wtorek, 14 czerwca 2016

No pasarán! Non possumus - czyli papież rewolucjonista i barbarzyńcy w ogrodachNakaz pisania przyszedł dwutorowo, życie trzeba widzieć, słyszeć, czytać łącznie! Tej świętej trójcy – drogi-prawdy-życia – nie da się zastąpić żadnym wycinkiem i fragmentarycznym podejściem do wszystkiego (?):

A)Skandal samorządowy w Strachówce naszej. (krążą po domach szkolnych rodzin takie szepty, sms, maile…  – „Nie piszę żadnych donosów i anonimów na nauczycieli. Moją sprawą zajmuje sie Rzecznik Praw Dziecka… Na zebraniu wszystkie zostałyście oszukane. Zapraszam do mnie to pokażę prawdziwe pisma, a nie kłamstwa, jakie wam przedstawiono w szkole…” 
B) - Skandal krajowy w Ojczyźnie naszej. (Polska przed "narodowym pożarem" - Nowy rząd Polski podsyca nienawiść i konfliktuje ludzi - dziennikarka Beata Bielecka doświadczyła tego na własnej skórze. Chce wyrazić swój sprzeciw - tymi słowami rozpoczyna się relacja w niemieckiej rozgłośni Deutschlandradio Kultur).

ad. A) – Ust. O systemie oświaty – Preambuła - Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Nauczanie i wychowanie – respektując chrześcijański system wartości – za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

ad. B) – „zrozumiałam, jak spory ładunek emocjonalny ma obecnie polska polityka i jak bardzo jest nieprzewidywalna… Od czasu ostatnich wyborów, kraj jest głęboko podzielony, sąsiedzi, przyjaciele, rodzeństwo przestali ze sobą rozmawiać.”. W naszym domu, w katolickiej rodzinie początek tego (toruńskiego?) ZŁA ma początek w Rodzinie Radia Maryja! Wtedy też "sąsiedzi, przyjaciele, rodzeństwo przestali ze sobą rozmawiać"! A KEP im błogosławi?! Toleruje, akceptuje zło publiczne. Otwiera drzwi herezji (podziałów), schizmie - a my jesteśmy tego świadkami naocznymi - w gminach, parafiach, diecezjach... :-(

Dobro zewsząd przyjść może, od starej i nowej władzy też. A prawda? – tylko, jeśli jej szukamy i jesteśmy wystarczająco otwarci, by ją przyjąć. WIARA I ROZUM są jak dwa skrzydła... Oto garść moich osobistych i osobowych reakcji na świat, w którym toczy się jeszcze moje życie. Na Facebooku odpowiadam codziennie po wielekroć na pytanie „o czym teraz myślisz”. Nie mam wpływu (poza tym, kim jestem) na narrację, w jaką układa się ciąg zapisów z chwil. Zestawienie pokazało - objawiło - kolejny raz to, co w cząstkowym widzeniu umyka: spójność, ciągłość, jedność - z jednej strony, z drugiej - ich brak. W przedziwny sposób (ale globalno-metafizycznie zrozumiały) uwidaczniają się trendy, podglebia, nurty współczesności (ducha czasu, dobra i zła, dobrego i złego) na podwórku gminno-samorządowo-kościelnym... i państwowym, większym (euro-global). Dwutorowość! A my bardzo dotkliwie jesteśmy naocznymi świadkami tych zmian. Przemian :-(

Zaczynam tu i teraz - 9 czerwca 2016, g. 20:51
1. Polska 2016. Jaka Polska? Jaka gmina, jaka parafia, jakie diecezje?
Sytuacja w gminie Strachówka - fałszywi ludzie (podłość), podburzani przez anonimy - pragnących dojść do władzy nad wszystkimi - za plecami, niszczą dobro wspólne~!!!
Co na to gmina, co, parafia, co diecezja??? - czyli Wójt, Rada Gminy (radni każda/każdy z osobna), ks. proboszcz, Rada Parafialna, kuria biskupia? Za miesiąc przyjeżdżają do nas młodzi Belgowie w ramach ŚDM 2016! Tylko prawda wyzwala. Z pełną prawdą o nas staniemy wobec nich i Papieża Franciszka!
Czy zakłamanie, obłuda, świętoszkowatość (na pokaz) i u Was jest taka widoczna? A może gdzieś (też) chce dominować!!!
Tegorocznego 3 Maja 2016 minęła XXXV  Rocznica założenia Solidarności RI w naszej gminie, która ją zignorowała (olała). Jaka pamięć, taka tożsamość, popeerelowska?! - taki kapitał społeczny i przyszłość. "Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie" (Jan Zamoyski, za nim St. Staszic) :-(

2. Dziękuję za każdy znak nadziei. Wiara i rozum zniknąć, bez śladu, nie mogą …

3. Bez ciągłości i jedności nie ma niczego! "Aby byli jedno"?! Biedny PiS. Biedna Polska pod PiS-em. Ostatnie fakty: doktorat honorowy Uniwersytetu w Osnabrück dla Prezesa Rzeplińskiego, wybór przez aklamację na honorową Przewodniczącą Komisji Weneckiej Hanny Suchockiej. Jeszcze Polska nie zginęła w Europie i świecie. Żyje także w myśli i kulturze, prawniczej, konstytucyjnej, europejskiej...  (10 czerwca 2016 10:10)
Norwid, wystawa w Chrzęsnem - Dobro wspólne Polaków, Europejczyków, obywateli świata i Kościoła Powszechnego - udostępniam zaproszenie Pałacu w Chrzęsnem i Fundacji Museion Norwid, na 11 czerwca. Ciekawe, kto w naszych okolicach, środowisku… zareaguje, znajdzie czas i chęci, by przywitać się z Obywatelem Norwidem w najbliższym sąsiedztwie, na najwyższym poziomie kultury polskiej i ponad! Łatwo się mówi, a rzeczywistość często skrzeczy „jesteś inny…”.

4. Głos oburzonego. W dniu inauguracji Mistrzostw Europy w piłce nożnej - 10 czerwca, odtąd nowa miesięcznica?! Niech inni, oburzeni mną, zechcą wziąć na siebie ciężar uzasadnień myśli i czynów swojego prezesa! Nieobecni nie mają głosu (i racji)!

***
ZABOBONY

/kaczorowi w żłobie dano/

czarny kot ci przebiegł drogę
nie mów że to pech
złap za ogon...
nauczyli mnie w młodości

w hotelach nie ma 13 pięter
10 dnia jest miesięcznica
nowy polski zabobon
wymieszał zmarłych z kotem

smoleński zabobon i nauka
ma wyhodować nową rasę
za nic pamięć i tożsamość
świętych

(piątek, 10 czerwca, 2016 g. 13.00) TUTAJ - Komnata Siódma 3

5. O Papieżu w świecie współczesnym - W czasie dyskusji w środę wieczorem w teatrze Eliseo w Wiecznym Mieście Scalfari stwierdził, że papież mówi tak o sobie, bo wie, że on uważa go za rewolucjonistę. "To ja, rewolucjonista" - tak żartobliwie przedstawia się przez telefon papież Franciszek, gdy dzwoni do założyciela dziennika "La Repubblica" Eugenio Scalfariego… Nawiązuje do Kościoła, jaki był do 300 roku po Chrystusie, zanim nadeszła władza doczesna – mówi o Papieżu Scalfari. Zauważył, że Franciszek chce Kościoła misyjnego.
Ujawnił też, że usłyszał kiedyś od papieża, że bardzo ceni sobie mistycyzm, bo bez niego "Kościół byłby filozofią".
Nazywanie Franciszka "komunistą", co czasem się zdarza, świadczy o "słabości intelektualnej", bo wtedy - ocenił - "nie chce się zrozumieć, że papież mówi o Ewangelii" i że to ona jest "duszą jego nowego stylu, także w ekonomii". - Jego rewolucyjność oznacza powrót do Ewangelii - dodał biskup Galantino.
[Konferencja episkopatu włoskiego (CEI), którą kieruje Galantino jest inna niż w czasach jego poprzednika bp. Ruiniego. Zabiera publicznie i jasno głos w kwestiach ogólnych”].
Sekretarz episkopatu wywołał entuzjazm i owację słuchaczy zebranych na debacie, gdy odnosząc się do porządków w Kościele przeprowadzonych przez papieża oznajmił: "Według mnie on ma szaloną chęć powiedzieć biskupom, księżom: Po co tu jesteś? Jeśli chcesz robić karierę, jak inni, lepiej, żebyś sobie poszedł".
Przytoczono też żartobliwe powiedzenie znanego komika i aktora Roberto Benigniego, który stwierdził kiedyś, że Franciszek chce, aby "Kościół powrócił do chrześcijaństwa".

6. „W wypowiedzi Jarosława Prezesa Kaczyńskiego na temat ustawy o TK jest wielkie kłamstwo. Bo państwo prawa to nie tylko takie, w którym respektuje się ustawy, ale że przyjmowane przez Parlament ustawy respektują przepisy Konstytucji" (prof. Włodzimierz Sadurski, Uniwersytet w Sydney, TVN 24)! Interpretacją JPK robią Polakom sieczkę z mózgu codziennie!


