wtorek, 26 kwietnia 2011
Rozumno艣膰 wiary
My艣l臋, 偶e na koniec moja wiara zakotwiczy艂a na sta艂e w porcie rozumu. Wszystko sta艂o si臋 w niej rozumne. Id臋 do ko艣cio艂a, lub nie id臋 rozumnie.
Przykazania staram si臋 wype艂nia膰. Rozumiem, 偶e s膮 dla mojego dobra. S膮 drog膮 ku wi臋kszej, najwi臋kszej - trudnej cz臋sto - mi艂o艣ci. Grzech za艣 rozumiem, jako zwyci臋stwo egoizmu.
Rozumno艣膰 wiary chcia艂 nam przybli偶y膰 wielki, globalny, prawie czteroletni wysi艂ek ojc贸w soborowych Vaticanum Secundum. By艂 w艣r贸d nich Karol Wojty艂a, nasz "ukochany" papie偶. By艂 wtedy biskupem i kardyna艂em. By艂 te偶 duszpasterzem (parafialnym i akademickim), filozofem, teologiem. By艂 synem polskiej ziemi, historii, literatury. By艂 przede wszystkim my艣l膮cym, sympatycznym, empatycznym, kochaj膮cym cz艂owiekiem.
Gdy zosta艂 papie偶em wciela艂 swoja osob膮, 偶yciem, pos艂ug膮 to, czym by艂. I nauk臋 Soboru. Uwa偶a艂, 偶e wa偶nym sposobem realizacji Soboru jest jego pielgrzymowanie po 艣wiecie.
Razem z nim mo偶emy g艂o艣no my艣le膰 tak:
- W Jezusie z Nazaretu (Chrystusie) religia przestaje by膰 szukaniem Boga „niejako po omacku” , a staje si臋 odpowiedzi膮 wiary dan膮 [takiemu] Bogu, kt贸ry si臋 objawia [objawi艂]. W ten spos贸b, dla ka偶dego kto pozna艂, zastanowi艂 si臋, przyj膮艂 jego nauk臋 o mi艂o艣ci braterskiej a偶 do ko艅ca - Jezus Chrystus jest nowym pocz膮tkiem wszystkiego. Wszystko w Nim odnajduje siebie. Jezus szuka cz艂owieka, a偶eby go wyprowadzi膰 z tych manowc贸w, na kt贸re coraz bardziej schodzi艂. „Wyprowadzi膰”, to znaczy wyt艂umaczy膰 cz艂owiekowi, 偶e znajduje si臋 na b艂臋dnych drogach, ale to znaczy tak偶e przezwyci臋偶y膰 z艂o, kt贸re rozpanoszy艂o si臋 w dziejach cz艂owieka. W艂a艣nie to przezwyci臋偶enie z艂a nazywa si臋 Odkupieniem.
Religia, kt贸ra ma pocz膮tek w tajemnicy Bo偶ego Narodzenia (Wcielenia), jest religi膮 „trwania we wn臋trzu Boga”, uczestniczenia w Jego w艂asnym 偶yciu. Id臋 do ko艣cio艂a, aby lepiej uczestniczy膰 w 偶yciu Boga. Nie chc臋 przegapi膰 takiej okazji.
Jestem cz艂owiekiem rozumnym. Tak mnie zdefiniowano gatunkowo (homo sapiens). Fundamentalna postawa nadziei nie pozwala mi straci膰 z oczu ostatecznego celu, kt贸ry nadaje sens i warto艣膰 ca艂ej mojej egzystencji. Jakie偶 to naturalne! Ewangelista te偶 nie stawia mi wyg贸rowanych warunk贸w. "A to jest 偶ycie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, kt贸rego pos艂a艂e艣, Jezusa Chrystusa”. Tylko tyle. Pozna膰 na ile to mo偶liwe! To odpowiada mojej wrodzonej ciekawo艣ci poznawczej. S艂ucham m膮drych ludzi, czytam m膮drych autor贸w (w tym tak偶e natchnionych). Jakie偶 to naturalne i rozumne. B贸g Biblii nie ukrywa si臋 przed 偶adnym czytelnikiem.
A do tego zdarzy艂 si臋 jeszcze Sob贸r, "kt贸ry pragn膮艂 przem贸wi膰 do wszystkich, aby wyja艣ni膰 tajemnic臋 cz艂owieka oraz wsp贸艂dzia艂a膰 w znalezieniu rozwi膮zania g艂贸wnych problem贸w naszego czasu”.
I na szcz臋艣cie nie ma ju偶, przynajmniej w Europie, wielkich (z totalitarn膮 przemoc膮) system贸w antychrze艣cija艅skich — najpierw nazizmu, a p贸藕niej komunizmu - cho膰 trzeba uwa偶a膰, bo inne anty- chc膮 i mog膮 si臋 rozpleni膰. Widz臋 rozumno艣膰 wiary. Chc臋 wierzy膰 w rozumno艣膰 cz艂owieka.
Najlepszym sposobem promowania rozumno艣ci wiary i budowania (osobowej) cywilizacji III Tysi膮clecia "nie jest nic innego, jak tylko mo偶liwie wierne wcielanie nauki Vaticanum II w 偶ycie ka偶dego cz艂owieka i ca艂ego Ko艣cio艂a."
PS 1.
M膮dro艣ci mi u偶yczy艂 list JPII "Tertio Millennio Adveniente". T膮 drog膮 dzi臋kuj臋 Benedyktowi XVI za nam贸wienie mnie do ponownej lektury listu. B贸g zap艂a膰 papie偶u :)
PS 2.
Zdj臋cie kaczek, kt贸re przyfrun臋艂y do naszego Ogrodu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
To, 偶e mo偶emy wiele zrozumie膰 w naszej wierze jest bardzo pomocne, bo dzi臋ki temu 艂atwiej nam j膮 przyj膮膰 i przyswoi膰. Wiara i rozum id膮 razem. Pozdrawiam bardzo serdecznie, z Panem Bogiem!
OdpowiedzUsu艅