niedziela, 16 lutego 2014

Fraszka o Rzeczpospolitej Norwidowskiej


                 SIŁA ICH

Ogromne wojska, bitne generały,
Policje - tajne, widne i dwu-płciowe - 
Przeciwko komuż tak się pojednały? 

Przeciwko kilku myślom... co nienowe!

                                          (C.K. Norwid)

Czemu ten post? W niedzielę!
Odpowiedzi trzeba szukać w symultanicznym życiu i pisaniu. Także w historii literatury polskiej, a nawet naszej diecezji.
Jesteśmy od 1992 r. na mocy papieskiej bulli „Totus Tuus Poloniae populus”, w diecezji warszawsko-praskiej, a od 1999 roku w powiecie wołomińskim. Gdzieś przypisani, mamy budować wspólnotę życia, wiary i rozumu.


Czemu ten post?
Wyszedłem nakarmić psa. Na werandę obszerną, w ogrodzie u Matki Boskiej Annopolskiej (1910). Napadła mnie znienacka myśl - szukali na mnie haków w archiwum diecezjalnym, z wizytacji nauczycielsko-kurialnej ho! ho! sprzed ponad 10 lat?! Niepojęta pamiętliwość? mściwość? konsekwencja? tajność! Bo coś w raporcie zostało napisane, czego ani ja, ani szkoła nie widziała. O co tu chodzi? KONTRREWOLUCJA TUTAJ NIE PRZEJDZIE!

Symultaniczność - pies, weranda, Matka Boża (oni wtedy mówili Boska) w Ogrodzie, wielka nasza historia rodzinna, życiowa... Nie widziałem, co prawda i na szczęście, za życia walki do krwi, ale widziałem bój o wolność i godność człowieka-osoby. Jam widział cuda ostatniego 36 lecia. Dla mnie zaczyna się ten czas, nasz czas, polski czas... 16 października 1978. Duch szalał wcześniej, od zawsze. Od Abrahama itd. Od świętego Jana XXIII i Soboru Watykańskiego II. Itd. itp. Boga żaden czowiek (nawet kurie) człowiekowi nie odbiorą.

"JEZUS  OBJAWIA  NAM   BOGA,   A  TYM  SAMYM   OBJAWIA  CZŁOWIEKOWI  CZŁOWIEKA". Wiedział o tym nasz Poeta, którego kardynał Wojtyła "wkręcił" w dokumenty soboru. Znał też gorsze strony polskiej duszy i natury, na której łaska buduje. Że zanim uznają czyjś sukces, muszą go im wybaczyć. Nie za życia, po śmierci może? 

Osoby tajne, widne i dwu-płciowe - przeciwko komuż tak się u nas pojednały? 
Przeciwko kilku myślom... co nienowe! W katechezie, wizji szkoły, oświaty, wspólnoty lokalnej...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz