czwartek, 19 czerwca 2014

Fakty i mity w Strachówce!

 

Religijna inicjacja, czyli Pierwsza Komunia Święta,
to nie tylko uroczystość rodzinna czy kościelna.
Niektóre z publicznych placówek szkolnych
pierwszą komunię
traktują jako wydarzenie szkolne.

  Jesteśmy chyba jedyną szkołą, w której jest zwyczaj, że dzień po I Komunii Świętej uczniowie klasy drugiej przychodzą do szkoły w strojach komunijnych, śpiewają, mówią wierszyki, dzielą się radością dnia poprzedniego, rodzice częstują wszystkie dzieci cukierkami. W klasowej wspólnocie, z wychowawcą przeżywają to niezwykłe wydarzenie” – tak w notce pt. „Biały apel i partycypacja publiczna” chwali się na swoim blogu Grażyna Kapaon, dyrektor Zespołu Szkół im. Rzeczypospolitej Norwidowskiej w Strachówce. Żeby nie było wątpliwości, organem prowadzącym Zespołu Szkół w Strachówce jest Gmina Strachówka.

Z kolei na oficjalnej stronie tejże teoretycznie świeckiej placówki oświatowej aktywnie udziela się szkolny katecheta Józef Kapaon, prywatnie mąż dyrektor szkoły. „Zbliża się czas I Komunii 2012 w naszej wspólnocie  parafialnej, szkolnej, gminnej. W szkole i kościele trwa przygotowanie”anonsuje nauczyciel religii i usiłuje wmówić rodzicom, że nie ma wiary bez dialogu z Bogiem w szkole, w świetlicy wiejskiej i sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Stąd – w związku z szykowaniem rodzinno-parafialno-szkolno-gminnych uroczystości pierwszokomunijnych – na posiedzeniu Rady Pedagogicznej wygłosił apel: „Proszę, apeluję, zapraszam wszystkich ze wspólnoty wierzących i niewierzących na naszym terenie, którzy chcą pomóc mnie, dzieciom, rodzicom, szkole, parafii, gminie (…). Wypłyńmy na głębię!”.

Jako potwierdzenie profesjonalnych kwalifikacji w zakresie organizacji pierwszej komunii Józef Kapaon podaje, że ma doświadczenie 30 lat pracy katechetycznej, a jego żona i dyrektor szkoły Grażyna Kapaon „przez dziewięć lat przygotowywała I Komunie w Strachówce i wypracowała dobrze przemyślany ich wzór/model”. Wzorzecszkolnego obchodzenia komunii autorstwa małżeństwa Kapaonów zakłada rodzinność i wspólnotowość, a „jego piękną prezentacją (manifestacją) są Białe Apele, absolutnie unikatowy pomysł dzielenia się radością wiary we wspólnocie szkolnej, z rodzicami, kolegami, koleżankami… z całym światem”.

Z własnej inicjatywy katecheta też wystarał się, by za pierwszokomunijne dzieci ze Strachówki modliła się niejaka Lucy z Ameryki, matka szóstki dzieci, która bardzo kocha Polskę, JPII i św. Faustynę, a do tego mieszka naprzeciw kościoła i ma przed domem figurkę Matki Boskiej – donosi Kapaon na szkolnej stronie.

Zespół Szkół w Strachówce nie jest wyjątkiem. Publiczna Szkoła im. Stanisława Rosponda w Żyrowej 13 maja 2012 roku przewiduje udział sztandaru szkolnego w uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez uczniów kl. III. 14 maja natomiast dyrekcja szkoły zaplanowała dzień wolny od zajęć lekcyjnych dla uczniów klasy III po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.
Z kolei w wykazie zajęć otwartych dla rodziców (na stronie Szkoły Podstawowej w Nasiadkach) 8 maja o godz. 9.00 znalazł się… egzamin do Pierwszej Komunii Świętej.
 
Komunijny biznes powszechnie nakręca się w publicznych podstawówkach. Ze szkolnych witryn internetowych można się dowiedzieć, jakie obowiązują w tym roku ceny komunijnego sakramentu. Szkoła Podstawowa w Zręcinie informuje, że składka ustalona „na potrzeby związane z I Komunią Świętą” wynosi 150 zł. Na tyle samo opłatę komunijną wyceniono w szkole podstawowej nr 111 w Łodzi. Cena obejmuje „intencję mszy św.”, „dar ołtarza” (witraż), inne „dary ołtarza” (chleb, owoce, kwiaty), zdjęcia grupowe, pamiątkę Pierwszej Komunii, film, wystrój kwiatowy kościoła, wiązanki.

W Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie koszt Pierwszej Komunii w parafii pw. MB Królowej Polski obliczono na 170 zł (koszty organizacji plus fotograf) „w przeliczeniu na 24 osoby uczestniczące w uroczystości z klasy IIb”. Na ujawnionej w internecie liście uczniów IIb umieszczono jednak 25 nazwisk, skrupulatnie przy jednym odnotowawszy brak deklaracji przystąpienia dziecka do Pierwszej Komunii. Dodatkowo do kosztów w rzeszowskiej podstawówce dochodzi niewliczona w „ogólny koszt uroczystości komunijnych” opłata za pielgrzymkę dzieci komunijnych – około 30–40 zł od osoby. „Mam nadzieję, że nie będzie problemów z jej wygospodarowaniem” – stwierdza w odezwie do rodziców ks. Paweł Liszka i na pielgrzymkę nagania nie tylko rodziców, ale również dziadków i rodzeństwo.
                                                                                           (AK)

PS.
Tekst powyższy pochodzi z antykościelnego czasopisma "Fakty i mity" nr. 20 (637), w dziale Polska Parafialna. Teraz mamy przeciwko sobie obie strony, tzw. kościelną (mainstreamową) i anty-. Ale i sprawiedliwość oddaje nam tekst przeciwko tak rozumianej i głoszonej Nowej Ewangelizacji. Oni nas dostrzegli (RzN). Nasz kościół parafialno-dekanalno-diecezjalny - NIE? :-)
Prawda się obroni. Nawet w życiu po życiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz