wtorek, 2 listopada 2021

System, kt贸ry si臋 domyka, albo dociska. PiS i ja - o praworz膮dno艣ci - i dzia艂aniach motywowanych religi膮 (etycznie)

Prezes kszta艂tuje dzisiaj Polsk臋.
Kto ukszta艂towa艂 Prezesa.
Ka偶dy wiedzie膰 powinien 
zna膰 to偶samo艣膰 i dlaczego!
Wierz膮cy powinni mie膰 tak偶e rozum.

"Terroryzm skrajnie prawicowy (ultraprawicowy) – terroryzm oparty na ideologii 艂膮cz膮cej w sobie r贸偶ne domieszki rasizmu, ksenofobii, szowinizmu, antysemityzmu, seksizmu (g艂贸wnie mizoginii), homofobii, antyliberalizmu. Ogranicza si臋 do pewnej formy boj贸wkarstwa (pobicia przy u偶yciu niebezpiecznych narz臋dzi oraz niszczenie mienia). Celem skrajnie prawicowych grup terrorystycznych najcz臋艣ciej s膮 imigranci, uchod藕cy, osoby odmiennej rasy, osoby LGBT a tak偶e osoby o odmiennym 艣wiatopogl膮dzie ni偶 skrajnie prawicowy (lewicowych, pro-choice, feministycznych, ekologicznych, liberalnych, centrowych a tak偶e umiarkowanie prawicowych)"

"Terroryzm religijny – rodzaj przemocy na tle religijnym, w kt贸rej taktyki terrorystyczne wykorzystywane s膮 do osi膮gania cel贸w religijnych lub zwi膮zanych z to偶samo艣ci膮 religijn膮. W czasach nowo偶ytnych, po upadku idei, t艂umacz膮cych absolutn膮 w艂adz臋 monarch贸w boskim nadaniem i w wyniku narastania nacjonalizmu, terroryzm cz臋艣ciej przyjmowa艂 kszta艂t anarchizmu lub rewolucji politycznych. Jednak od 1980 r. wzros艂a aktywno艣膰 terrorystyczna motywowana religi膮. By艂y Sekretarz Stanu USA Warren Christopher powiedzia艂, 偶e akty terrorystyczne w imi臋 religii i to偶samo艣ci etnicznej sta艂y si臋 jednym z najwa偶niejszych wyzwa艅 w zakresie bezpiecze艅stwa, przed kt贸rymi stoimy po Zimnej wojnie"

"Najbardziej znani prawicowi terrory艣ci to Amerykanin Timothy McVeigh i Norweg Anders Breivik. Inne przyk艂ady to Amerykanie Robert Lewis Dear (antyaborcyjny), Robert Bowers (antysemityzm), William Atchison (antyimigracyjny), Dylann Roof czy James Alex Fields Jr. (obaj bia艂a supremacja), Kanadyjczycy Alexandre Bissonnette (antyimigracyjny) i Marc L茅pine (antyfeministyczny), Szwed Anton Lundin Pettersson (antyimigracyjny), Brytyjczyk Darren Osborne (islamofobia), Australijczyk Brenton Tarrant (islamofobia). Czasami do skrajnej prawicy zalicza si臋 te偶 subkultur臋 incel. (wiki, jw)

M贸j system my艣lowy si臋 domyka. PiS-system dociska - bo jest polityczny - kolanem instytucjonalnych bzdur nieprawo-rz膮dnych. Cynicznymi k艂amacami, od Premiera poczynajac, na us艂ugach politycznej woli prezesa partii.

艢mia艂膮 tez臋 stawiam, ja emeryt, solidarno艣ciowiec, katecheta, samorz膮dny m膮偶-ojciec-dziadek. W贸jt I Kadencji. Nie by艂o nigdy moim zamarem stawianie takiej tezy. W 偶yciu bym nie pomy艣la艂 o systemach. Ale chyba tego drugiego jest uboczn膮 zas艂ug膮 m贸j. W zmaganiu o prawd臋 偶ycia, sensu, ci膮g艂osci powsta艂 samorzutnie, czyli drog膮-prawd膮-偶yciem. Ja tylko ustrzeg艂臋m jedno艣ci, w ca艂osci.

Moje my艣lenie przeby艂o drog臋 prowadzone Duchem Czasu. Najpierw w g艂odzie wolnosci w totalitarnym ustroju partyjnego 艣wiatopogl膮du z wodzowsk膮 pozycj臋 I Sekretarzy w Moskwie i Warszawie. G艂贸d wolno艣ci z g艂odem wielkiej kultury szed艂, oczywi艣cie racjonalnego cz艂owieka na ziemi. Metafizyka panowa艂a na uczelni, na kt贸rej skromn膮 filozofi臋 przyrody wybra艂em, z pomoc膮 m艂odo艣ci przyjaciela. Ksi膮dz profesor Kazimierz K艂贸sak by艂 kims, ale szybko umar艂. Pozostawi艂 mi samodzielne poszukiwanie istoty cz艂owieka. 

Czas spl贸t艂 moj膮 m艂odo艣膰 nie tylko z Tomaszem Mannem, gdy umar艂 mi promotor, Polak by艂 ju偶 Papie偶em od lat czterech. Wojty艂a by艂 bardziej fenomenologiem chyba, ni偶 tradycyjnym ko艣cielneym metafizykiem, zawsze kazania zaczyna艂 od ogarniecia sytuacji wok贸艂 siebie. Tu i teraz, nie w abstracji. Fascynuj膮ce przedsi臋wzi臋cie. Tu i teraz potrzebuje wszystkich danych zmys艂owych, nie tylko wpojonej tradycyjnej wiary, 偶e wszystko zosta艂o ju偶 przes膮dzone, zapisane, w艂膮dza ma tego tylko strzec. Nie. Nie. Nie.

Nie jestem anarchist膮, buntownikiem dla samego buntu, bro艅 Bo偶e rewolucjonist膮. Tylko - przedstawicielem gatunku homo sapisns, w kulturze cz艂owieka na ziemi. Z obowi膮zkiem i pos艂ug膮 my艣艂enia. Niepodporz膮dkowanego komu艣, czemu艣, z l臋kiem, albo brrr. wygodnictwem-karierowiczostwem.

System m贸j-my艣lowy si臋 domyka w ostatnich wierszach (notatkach wersowanych, z elementami cytat贸w kultury). Bo przysz艂o艣膰 cz艂owieka zalezy od kultury. Cz艂owiek jest drog膮 Ko艣cio艂a, a samo艣wiadomo艣膰 Jezusa najlepsz膮 apologetyk膮. My艣艂enie ma przysz艂osc zawsze. Pos艂usze艅stwo partyjne za艣 ma kr贸tkie n贸偶ki i pozbawia godno艣ci. Praworz膮dno艣膰 jest z nim nie do pogodzenia.

***

tradycjonalizm polskiej wiary


metafizyka klasyczna mu sprzyja
wszystko w niej jest wieczne
absolutne acz ponadrozumowe
do wierzenia podane nie opisu

klerykalizm jest te偶 jej natur膮
wszystkie role rozpisane
podw艂adne uk艂adom i kazaniom
mnie jednak 偶ycie inaczej nauczy艂o

patrz sluchaj czuj prze偶ywaj
opisz po wszystkich zmys艂ach
poddaj rozumu w kulturze analizie
tak poznane przyjmij i kontempluj

je艣li cz艂owiek wierz膮cy nie ma dw贸ch skrzyde艂
jest doskona艂ym materia艂em dla w艂adzy
nie ma w nim samodzielnosci wewn臋trznej
skazany jest na wieczne pos艂usze艅stwo l臋ku

w dzie艅 polskich zaduszek to pisz臋
wiedz膮c 偶e Dobra Nowina jest inna
niepodleg艂a przedchrze艣cija艅skiej tradycji

archeologowie stare cywilizacje odnajduj膮
te偶 a jak偶e w grobach
najstarszy dzi艣 znany ma 78 tysi臋cy lat
w dalekiej albo bliskiej nam Kenii

nie tak 艣mier膰 i poch贸wek widzia艂 Jezus
ale u nas jest za s艂aby na miesi膮cznice
tu b贸g 偶oliborski okazuje moc wi臋ksz膮
bli偶szy polsko-katolickiej religii tradycji

"W Kenii odnaleziono miejsce poch贸wku sprzed oko艂o 78 tys. lat. To najstarszy znany gr贸b cz艂owieka w Afryce – poinformowali w 艣rod臋 naukowcy... - a w Lublinie pod mogi艂ami odkryto szcz膮tki dziewi臋ciu os贸b. Maj膮 艣lady po strza艂ach w g艂ow臋 na cmentarzu przy ul. Unickiej – poinformowa艂 w jaki艣 wtorek Instytut Pami臋ci Narodowej.... zobacz wi臋cej w linku - co do Kenii to badacze twierdz膮, 偶e odkrycie rzuca 艣wiat艂o na rozw贸j wczesnych z艂o偶onych zachowa艅 spo艂ecznych u Homo sapiens. „Dziecko zosta艂o pochowane w miejscu zamieszkania, blisko miejsca, w kt贸rym mieszka艂a ta spo艂eczno艣膰, co pokazuje, jak bardzo 偶ycie i 艣mier膰 s膮 ze sob膮 powi膮zane. Tylko ludzie traktuj膮 zmar艂ych z takim samym szacunkiem, rozwag膮, a nawet czu艂o艣ci膮, z jak膮 traktuj膮 偶ywych. Nawet kiedy umieramy, nadal jeste艣my kim艣 dla naszej grupy” (tutaj)

czy my aby na pewno mamy tego Samego... 
zostaw umar艂ym grzebanie ich umar艂ych
ale tych smole艅skich co miesi膮c b臋dziesz...
bo tak chce i powiedzia艂 sam ich w贸dz

nie nie mamy tego Samego
Tego z wielkiej litery
tak jeste艣my mocno podzieleni
od samej G贸ry do do艂u samego. Amen

     (wtorek, 2 listopada 2021, g. 10.20)

***

praworz膮dno艣膰 to…


nie maszyneria bezduszno艣ci
ale kapitanat z dusz膮 cz艂owieka
wykonuj膮cego zapisy prawa

pseudokatolicki PiS-KEP-ustr贸j zaprzecza
powy偶szym regu艂om
jest bezduszny
wype艂nia tylko polityczn膮 wol臋 prezesa

praworz膮dno艣膰 zale偶y od rozumu i duszy
czyli od prawdy i kultury
czego w ustroju ich nie ma
by膰 nie mo偶e
tylko wola polityczna prezesa

osoba wolna samodzielnie my艣l膮ca
jest sercem praworz膮dno艣ci
gdy w艂asn膮 godno艣膰 zna i o ni膮 dba
mo偶e zachowa膰 godno艣膰 bli藕niego

o tym rozprawiali wczoraj profesorowie
nie wspominaj膮c praworz膮dno艣ci
bardziej etyk臋 mistrza naszych czas贸w
tego od jej wcielenia w Solidarno艣ci

wiara-nadzieja i mi艂o艣膰 trwa wype艂niaj膮c
wiara nigdy nie jest beznadziejna
a mi艂o艣膰 bezosobowa

wiara i rozum potrafi膮 unosi膰 wysoko
do poznania i kontemplowania prawdy
tego pseudokatolicki PiS-KEP-ustr贸j nie zna

nie zna nie pozna nie uzna
maj膮 innego boga swego (partii i sojuszy)
i ja nie wiedzia艂bym czym to jest
ani pomy艣la艂 偶e wiersze trza o tym pisac
jak o mi艂osci kochanej ojczyzny
i majowej jutrzence

do wszystkiego 偶yciem si臋 dochodzi
drog膮 i prawd膮 i 偶yciem
z艂膮czonymi w jedno egzystencji ca艂osci
po samo艣wiadomo艣膰
tym jest prawdziwa apolegetyka
w m艂odo艣ci us艂ysza艂em na wyk艂adzie

praworz膮dno艣c to nie partyjna propaganda
balon napompowany wol膮 jej prezesa
pob艂ogos艂awiona nawet biskupami
w niecnym sojuszu tronu i o艂tarzy

sojusz rozm贸wc贸w czyli dialog ceni臋
rozumno艣膰 szukaj膮cych prawdy
jak w poni偶szej na kanwie Tischnera
profesor贸w Tadeusza Gadacza AGH
i Roberta Pi艂ata UKSW
s艂uchaj膮c wynotowa艂em
jest tu moje rozumienie praworz膮dnosci

- 偶ycie jako wysi艂ek rozumno艣ci
- porz膮dkowanie idei
- wiara ludzi wolnych
- wiara testuje wolno艣膰 a wolno艣膰 testuje wiar臋
- konfrontacja wiary z 偶yciem (nawet z rozpacz膮)
- obecno艣ci膮 Boga w 艣wiecie jest drugi cz艂owiek, cz艂owiecze艅stwo (twarz Innego)
- Tischner m贸wi膮c o Bogu m贸wi o nas – nie mo偶na m贸wi膰 o mi艂o艣ci Boga i nienawidzi膰 innych (swoich i obcych)
- prawdziwa moc ocala dobro
- my艣li przeformu艂owuj膮 kultur臋, nie mo偶emy ju偶 cofn膮膰 si臋 do modeli poprzednich, do teorii (ju偶) porzuconych, do argument贸w zaprzeczonych, musimy i艣膰 z tymi, kt贸re s膮 najlepsze, zmieniamy rzeczywisto艣膰 umys艂ow膮, duchow膮... w spos贸b nieodwo艂alny… to jest zmiana kondycji cz艂owieka na ziemi… i tu pojawia si臋 groza odpowiedzialno艣ci (inteligencji), bo tego nikt nam nie mo偶e powiedzie膰 z zewn膮trz, ani minister ani biskup… je艣li tej odpowiedzialno艣ci nie bierzemy, dzieje si臋 z艂o, co艣 podobnego do zdrady i korupcji, kt贸re po偶eraj膮 kultur臋 /RP/
- Bollnow rozr贸偶nia intelekt i rozum, intelekt jako w艂adza poznawcza pozaetyczna… intelektu trzeba u偶ywa膰 w spos贸b rozumny (np. jak i Internetu)… w j. pol. maj膮 ten sam przedrostek rozum, rozmowa, rozumienie, rozr贸偶nianie [do艂o偶臋 od siebie rozw贸j, jk] CZLOWIEK ROZUMNY JEST ZDOLNY DO SPOJRZENIA Z POZYCJI INNEGO, BO JEST ZDOLNY DO ROZMOWY I DIALOGU, A PRZEZ TO JEST ZDOLNY TAK呕E DO ODPOWIEDZIALNOSCI! /TG/… subiektywne daje si臋 zwodzi膰, ale obiektywne – przepuszczone przez pryzmat innego [moje jk] – wspania艂omy艣lno艣膰, dobromy艣lno艣膰 /TG min. 31.31/… logiczno艣膰 my艣艂enia to poprawno艣膰, ale etyczno艣c my艣lenia, gdy mamy na celu DOBRO, WOLNO艢膯 TO SPOS脫B ISTNIENIA DOBRA, … sposobem istnienia Boga (tutaj)

i w Polsce mo偶na porozmawiac o rozmowie
gdy wolnos膰 si臋 ma
czyli tak偶e od polityk贸w
zw艂aszcza kultu ich jednostek

co o praworz膮dnosci prawi膰 w historii
warto kocha膰 cz艂owieka nie ideologie
nie polityki partyjne (nazwane katolickimi)
warto kocha膰 czlowieka
warto by膰 go ciekawym
warto uwierzy膰 偶e jest drog膮 Ko艣cio艂a
przysz艂o艣膰 jego zale偶y od kultury
kultura jest owocem dialogu (+wsp贸lnoty)
otwarciem na 艣wiat drugiego innej-innego
rozmow膮 po horyzont objawionego S艂owa

"An Intimate History of Humanity (Intymna historii ludzko艣ci) – ksi膮偶ki, w kt贸rej si臋ga do uniwersalnych temat贸w, z kt贸rych czerpie literatura, a kt贸re pomijaj膮 historycy – eksploruje osobiste troski ludzi 偶yj膮cych w r贸偶nych cywilizacjach i w r贸偶nych okresach (zar贸wno w przesz艂o艣ci jak i wsp贸艂cze艣nie). Rzuca 艣wiat艂o na zmienno艣膰 emocji, ciekawo艣ci, zwi膮zk贸w czy l臋k贸w na przestrzeni dziej贸w[1] i stara si臋 odpowiedzie膰 na pytanie jak mog艂o doj艣膰 do ich zr贸偶nicowania. Pisze wi臋c w niej o naturze zwi膮zk贸w mi臋dzyludzkich, nadziei, samotno艣ci, mi艂o艣ci, seksie, potrzebie szacunku czy w艂adzy, o l臋ku i wsp贸艂czuciu. Tworzy w ten spos贸b 偶yw膮 encyklopedi臋 ludzkich emocji i zachowa艅, dodaj膮c im historyczne 藕r贸d艂a. Zajmuje si臋 my艣lowymi kliszami, by pokaza膰 ich wzgl臋dno艣膰 i nietrwa艂o艣膰" (wikipedia)

          (poniedzia艂ek, Wszystkich 艢wi臋tych 2021, g. 10.32)

***

Ko艣ci贸艂 i wielkie liczby


2 tysi膮ce lat to du偶o
ale wzgl臋dem czego
kultury homo sapiens w Kosmosie

Ko艣ci贸艂 czym jest
tajemniczym bytem
chyba jedyn膮 odpowiedzi膮
bo to i Jezus mistyczny
i wsp贸lnota wierz膮cych
w ko艅cu w艂adza i tradycja
niekt贸rzy stawiaj膮 na pocz膮tku

kiedy艣 g艂贸wnie parafia najbli偶sza
mobilno艣膰 nie by艂a nasza
dzi臋ki cywilizacji i Bogu ju偶 jest
chyba w ka偶d膮 stron臋

Francuzi poznali liczb臋 ofiar
w Polsce pewnie jeszcze d艂ugo nie
te liczby multiplikuj膮 kryzys Ko艣cio艂a
daremno zaprzecza膰 kaznodziejom 

liczb b臋dzie przybywa膰 
i ich skutk贸w
epoka cyfrowa si臋gn臋艂a i Ducha

„nowe badanie uczonych z Creighton University w Nebrasce dobitnie wskazuje, 偶e ameryka艅scy biskupi najcz臋艣ciej milcz膮 lub publicznie lekcewa偶膮 w膮tek zmian klimatu, post臋puj膮c tym samym wbrew naukom papie偶a. Wnioski wyci膮gni臋to na podstawie analizy 12 tysi臋cy oficjalnych kaza艅 i komunikat贸w duszpasterskich, pochodz膮cych ze wszystkich stan贸w.

W tym ogromnym zbiorze zaledwie 93 komunikaty podj臋艂y temat globalnego ocieplenia, a tylko 56 opisywa艂o go w kategorii realnego, powa偶nego problemu trapi膮cego cywilizacj臋. "To mnie frustruje, zasmuca i z艂o艣ci. Biskupi s膮 odpowiedzialni za nauczanie (…) te liczby pokazuj膮, 偶e nie spe艂niaj膮 swojego obowi膮zku" – komentuje Daniel DiLeo, teolog z Creighton” (tutaj)

Creighton University 
is a Jesuit Catholic university 
bridging health law business 
and the arts and sciences 
for a more just world

daleki teolog jest mi-nam bliski
zaprzyja藕nionym z St Theresa School
in Lincoln w Nebrasce
katolickim getcie Ameryki
szko艂y nasze zrealizowa艂y projekt
korespondencja ponad Atlantykiem
bo Jan Pawe艂 II i Noam Chomsky
to rzadkie zestawienie
zaskoczyli przyja藕ni膮 Lucie i J贸zefa

teolog z ich uniwersytetu
specjalist膮 jest ekspertem
w poni偶szych dziedzinach
Catholic social teaching
Climate change ethics
Laudato Si'
Public theology
Faith-based sociopolitical action

(sb. 30 pa藕d. 2021, g. 15.12) TU- Rok_Norwidowski_widziane ze Strach贸wki








Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz