środa, 26 sierpnia 2015

Po co "Osobny świat"


Osobny świat, nawet w moim wydaniu, jest potrzebny. Choćby dla badań i statystyk Emotikon smile
 (kiedyś z tego powodu było nawet ponad 600) Emotikon smile


niedziela, 16 sierpnia 2015

Osobny świat



Zaczynałem bloga jako ja-osoba. Coraz bardziej stał się rodzinnym. "Osobny świat" - już nie tylko mój. Nie tylko ja w nim.

W telewizji zapowiedzieli nową emisję "Nocy i dni" od 25 sierpnia, na TVP SERIALE. Niby nic?! Jak to? - dla mnie OGROM.
Kilka ujęć wsi, pól, starego dworu itd., zachowań bohaterów, ich małżeństwa... rodziny.

Zdalem sobie sprawę, że oni są nam bliscy, jak i skądinąd bohaterowie i czasy "Lalki". Nasze czasy - skądinąd. Nasz osobny świat. Bo to czasy naszego domu, Ogrodu, pamiątek, ducha, osób z dziejó rodzinnych. Laurki pisane, dekorowane dla Matki i Ojca w rodzinie Jackowskich sięgają końca lat 70-tych XIX wieku. Ich kroniki, zapiski, wiersze, wierszyki, relacje z pielgrzymek do Ziemi Świętej, Polskiej Narodowej Pielgrzymki!, na Kongres Eucharystyczny do Kartaginy itd. itp. I postaci z kart polskiej historii:

- Bolesław Prus (obecny z żoną na ślubie Marii i Andrzeja Królów z Annopola!)
- ks. Ignacy Skorupka
- Rodzina Jackowskich: 
- ppłk. Kazimierz Jackowski "Wrócił do Polski i wstąpił do tworzącego się             Wojska Polskiego. Jako specjalista pełnił funkcję szefa radiotelegrafii w  Naczelnym Dowództwie,  po ukończeniu kursu i otrzymaniu dyplomu       naukowego  oficera Sztabu Generalnego  został przydzielony do Departamentu X Przemysłu Wojennego  Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1928 roku pełnił służbę w Biurze Ogólno-Organizacyjnym  M.S.Wojsk.,  współorganizował Stowarzyszenie Radiotechników Polskich,  w 1926 współorganizował I Ogólnokrajową Wystawę Radiową, współtwórca Instytutu Radiotechnicznego w Warszawie, później włączonego do Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego. Od 1929 założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Zamordowany w kwietniu 1940 w Katyniu. Razem z innym członkiem dalszej rodziny por. Wacławem Osińskim.   
- jego brat-rzeźbiarz Stanisław Jackowski
- antropolog kultury prof. Aleksander Jackowski (ur. 1920, jego ojcem chrzestnym był Andrzej Król), żyjący świadek XX wieku, naszych czasów, który odwiedził także szkołę Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce
- Prezydent Mościcki
- kardynał Hlond (Prymas Wyszyński...) 
- Lech Wałęsa
- brat Roger z Taize

Tu, w tym Starym Domu i Ogrodzie historia żyje. Klimat tamtej epoki, duch wolności, niepodległości, ciągłości, jedności, podmiotowości... nie pozwala się zapomnieć, wychodzi z każdego kąta. Zwłaszcza żyje w figurze Matki Bożej Annopolskiej z 3 lipca 1910, w rogu Ogrodu. Dęby pamięci szumią nad nami i w nas.

Tyle Polski (i Kościoła) w jednej rodzinie! Szukajcie wszyscy, a znajdziecie! Z pokolenia na pokolenie daje Bóg! OSOBNYM ŚWIATEM jesteśmy, zrządzeniem Opatrzności, nie naszą zasługą.
Jeśli bym tego wszystkiego, całej pamięci i tożsamości zapomniał, zaniechał przypominania, głoszenia w porę i nie w porę, biada mi. Biada nam - bo wraz z tą wiedzą, ułożoną w logiczną-naoczną niemalże opowieść-świadectwo, samowiedzą, samoświadomością, odejdzie jakiś kawałek Ojczyzny na naszym terenie (i chyba nie tylko) w niepamięć. Zubożając Polaków. Nas zubożając, nie Rosjan, nie Niemców, nie inne narody!

Dlaczego Światowe Dni Młodzieży 2016 (Spotkaniem Belgijsko-Polskim) o nas, o naszą ziemię i wspólnotę w Strachówce zahaczyły? O STRACHÓWKĘ?! Przecież nie ze względu na pola i lasy. Jesteśmy obywatelami Polski, Europy i świata. Jesteśmy drogą Kościoła.

ps.
Syn ppłk. Kazimierza Jackowskiego Zbigniew przez lata mieszkał w Belgii i pracował (w pionie administracyjnym?) na Uniwersytecie w Louvain. 

Zdj.1 - Dom w Annopolu (po IIWŚ), Andrzej i Maria Królowie na schodkach
Zdj.2 - grób Jackowskich i Kapaonów na Powązkach, ze strony http://www.mojecmentarze.blogspot.com/2013/10/aleksander-kazimierz-stanisaw-jackowski.html
Zdj.3 - Andrzej Król ze Zbysiem (Zbigniew Jackowski) przed Domem w Annopolu (1921/22), z zasobów rodzinnych.
Zdj.4 - obecność i błogosławieństwo I Ordynariusza diec. w-praskiej, bp Kazimierza Romaniuka (195) podkreśla miejsce i rolę Tego miejsca (Dom, Ogród, Matka Boża) w historii Polski i diecezji! 

piątek, 7 sierpnia 2015

Zmiana Prezydenta RP


Mamy kolejnego Prezydenta. Po czerwcowych wyborach, nastała godzina inauguracji. Wczoraj był wielki dzień Prezydenta Andrzeja Dudy i wszystkich jego zwolenników. Moje zainteresowanie, zaangażowanie w przeżywanie, spadło dzień wcześniej, gdy okazało się, że z Brukseli nie przyjedzie Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Dla mnie – fakt bardzo diagnostyczny. Byłem bardzo rozczarowany. 
opis zdj. pod tekstem

Za tę sytuację nie winię jego, ani żadnego chyba Polaka-Europejczyka. Uważam, że nie mógł przyjechać. Czyim byłby gościem? Byłby jako kto? Koleżeńsko, z ciekawości, jako były premier itd. NIE. Jakie sytuacje mogłyby wyniknąć! Powązki? Gloria Victis?... Nie może, nie wolno mu narażać powagi swojego (naszego europejkiego) urzędu. Godność nade wszuystko.

Bardzo przeżyłem tę złą wiadomość. Złą dla mnie, złą dla Polski. Dla wielu, mam nadzieję.
Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, na mocy wyboru, referendum, dokumentów, budżetu... realizowanego w setkach tysięcy projektów. Polska jest w Europie, a Europa jest w każdym z nas, w miastach, powiatach, wsiach, gminach, szkołach,m (parafiach)... Jesteśmy Europą. Było to niedościgłym marzeniem „ściętej głowy”, we wszystkich pokoleniach Polaków po II Wojnie Światowej,  znam je z autopsji – czyli z osobowej drogi-prawdy-życia. Pamiętam katechezę o jedności, o wspólnocie ludów i narodów w związku z planowanym Traktatem z Maastricht (oficjalnie 'Traktat o Unii Europejskiej' 1992). Dzieliłem się wiarą, nadzieją, miłością z wyprzedzeniem. Nie mogłem nie dzielić się z młodzieżą szkół średnich i ze studentami, tym czym żyłem, co mnie przepełniało. Był pewnie rok 1987/8?). Mniej więcej w tym samym czasie, z podobnym entuzjazmem, opowiadałem, wciągałem w myślenia, o świecie współczesnym, o miejscu Kościoła w nim, na podstawie publikacji watykańskiej, prognozującej sytuację świata, pod kątem misyjnym. Pełno było w niej map, wykresów, statystyk.

Radość, dumę, z wejścia do UE dane nam było przeżywać (DyrKa, Emila, ja) we wspólnocie międzynarodowej, w Norwegii, w ramach projektu współpracy szkół – Sokrates-Comenius (!!). 
Wczorajszą uroczystość przeżywaliśmy w starym annopolskim domu sprzed I Wojny Światowej. Choć mnie nie ciągnęło do telewizora. Dziwicie się?!
Całe moje życie to droga-prawda-życie związane (napędzane) z wielkim podmuchem Ducha z 16 pażdziernika 1978. Wiara i rozum. Radość i nadzieja. Światło narodów. Wolność i osoba. Solidarność... aż po Rzeczpospolitą Norwidowską. Wyłączenia z tej wielkiej jedności, ciągłości... rodzą wielką gorycz. Abyśmy byli Jedno! Różnorodność poglądów – tak. Ale w pełni pamięci i tożsamości.

Nie chciałem wczoraj wdawać się w komentarze, w Internecie. Co nie do końca mi się udało. To nie był dzień na polemiki, a zwłaszcza psucie komuś nastroju. Miliony ludzi przeżywało wielką radość. A nawet coś więcej. Niech oni o tym mówią, jeśli będą skorzy do dzielenia się z inaczej myślącymi.
Dziwię się, kiedy Prezydent Nowy używa zwrotu „odbudować wspólnotę Polaków”. Budować ją, tak. A najbardziej „służyć wspólnocie Polaków”. 
Czy moje, mojego pokolenia Solidarności i 27-letniego pontyfikatu powszechnego, globalnego, z wiarą i rozumem, z doświadczeniem zła w minionym ustroju i tysiącletniej państwowości... nic dla ludzi nowego rozdania nie znaczy?!

Tak, wspólnota w moim życiu jest ogromną siłą, rozumieniem, nakazem. Jeśli ludzie nowego rozdania będą chcieli z nami (i ze mną) żyć w otwartym dialogu – będzie dobrze. 
Nie jestem optymistą jednak. Jak dotąd – nie chcieli. Mam też przed oczami nieporadne gesty Prezydenta przed pomnikami, grobami, tablicami przy składaniu kwiatów. Przed Pałacem wyrósł prawie natychmiast ołtarzyk/kapliczka polsko-narodowego-katolicyzmu. W dyskusji o duchowości, wierze i rozumie trudno w Nim widzieć dzisiaj partnera. Domyślam się duchowo-intelektualnej nieporadności. Ale – oczywiście – to nie jest główne zadanie Prezydenta, o ile sam się w nie nie przystroi. Słyszałem od Niego w czasie kampanii coś w formie katechezy o modlitwie. Niezręczne?! Każdej szczerości, otwartości przyklasnę. Ale jestem także – po takim życiu! - wyczulony na granie religią, Kościołem. I jak to określił Prezydent Komorowski „ureligijnianie polityki”.

Spodobał mi się wczoraj wpis na koncie Kingi, bohaterki rozmowy w Tygodniku Powszechnym „Trans z Jezusem”. - Bardzo lubię uśmiech Prezydenta Andrzeja Dudy. Naprawdę trudno mi się oprzeć temu radosnemu spojrzeniu. Jestem chyba tzw. wzrokowcem. - dopisałem: i żony i córki. A co!
Tak chciałbym rozmawiać z PR Rodakami w tzw. realu i w Internecie. Nie inaczej. Mając swoje poglądy, styl, język... ale szukając dobra.
Marzę o jakimś styku duchowo-intelektualnym z ludźmi przeżywającym wczoraj wybuch radości, święto nadziei. Czy w nowej ekipie znajdę/znajdziemy rozmówców o ideale i doświadczeniu Rzeczpospolitej Norwidowskiej? O jedności, ciągłości dziejów, zwłaszcza najnowszych. W kraju i w mojej gminie, wszystkich?!
Czy spotkamy się, współtworząc już od dzisiaj, Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, z przystankiem belgijsko-polskim w Strachówce?! Dla mnie – mojego myślenia, doświadczenia życiowego (drogi-prawdy-życia) przyjazd 150-osobowej grupy młodego Kościoła, młodej Europy z Brukseli, Gandawy, Hasselt... jest czymś naturalnym dostzec w tym wydarzeniu okazję by zaprosić  Prezydenta Andrzeja Dudę, Przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska i poprzedniego (pierwszego Przewodniczącego, President of Europy) Hermana van Rompuya. Tak żyłem - biskup, prezydent, papież, bezrobotny... każdego uważam za brata. 

Nie jestem zwierzęciem politycznym, czymś/kimś całkiem innym. Solidarność RI w mojej gminie 3 Maja 1981 założyłem (skacząc przez płot, aż z Francji), ale już wójtowania nie potrafiłem obronić w 1994, dając się pokonać jak dziecko sekretarzowi gminy i innym „przyjacielom”.

Jestem (bezrobotnym) katechetą, ojcem dużej rodziny, świadkiem czasu polskich zmian, polskiej drogi wolności, przemian fundamentalnych od 16 października 1978. A co widzę, słyszę, myślę – zapisuję i udostępniam bliskim, dalszym i światu całemu.

DOBRE STRONY (ZŁEGO?)

widzę dobro
jeszcze jedno ze zmiany
wytężam swój umysł
(wiara i rozum ma we mnie Betlejem)
widziałem tłumy ludzi
na Krakowskim Przedmieściu
dobrze ich mieć zadowolonych
wreszcie
przynajmniej ja wolę
choć czy dialog wzrośnie
szczerze wątpię
to nie są ludzie skłonni do dialogu
ich żywiołem są oczekiwania
roszczenia
i niechęć do nas nieswoich
skądkolwiek byśmy przybywali

   (czwartek, 6 sierpnia 2015, g. 20.01)

***

PARS PRO TOTO

sens świata
istnienia świata
wszechświata
musi się potwierdzić
wypełnić 
także w moim życiu
osoby
zwykłego małego Józia K.

    (czwartek, 6 sierpnia 2015, g. 16.38)

***

LEPIEJ BYĆ

być ministrem
ministrantem
być premierem
być prezydentem
biskupem papieżem
tenisistą nauczycielem
Polakiem Europejczykiem
obywatelem świata
"kto inny ma laur i nadzieję,
ja — jeden zaszczyt: być człowiekiem"

   (czwartek, 6 sierpnia 2015, g. 13.41)

PS.
Prezydent Andrzej Duda złożył wczoraj kwiaty m.in. na grobie Prezydenta Ignacego Mościckiego. W historii naszej rodziny (babcia była z d. Jackowska) zapisały się dni chwały, dramatów, tragedii. W każdej rodzinie Bóg daje (i objawia się) z pokolenia na pokolenie. Na załączonym zdjęciu - "Otwarcie muzeum (Technicznego, dzisiaj Muzeum Techniki im. inż. ppłk. K. Jackowskiego), moment przecięcia wstęgi przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Widoczni także m.in.: dyrektor muzeum Kazimierz Jackowski (na prawo od prezydenta), minister przemysłu i handlu Ferdynand Zarzycki (1. z prawej), kard. Aleksander Kakowski (1. z lewej), szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP płk Jan Głogowski (2. z lewej), komisarz Rządu na m.st. Warszawę Władysław Jaroszewicz (za prezydentem Mościckim, w białym szaliku). Data wydarzenia: 1933-12-16." (cytuję za: Tajemnice-Katynskie...).
To jasne, że każdy kto ma w zasobach rodzinnych podobne postaci, sięgnął wczoraj po zdjęcia. W Strachówce przed Zespołem Szkół i. Rzeczpospolitej Norwidowskiej parę lat temu posadziliśmy Dąb Pamieci Katyńskiej poświęcony Dyrektorowi Kazimierzowi Jackowskiemu (idolowi wszystkich dzieci w rodzinie z przedwojennego pokolenia).

Ciągłość i jedność dziejów, 11 Listopada 2014 - składanie kwiatów pod Dębem Katyńskim ppłk. Kazimierza Jackowskiego, przed Zespołem Szkół im Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce.