niedziela, 6 listopada 2016

Ja cię kręcę, czyli skarb znaleziony w roliMaszyny ratują naszą pamięć i tożsamość (czego nam współcześni przedstawieciele gatunku homo sapiens często/gęsto robić nie chcą :-( !) ! Konkretnie, na dzisiaj? - FACEBOOK, funkcją/usługą "Tego Dnia - twoje wspomnienia".
Maszyna, zaprogramowana przez człowieka, wybiera z lat minionych posty oznakowane aktualnym/dzisiejszym dniem miesiąca. Z naszego notatnika, Księgi Twarzy (znów ta epifania twarzy!). Gdy zestawiłem post factum to, co napisałem na swoim koncie już dzisiaj, z tym, co przypomniał mi Fb (w tym linku) - szczęka opadła. Acha, ad foto tytułowe i nie tylko, ja preferencji nie zmieniam!

Chyba nie poważę się dokonać żadnego wyboru spośród nich, antologii swoich postów. Ale ten tekst o archeologii własnego myślenia? - TRZEBA! Kimże jest człowiek, że o nim pamiętasz? (psalm 8). CZŁOWIEK TO TEN, KTO ZNA SIEBIE!

Robię archeologię własnego myślenia (życia) na Fb. Niektóre rzeczy nie chcą czekać:
"Moim zdaniem zasadnicze znaczenie mają różnego rodzaju pre-teksty, czyli przed-nastawienia... Widać to dobrze choćby w stosunku do drugiego człowieka. Są tacy, dla których drugi, inny stanowi przede wszystkim zagrożenie, jest potencjalnym wrogiem. Są tacy, dla których tenże obcy i inny jest potencjalnym przyjacielem i widzi w nim raczej sojusznika niż wroga. Czasami obie te postawy się uskrajniają w bezgraniczną naiwność bądź wojenną wręcz wrogość. Takie przed-nastawienia bardzo dużo mówią o człowieku i kształtują jego wizję świata" (ks. prof. A. Draguła) – jest ważnym twierdzeniem nie tylko dla zrozumienia recepcji papieża Franciszka i walki klas w Kościele, ale generalnie całej Polski 2013, Ojczyzny mojej. [Nabiera wyrazistości z każdym dniem nowej - pisowskiej - ery, dop. mój, jk]. Na jakich pre-przekonananiach o świecie, o prawdzie, na jakiej filozofii... wyniesionych z domu, z okresu własnej edukacji... (z)budowana jest POLSKA 2013nn. Bo nie na myśleniu dojrzałym - nb. JPII w ONZ, 1995 - skoro większość nie chce swojego myślenia pokazać! (a tego, który myślenie pokazuje w pewnej tzw. wspólnocie lokalnej - się boi)!"PiS to nie nade wszystko polityka. To nade wszystko ideologia/światopogląd. A dla ich liderów projekt stworzenian owego człowieka i nowego świata. Strach się bać. Ocknij się - jeszcze bardziej - NARODZIE!

1 komentarz:


  1. "żadna tyrania nie utrzyma się bez wykorzystywania strachu ludzi"(Ppaież Franciszek)!!

    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Papiez-potepil-szerzaca-sie-ksenofobie-i-brak-tolerancji,wid,18573580,wiadomosc.html?ticaid=11809f&_ticrsn=3

    OdpowiedzUsuń