszach szkolnych - bo to si臋 bardzo sprawdzi艂o w poprzednich latach.
Oczami, sercem i dusz膮, ca艂ym sob膮, pami臋ci膮 i to偶samo艣ci膮, wyobra偶am sobie msz臋 przygotowan膮 przez wszystkich wymienionych przez polskich biskup贸w. Ach, c贸偶 to by艂by za cud (wychowawczy)! Bardzo mo偶liwy (realny) w Strach贸wce - Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Mamy nawet ju偶 dw贸ch sprzyjaj膮cych organist贸w, jednego nauczyciela gitarzyst臋, roz艣piewane kole偶anki nauczycielki ch贸rzystki (tak偶e dyrektor GZEASz 艣piewa w ch贸rze), bardzo do艣wiadczonego katechet臋, ch臋tne babcie, nie m贸wi膮c o rodzicach, w贸jcie, proboszczu i dyrektorce :)
C贸偶 nam mo偶e stan膮膰 na przeszkodzie? Starosta, wojewoda, minister? Ale偶 sk膮d. I oni s膮 z nami i dla nas. Wszyscy zacznijmy wychowywa膰.
Ile偶 my mo偶emy da膰 艣wiatu! Polsko, Polsko - chciej by膰 Polsk膮 Jana Paw艂a II i innych 艣wi臋tych, bohater贸w i poet贸w.
Z dzisiejszych czyta艅 i komentarza:
Chrystus podczas swojego 偶ycia doczesnego z g艂o艣nym wo艂aniem i p艂aczem zanosi艂 gor膮ce pro艣by i b艂agania.
Wydob膮d藕 [mnie] z sieci zastawionej na mnie, bo Ty jeste艣 moj膮 ucieczk膮. Ty jeste艣 moim Bogiem. W Twoim r臋ku s膮 moje losy, wyrwij mnie z r膮k wrog贸w i prze艣ladowc贸w.
Jak偶e jest wielka dobro膰 Twoja, Panie, okazujesz j膮 tym, kt贸rzy uciekaj膮 si臋 do Ciebie na oczach ludzi.
Obok krzy偶a Jezusowego sta艂y: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, 偶ona Kleofasa, i Maria Magdalena. Matka Bo偶a, w towarzystwie garstki wierz膮cych, wytrwa艂a przy Jezusie do ko艅ca, podczas gdy inni opu艣cili Go, nie maj膮c odwagi stan膮膰 pod krzy偶em.
PS.1
Przed dwudziestu paru laty (utarta forma gramatyczna), co starsi z nas jeszcze pami臋taj膮, w艂adza udawa艂a, 偶e rozmawia z narodem, a nar贸d udawa艂, 偶e jej s艂ucha. Tak chyba nadal traktujemy listy biskup贸w (tak偶e listy i encykliki JPII). Czy nie mamy odwagi, jak przed 2 tysi膮cami lat, czy wstydzimy si臋, nasi膮kni臋ci wychowaniem w PRL? Dawniej uczono, 偶e na listy si臋 odpowiada. W 1985 roku m艂odzie偶 z dekanatu legionowskiego odpisa艂a na List Papie偶a do M艂odych. Szczycimy si臋 tym i szczyci膰 si臋 b臋dziemy (i mam nadziej臋, 偶e szczyci膰 si臋 tym b臋d膮 tak偶e nasze dzieci).
PS.2
Zdj臋cia s膮 antycypacj膮 niedzielnej rado艣ci. Jej patronem jest 艣w. Stanis艂aw Kostka.
Cyprian Norwid zamy艣li艂 si臋, rozmodli艂, przed grobem 艣wi臋tego patrona polskiej m艂odzie偶y.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz