sobota, 26 pa藕dziernika 2013

Historia Strach贸wki, 1981


SIERPIE艃' 81

NSZZ RI Solidarno艣膰
Tymczasowy Zarz膮d Gminny
w Strach贸wce                                                                          
                                                                              Do
Pana Wojewody w Siedlcach


                                                                 Petycja


My, rolnicy z gminy Strach贸wka, zrzeszeni w NSZZ RI „Solidarno艣膰” , dzia艂aj膮c w interesie wszystkich mieszka艅c贸w naszej gminy wyst臋pujemy do Pana Wojewody z nast臋puj膮ca spraw膮.
W chwili obecnej oddawany jest do u偶ytku we wsi Strach贸wka nowy budynek Urz臋du Gminy, Milicji Obywatelskiej i Urz臋du Pocztowego. Spos贸b jego wykorzystania uwa偶amy za niezgodny z podstawowymi potrzebami mieszka艅c贸w gminy.
Najpowa偶niejszy problem i najbardziej dla nas dokuczliwy to brak w艂a艣ciwej opieki zdrowotnej. Obecny O艣rodek Zdrowia nie odpowiada wymogom plac贸wki leczniczej, ponadto brak mieszkania mieszkania dla lekarza umiemo偶liwia zatrudnienie go w pe艂nym wymiarze [godzin].
Jest to tylko cz臋艣膰 problem贸w s艂u偶by zdrowia na tutejszym terenie.
Nie rozwi膮zana jest tak偶e sprawa lokali dla szk贸艂 i mieszka艅 dla nauczycieli.

W zwi膮zku z tym postulujemy, aby cz臋艣膰 nowego budynku adaptowa膰 z przeznaczeniem na cele S艂u偶by Zdrowia. Tak膮 te偶 propozycj臋 z艂o偶yli艣my u Naczelnika Gminy.
Uwa偶amy, 偶e w obecnej sytuacji stawianie potrzeb w艂adz administracyjnych i innych instytucji ponad potrzebami lecznictwa i szkolnictwa jest naruszeniem rzeczywistego interesu spo艂ecznego. Prowadzi to dodatkowo do podwa偶enia autorytetu lokalnych w艂adz.

Wobec nieprzychylnego stanowiska wzgl臋dem naszych postulat贸w, jakie zaj臋艂y w艂adze gminne, przy jednoczesnym braku przedstawienia zadowalaj膮cych nas koncepcji na rozwi膮zanie wy偶ej poruszonych problem贸w, zwracamy si臋 z ta spraw膮 do Pana Wojewody.

W przypadku niemo偶liwo艣ci za艂atwienia problem贸w naszej gminy na innej drodze, domagamy si臋 powo艂ania specjalnej komisji do rozstrzygni臋cia powy偶ej przedstawionej sprawy. Proponujemy, aby w sk艂ad takiej komisji weszli przedstawiciele w艂adz administracyjnych Urz臋du Wojew贸dzkiego, przedstawiciele resortu zdrowia, resortu o艣wiaty, przedstawiciele spo艂ecze艅stwa gminy, oraz reprezentant w艂adz NSZZ „Solidarno艣膰” Region Mazowsze.

Postulujemy, aby do czasu zbudowania opisanych problem贸w, w艂adze wojew贸dzkie wyda艂y nakaz wstrzymania zasiedlania budynku, o kt贸rym jest w pi艣mie mowa.

Do wiadomo艣ci:
  1. Pana Wojewody w Siedlcach
  2. Naczelnika gminy Strach贸wka
  3. Zarz膮du Wojew贸dzkiego NSZZ „Solidarno艣膰” w Siedlcach
  4. Komisji Interwencyjnej NSZZ „Solidarno艣膰” Region Mazowsze


    PS.
    NASZE wczoraj, dzi艣, jutro... 
    Czy byli艣my skuteczni?
    GDZIE DZISIAJ MIE艢CI SI臉 O艢RODEK ZDROWIA, MIESZKANIE DLA LEKARZA I APTEKA?????

    KTO ZNA NAJNOWSZ膭 HISTORI臉 NASZEJ GMINY?!

艣roda, 23 pa藕dziernika 2013

Cytat


Cytat jest z Praca w Radzie Gminy: O ostatnim moim wpisie - "Proste s艂owa. Dobre my艣li.  Sk膮d wi臋c tyle agresji w osobnym 艣wiecie?  Ja przebaczy艂am. Ewangeliczne nie siedem...".

Taki wpis jest pod wskazanym adresem. Jest to komentarz do mojego posta na blogu "Osobny 艣wiat" pt. Granice szczero艣ci, mi艂o艣ci, wiary i rozumu?

Tylko otwarto艣膰, obiektywizacja, dost臋pno艣膰 dla ka偶dego z wewn膮trz i zewn膮trz naszej tzw. wsp贸lnoty lokalnej (gmina, parafie, szko艂y, NGO'sy...) mo偶e uratowa膰 nas od IRRACJONALIZM脫W.

wtorek, 22 pa藕dziernika 2013

Debata "Wiara a spo艂ecze艅stwo" (12.10.2013 r.)


Granice szczero艣ci, mi艂o艣ci, wiary i rozumu?



Dosta艂em 偶yczenia na Dzie艅 Nauczyciela 2013. Publiczne, publicznie. Wszyscy nauczyciele? Wybrani? Ca艂y jaki艣 docelowy zbi贸r minus jacy艣 niedopowiedzeni wykluczeni?

"Tak po prostu- dzi臋kuj臋.

"Mi艂o艣膰 i s艂u偶ba nadaj膮 sens naszemu 偶yciu"
Jan Pawe艂 II 

Z okazji 艢wi臋ta Edukacji Narodowej ka偶demu pedagogowi, a zw艂aszcza tym, kt贸rzy byli, s膮 i b臋d膮 na mojej drodze 偶ycia - po prostu dzi臋kuj臋.
Moim wsp贸艂pracownikom, z kt贸rymi dziel臋 na co dzie艅 los szkolnego 偶ycia, w imieniu ca艂ej Rady Gminy razem z przewodnicz膮c膮 z艂o偶y艂y艣my same najlepsze 偶yczenia.

Ja osobi艣cie mam szczeg贸lne powody, by dzi臋kowa膰 nieustanie. Za p艂yn膮c膮 nieustannie rzek臋 偶yczliwo艣ci, lekcje pokornej s艂u偶by i nadludzkiej Mi艂o艣ci. To niezwyk艂e do艣wiadczanie 偶ycia ka偶d膮 cz膮stk膮 istnienia - tu na ziemi."

Autorka jest nauczycielk膮 w mojej/naszej szkole, Zespole Szk贸艂 im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej (ta nazwa nie mo偶e jej przej艣膰 przez usta, nawet na pi艣mie?). "Moim wsp贸艂pracownikom..."??? - nie wiedzia艂em, 偶e ma jakich艣 w szkole, nie wiem, czy kto艣 wie! Nasza wsp贸艂praca na terenie jej klas zaowocowa艂a epitetami na mnie: "zdrajca dzieci komunijnych i rocznicowych". 
Jest te偶 radn膮 w samorz膮dzie gminnym. I prezesem Stowarzyszenia Przyjaci贸艂 Strach贸wki. 
Jest autork膮 sugestii/podpowiedzi, aby dyrektork臋 tej szko艂y, matk臋 si贸demki dzieci, (kt贸ra tak偶e przez 9 lat przygotowywa艂a dzieci do I Komunii, prowadzi艂a schol臋 parafialn膮...) wywie藕膰 na gnoju ze wsi. 
Jest autork膮 oskar偶enia/donosu do Biskupa diec. warszawsko-praskiej, Kuratora Mazowieckiego i B贸g wie, gdzie jeszcze, o mobbing, nepotyzm... na dyrektork臋 szko艂y i miejscowego katechet臋 (tak si臋 nieszcz臋艣liwie sk艂ada, 偶e m臋偶a DyrKa). 

"S膮 w narodzie rachunki krzywd..." napisa艂 polski poeta, inteligentny, nie wiem, czy wierz膮cy, nazywany "przedstawicielem liryki rewolucyjnej". Ja rachunk贸w krzywd nie prowadz臋, nie potrafi臋 tak patrze膰 na 偶ycie. Moj膮 postaw膮 jest dzi臋kczynienie. Pami臋膰 i to偶samo艣膰. Cuda, jakie si臋 zdarzy艂y za moich czas贸w i w moim/naszym 偶yciu s膮 niezliczone, o nich g艂贸wnie jest ten blog. Ich owocem jest tak偶e spok贸j "na godzin臋 艣mierci mojej. Amen". 

Czy s膮 granice szczero艣ci, mi艂o艣ci, wiary i rozumu w mojej tzw. wsp贸lnocie lokalnej (gmina, parafia, szko艂a, NGO'sy itd) - pytam w tym po艣cie :-(

PS.1
Zdj臋cie: Galeria Porczy艅skich, Dziedziniec Dialogu (Prezydent Bronis艂aw Komorowski,kard. kard. Ravassi, Nycz...)

PS.2
U nas dialogu brak. Wi臋c wszystko mo偶na napisa膰, papier wszystko przyjmie. Tylko otwarty publiczny dialog twarz膮 w twarz, z pe艂nym imieniem, obliczem... zweryfikuje. Fa艂sze, podzia艂y i ich przemilczanie zabijaj膮 nas i ca艂e 偶ycie spo艂eczne mojej tzw. wsp贸lnoty lokalnej.

czwartek, 17 pa藕dziernika 2013

N臋kanie i stalking


"N臋kanie samo w sobie nie jest przest臋pstwem, natomiast prowadzi do stalkingu" - zas艂yszane w sprawie zan臋kanej na 艣mier膰 samob贸jcz膮 12-latki na Florydzie. 

Pozna艂em n臋kanie od wielu (nawet - bez najmniejszej w膮tpliwo艣ci - powa偶anych i godnych ludzi), stalking? chyba ju偶 te偶. Jak nazwa膰 anonimowe oskar偶enia do prokuratury o jakie艣 przest臋pstwa, do Biskupa Warszawsko-Praskiego, do Kuratora Mazowieckiego (donosicieli ma wsz臋dzie), W贸jta... i B贸g wie, gdzie jeszcze! Anonim/y, stalker/zy robi膮 klimat w naszej tzw. wsp贸lnocie lokalnej niezno艣ny. Nie do zniesienia? Pozna艂em na sobie i rodzinie. B臋d膮 samob贸jstwa?!

Tam "policja zdecydowa艂a si臋 ujawni膰 dane i wizerunek dziewczyn [nastoletnich] oskar偶onych o stalking". Ale co to kogo obchodzi w moich okolicach. Tu osoby-anonimy-stalkerzy? inspiruj膮 czynniki oficjalne "nie przychod藕 na debat臋, jeste艣 藕le widziany", "nie pisz, nie m贸w publicznie, ludzie si臋 ciebie boj膮", "wywie藕膰 j膮/Dyrka i jego na gnoju", "odbierz sobie 偶ycie, ludzie ci臋 nie chc膮, nie lubi膮, czekaj膮 na to" (?) :-(

poniedzia艂ek, 7 pa藕dziernika 2013

Samo艣wiadomo艣膰 katechety, samo艣wiadomo艣膰 ko艣cio艂a



Samo艣wiadomo艣膰 katechety, samo艣wiadomo艣ci膮 ko艣cio艂a? W jakich艣 granicach, tak. O samo艣wiadomo艣ci ko艣cio艂a by艂 Sob贸r Watyka艅ski II. Samo艣wiadomo艣膰 Jezusa pozostanie nieprzebran膮 kopalni膮 apologetyki. Nie tyle偶 obrony, co uzasadnianie wiary i rozumu homo sapiens religiosus.

Stoj臋 w ciszy pod krzy偶em z uczniami klasy 6. Po incydencie wychowawczym na poprzedniej lekcji nie ma 艣ladu. Nie mog臋 wprost uwierzy膰, mia艂em zacz膮膰 od przyjaznego nawi膮zania. Trzeba inaczej. Podr臋cznik podrzuca „modlitw臋 za przyjaci贸艂”. Kto si臋 odwa偶y 艂adnie przeczyta膰, ze zrozumieniem, ma sz贸stk臋. Tr贸jka odwa偶nych dosta艂a. Szukam pierwowzoru tej偶e modlitwy za przyjaci贸艂. Prosz臋, nie prosz臋 za nimi, nie tylko za nimi... - r贸偶nie mo偶na wpisa膰 do wyszukiwarki. Dramatyzm MODLITWY ARCYKAP艁A艃SKIEJ CHRYSTUSA urzeka. Chcia艂bym, by i ich. Po co s膮 katecheci?

Modlitwa ko艅cowa daje mi intencj臋 – za wszystkich katechet贸w mojej diecezji, i nie tylko, a zw艂aszcza za tych, kt贸rych teraz nikt (wielu) nie chce s艂ucha膰. I prawdy wi臋kszej, ni偶 my. ”S艂owo Twoje jest prawd膮”. Co to znaczy dla mnie, dla nich, dla Ciebie Radek. Nie potrafi艂bym siebie rozumie膰 bez Tego s艂owa. Nie z艂o偶y艂bym siebie w kup臋, swojego 偶ycia, ju偶 prawie ca艂ego.

A gdy w klasie 4 i 3-ciej ju偶 modlitwa w ciszy pod krzy偶em jest okazj膮, dla paru, do ekspresji ma艂o powa偶nej... do erupcji kipi膮cych energii, to co mam robi膰? Ja, katecheta z 31 letnim do艣wiadczeniem! Co my! nauczyciele, wychowawcy, redaktorzy powa偶ni (nie tylko przecie偶 katoliccy), duchowni katoliccy i nie-... mamy robi膰?! W tygodniach wychowania i w pozosta艂ych tygodniach roku ko艣cielnego, szkolnego, kalendarzowego...
Dopiero dynamiczna piosenka „Jezus jest tu... o wznie艣my r臋ce” i r贸wnie dynamiczne „Gdy na morzu wielka burza”, „B贸g nie umar艂, Jezus 偶yje”... o dziwo przyciszy艂y, uporz膮dkowa艂y ich ekspresj臋 (w jednym kierunku). Tego potrzebowali. Piosenki lepiej ich rozumiej膮, ni偶 programy szkolno-katechetyczne! A o czym te piosenki m贸wi膮... Do tytu艂贸w do艂o偶臋 tre艣膰 jeszcze jednej „B贸g kocha mnie, takiego, jakim jestem i cieszy si臋 ka偶dym moim gestem”. Modlitwa ko艅cowa „艣wi臋tym u艣miechni臋tym” do klipu Arki ma wszelkie znamiona prawdziwej radosnej modlitwy. „Je艣li si臋 nie staniecie jako dzieci”. Nie przer贸bmy ich na uczni贸w szk贸艂 polskich i niepolskich. Ich zachowanie, sens szko艂y, religii, tre艣ci i tytu艂y piosenek... tyle tego do przemy艣lenia!

Grzesiek ucieka z klasy przed ko艅cem modlitwy, chyba nie do Domu Dziecka, chyba tylko na korytarz? Nie rozdwoj臋 si臋, zawierz臋. To nie jest gimnazjum, to dopiero klasa czwarta szko艂y podstawowej.
To DROGA PRAWDA 呕YCIE 2013.

Na korytarzu mijam wiele sympatycznych buzi, twarzy - epifanii oblicza. Wymieniamy u艣miechy, znaki przyja藕ni, obecno艣膰 – budujemy NASZ 艢WIAT.

Radek, redaktorze, kt贸ry pisa艂e艣 ju偶 o Strach贸wce, przy okazji w臋dr贸wki figury MBL, masz misj臋! Stw贸rz rubryk臋, miejsce w gazecie lub necie, gdzie b臋dzie si臋 toczy艂 dialog diecezjalnego ko艣cio艂a, ludzi niekoniecznie jednobrzmi膮cych, ale kochaj膮cych Prawd臋 i 偶yj膮cych Ko艣cio艂em. Pisz o nas dog艂臋bnie. Rozmawiajmy w Twoim/naszym /diecezjalnym „Idziemy” o 呕YCIU PRAWDZIE I DRODZE 2013. Przyjed藕, prowad藕my dialog otwarty na wszystkie wymiary 偶ycia, wiary i rozumu na sam koniec Roku Wiary i Rozumu. Nasza szko艂a, Rzeczpospolita Norwidowska, wre zwyk艂ym trudnym i radosnym 偶yciem. Jeste艣my szko艂膮 tak偶e dla wychowank贸w DOMU DZIECKA w R贸wnem. Tu jest Droga Prawda i 呕ycie 2013. Polskie?! W Polsce, branej t臋cz膮 zachwytu od zarania dziej贸w. Z b艂ogos艂awie艅stwem 艣wi臋tego Jana Paw艂a II. Niepodzielonej na pa艅stwowe, samorz膮dowe, parafialne, diecezjalne, narodowe, globalne itd.

W jednej klasie nie zadzia艂a艂a dzisiaj klawiatura, w innej g艂o艣niki, musia艂em modyfikowa膰 plany na gor膮co. Ale by艂em w dialogu z Bogiem, z uczniami, z Tob膮 (stawia艂em sobie Ciebie/Redaktora przed oczy, wiare i rozum), z diecezj膮, nawet z Papie偶em. W dw贸ch klasach ko艅cowa modlitwa toczy艂a si臋 przy grobie 艣wi臋tego Franciszka w Asy偶u, dzi臋ki technice, ICT, WebCam.

W klasie 1-szej czu艂em si臋 dzisiaj najlepiej, cho膰 klasa trzecia, z ich Pani膮 B. :-) pocz臋stowa艂a mnie pysznymi plackami ziemniaczanymi, kt贸re by艂y ich dniem-niespodziank膮, wok贸艂 Kartofla-Ziemniaka. W klasie pierwszej czu艂em si臋 najlepiej? Czemu? Mo偶e najbezpieczniej? Mo偶e najmniej mnie 艣widrowa艂o niewidoczne cia艂o anonimowych oceniaczy-podgl膮daczy? Mo偶e. Pierwszy warunek udanej lekcji (katechezy mo偶e w spos贸b szczeg贸lny)? Dla ucznia i nauczyciela? POCZUCIE BEZPIECZE艃STWA. Zaufania? Akceptacji? TU DOCHODZI WP艁YW KLIMATU W TZW. WSP脫LNOCIE LOKALNEJ NA PRAC臉 SZKO艁Y, PARAFII, GMINY. Tego si臋 nie da zamilcze膰, wylezie, nawet po latach, w nast臋pnych pokoleniach?
Spyta艂em Sebastiana, jak si臋 czuje mama? - Dobrze, ju偶 jest po operacji, ale jeszcze nie mo偶e wr贸ci膰 do domu. Lekcja religii i jej modlitewny pocz膮tek dodaj膮 g艂臋bi takim rozmowom. Po dr偶enie kolan.

Samo艣wiadomo艣膰 katechety? Ko艣cio艂a lokalnego, parafialnego nawet?! Mo偶e nowa definicja katechety p贸jdzie w stron臋 „koordynator spraw Bo偶ych w szkole”? Wiedza? Przychodzi zewsz膮d. Zw艂aszcza u cz艂owieka, kt贸ry pos艂uguje si臋 my艣leniem. Kt贸ry pracuje nad my艣leniem. W pocie swego czo艂a, jak nasz patron. Ne ma wiary bez my艣lenia. Nie ma wsp贸lnoty – bez komunikacji (ICT!), dialogu.

PS.1
"Te nieko艅cz膮ce si臋, nudne homilie, z kt贸rych nikt nic nie rozumie..." (Papie偶 Franciszek w Asy偶u). Papie偶u, przyznaj臋/wyznaj臋 r贸wnie偶, 偶e i te nieko艅cz膮ce si臋 nudne katechezy (moje) i podr臋czniki do religii!

PS.2
Zdj臋cie Papie偶a F1 zag艂臋bionego w modlitwie przed grobem 艣wi臋tego Imiennika w Asy偶u z tej strony.