7. Honorujemy prof. Rzeplińskiego nie tylko jako znakomitego uczonego oraz naukowego prekursora zasad państwa prawa, ale również jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, pod którego rządami zapadło wiele istotnych orzeczeń oraz który z pełną determinacją bronił się i broni nadal przed próbami zmiany pozycji prawnej Trybunału Konstytucyjnego przyznanej mu przez konstytucję” - powiedział w laudacji karnista, prof. Joern Ipsen.
Jak zaznaczył, uhonorowanie Rzeplińskiego stanowi zarazem "uhonorowanie całego Trybunału Konstytucyjnego, który 28 maja obchodził 30-lecie powstania".  


8. PiS - przejęcie kontroli nad wszystkim, co Polskę stanowi i wyhodowanie nowej rasy człowieka (homo anatemicus). Najprostsza metoda? Zniszczenie, likwidacja tego, co dotąd istnieje. A w to miejscu prawie to samo, ale pod inną nazwą i kierownictwem! Exemplum? Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na... Służby Celnej na... Gimnazjów na... mapy Polski samorządowej, Akademii Sztabu Generalnego na... Prokuratura, sądy, Trybunał Konstytucyjny, Konstytucja, Ordynacja Wyborcza... itd. itp.


9. Przełomowy wyrok ONZ ws. aborcji. Irlandia wezwana do dostosowania przepisów do prawa międzynarodowego…" Czy muszę być za-za, przeciw-przeciw? Nie muszę! Był kiedyś król Salomon. To są sprawy fundamentalne. Niczego nie trzeba mówić w pośpiechu, spod kciuka. I z tym poradzi sobie trybunał wiary i rozumu! Salomon też. Bądźmy Salomonami! Polski tradycjonalizm dochował się anty-papieża. Papież mówi "róbcie raban". Anty-papież "- nu, ny, drugi sort Polaków robi rebelię"!
Założę się Prezesie Jarosławie, że kiedyś staną także Pomniki Rebelii (i Rabanu) 2016! W Warszawie, w Polsce całej O:) 


***

DOBRA ZMIANA


dobra zmiana w Polsce będzie
według mnie
gdy Polacy będą ze sobą rozmawiać
będą chcieli

bo nie chcą
wiem najlepiej po sobie
piszący sobie a muzom
choć chcę być tylko głosem
wielkiego powszechnego dialogu

dobra zmiana w Polsce będzie
gdy moi znajomi przyjaciele rodzina
głosujący na PiS i ich zwolennicy
będą umieli (chcieli) objaśnić mi
idee i czyny swojego lidera

dopiero wtedy bać się przestanę
tego co może się stać
bo ich milczenie potwierdza obawy
skoro oni nie wiedzą nie potrafią

(piątek, 10 czerwca 2016, g. 20.00)

11.Bardzo głupia mitologia :-(
Fatalny zasiew wyda plon fatalny :-( JPK i "oni" chcą zastąpić prawdę i wolność "solidarnościową", "prawdą" i wolnością smoleńsko-kaczyńską! Chcą wyhodować bezmyślnie-podległą smoleńską rasę człowieka-Polaka-Katolika. Był h. sovieticus, jeszcze nie wymarł, a już jest nowa jego odmiana h. anatemicus.. :-(

… [Tylko Lech Kaczyński i oni!?] który nie miał żadnych związków z poprzednim ustrojem, z PRL-em, z sowiecką okupacją, który był prezydentem wolnej Polski i potrafił być prezydentem wolnej Polski..."/
O czym On mówi? Jestem ciut młodszy od nich, a już zdążył mnie nazwać komunistą, złodziejem, gorszym sortem... Jak można być swoim pokoleniem i nie być? Tylko "idioci" mogą tak myśleć, mówić i im tylko wolno - chorym. Tylko idioci to kupują, chorą ideo-mito-logię JPK!

Gdzie Wałęsa? Nie ma. Jest za to Lech Kaczyński i Szydło - "Die Welt" ostro o wystawie o relacjach polsko-niemieckich w Bundestagu "Tak Polska ośmiesza Niemcy w Bundestagu" - ocenia "Die Welt", opisując wystawę o relacjach polsko-niemieckich, przygotowaną przez warszawskie Muzeum Historii Polski.
… Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Hartmut Koschyk krytykuje prezentowaną w Bundestagu wystawę „Polska i Niemcy – Historia dialogu” – pisze w swoim piątkowym wydaniu FAZ. … W liście wysłanym na ręce przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta (CDU) pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Hartmut Koschyk (CSU) ostro krytykuje wystawę „Polska i Niemcy - historia dialogu” pokazywaną obecnie w Bundestagu z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. „Zarzuty Koschyka nie dotyczą obszernie prezentowanego na wystawie rozdziału II wojny światowej i niemieckich zbrodni dokonanych w Polsce, tylko najnowszej historii, przede wszystkim czasu upadku komunizmu” – pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Hartmut Koschyk wytyka, że w prezentacji przełomu politycznego w ówczesnej PRL w „sposób, który nie jest do pogodzenia z naukowymi kryteriami, w tło zepchnięta została rola wolnego związku zawodowego Solidarność” a „całkowicie przemilczany został jej ówczesny odważny przywódca Lech Wałęsa” – cytuje Koschyka FAZ. Jest to dla niego „całkowicie niepojęte”, tym bardziej, że późniejszy laureat pokojowej nagrody Nobla, jako pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski w 1992 roku odwiedził Niemcy i odegrał „wybitną rolę” w dialogu zjednoczonych Niemiec z Polską. Koschyk krytykuje, że na wystawie zabrakło też wzmianki o okrągłym stole, który zimą 1989/90 miał służyć za wzór okrągłego stołu w NRD.
„Brak obiektywizmu” - Kolejnym mankamentem wystawy jest niewskazanie na fakt, że Solidarność już w chwili jej powstania w 1981 roku jasno opowiedziała się za polepszeniem sytuacji mniejszości narodowych w Polsce, z wyraźnym wskazaniem na mniejszość niemiecką, której istnieniu zaprzeczał komunistyczny rząd.”
… Czy wolno im kompromitować Polskę? Polską historię, nas, pokolenia wolności... I w imię czego im wolno??! (jk)

12. ŚDM 2016 w Strachówce! Zadziało się... półtora roku temu! Prof. Jarosław Marek Rymkiewicz w rozmowie z "Gazetą Polską" stwierdził, że lemingi są dla niego niewolnikami, którzy zdradzili naród Polski. Poeta zastanawia się, co z nimi zrobić, gdyż on sam nie wyobraża sobie życia w jednym kraju ze zdrajcami. Ponadto nie wie, czym tak naprawdę jest państwo polskie, gdyż słowa "kolonia" czy "kondominium" nie oddają w pełni tego, co się z naszym państwem dzieje.

Jarosław Marek Rymkiewicz jest dla "prawdziwych" Polaków kimś w rodzaju duchowego przewodnika. Swoimi radykalnymi wypowiedziami i krytyką władzy zyskał sobie posłuch wśród mocno prawicowych środowisk…. słowo leming jest dla niego "błędem niedopuszczalnym". Otóż, jak tłumaczy prof. Rymkiewicz, trafniejsze jest tu określenie "Polacy, którymi owładnęła mongolska idea". To tacy ludzie, którzy uznali, że można żyć wygodnie pod panowaniem caratu, o ile nie walczy się o niepodległość…. Według prof. Rymkiewicza słuchając prorządowych telewizji, stajemy się niewolnikami na płaszczyźnie duchowej. To, zdaniem poety, czyni z nas absolutnych zdrajców i on sam ani myśli mieszkać z nami w jednym kraju. Zastanawia się, co należy z takimi zdrajcami począć, bo przecież, jak sam twierdzi, "Polska jest dla Polaków". Zasugerował, by przeprowadzić jakiś sondaż, wyłaniający ze społeczeństwa "prawdziwych Polaków". Jednak o ile "leming" jest dla niego błędem językowym, o tyle rządząca Polską "postkomuna" jest już określeniem jak najbardziej na miejscu.

Dwa plemiona mają dwa uniwersytety? Dwie kultury? (ta druga tutaj )

***

DRUGIE ŚNIADANIE


nic o sobie nie wiemy
nie wiedzą dwa plemiona
żyjące obok siebie
w inter necie znaczeń

lata 80-te
nie wydały autorytetów
mówią twórcy kultury
aktor reżyser pisarz

telewizyjne śniadanie mistrzów
a życiowe i w Internecie
my z gminy Strachówka
i z parafii szkoły stowarzyszeń

(sobota, 11 czerwca 2016, g. 12.33)

***

LIBERALIZM


/choć wszystko mi wolno.../

nie obowiązek i zakaz
państwo prawa i religia
ale czym coś jest
osoba wolność prawda

czy to już wystarczy
poznać zrozumieć
to wszystko wybaczyć
jak w pawłowym hymnie

zrozumieć przykazania
z miłości dla miłości
siebie świata i Boga
a nie z obowiązku

czy to nas nie różni
w Polsce i kościele 2016
kościele z małej litery
w powszechnym jest zawsze

(sobota, 11 czerwca 2016, g. 10.20)

***

ETYKA (MORALNOŚĆ)


/kto z nas bez grzechu/

nie teoria
ale praktyka życiowa
nie co czemu służy
ale czym coś jest

osoba wolność
na pierwszym miejscu
moja i drugiego człowieka
siebie znać i innego

kim jestem
i dobro prawda piękno
i świat cały i Polska
grzech i Bóg religii

czym jest miłosierdzie
czy umiem
sobie wszystko poukładać
żeby nikogo nie skrzywdzić

(sobota, 11 czerwca 2016, g. 10.10)

13. Wystawa i Norwid w pałacu w Chrzęsnem: Było super. Paryż w Chrzęsnym! Później więcej ! Chrzęsne. „W imieniu wszystkich miłośników Norwida wypadało podziękować prezesowi Fundacji Museion Norwid za wieloletni trud pozyskiwania norwidianów, którego efekt można było dziś zobaczyć na otwarciu wspaniałej wystawy. Stąd moja publiczna obecność.” (Adam Cedro). I jeszcze „Moja ukochana: Pythia. Już na zawsze w Polsce. Jest (dla mnie) perłą wystawy w Chrząsnem. Bliska tym bardziej, że to ja ją odkryłem w paryskim antykwariacie, wystawioną na sprzedaż. Udało się po trzech latach starań i negocjacji!” (AC, jw.)… Opowieść o Fortepianie Chopina, pałacu Andrzeja Zamoyskiego - właściciela sąsiedzkiego JADOWA - i o zamachu na gubernatora Berga! Opowiada Adam Cedro, Autor wykładu i prezentacji "Gra, choć odpycha? Z dziejów Tajemnic Fortepianu", oraz tej części wystawy w pałacu w Chrzęsnem)!
Jarosław Gowin: czas na śmiały skok cywilizacyjny. Chcemy, żeby państwowe spółki ściślej niż dotąd współpracowały z uczelniami - mówi wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z "Rzeczpospolitą" - Nie wierzę! Bo u podstaw musi być wolność i godność osoby i osobowa odpowiedzialność (rozum), a nie ideologia Kaczyńskiego (JPK), czyli podporządkowanie, permanentna deprywacja godności osobowej, państwo nad obywatelem... To z Tobą, z Wami to cywilizacyjny skok w bok :-(

14. Globalno europejski kontekst (kultura) - Czy ma coś wspólnego Prezydent Andrzej Duda w szatni piłkarzy po meczu w Nicei, Chrzęsne (i Fundacja Museion Norwid), Łochów... UE, losy kadry, piłkarzy (nie tylko polskich) w jednoczącym się świecie (globalizm), Europie (UE, Komisja Wenecka, Rada Europy i Rada Europejska...). Ze sprawą polską 2016, czyli Trybunałem Konstytucyjnym, KOD, formułą Radbrucha...

15. Życie dopisuje (niezwykłe) konteksty! Droga-prawda-życie nie mogą istnieć i rozwijać się bez siebie (owocować) … No pasaran! Taka niespójność (fałsz) nie przejdzie! Tu taka "Euro-pejskość" a w realu anty-! Deprywacja godności osoby od samej góry! Boże chroń Polskę i angielską Królową! Hipokryzja błogosławiona przez polską hierarchię antykościelną! Nowe elity, stare elity... OK. A ciągłość, jedność dziejów?
PS.
Pythia (C. Norwid) pierwsza z tej strony.
Pythia druga z tej strony.


3 komentarze:

 1. "PiS razem z częścią Kościoła tworzy pewien węzeł, który ma być racją absolutną. Takie podejście wyklucza innych, wyrzuca poza nawias. Jeśli nie jesteś z nami, jesteś przeciwko nam. Powiązanie polityki z religią jest drogą do nierozwiązywalnego za pomocą konsensusu konfliktu - mówił Sienkiewicz."

  Co ciekawe, po obu stronach tego sporu są ludzie wierzący. Sienkiewicz podał przykłady byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, o którym część księży mówiła, że nie powinno mu się udzielać komunii, natomiast Andrzej Duda był wychwalany za przywiązanie do religii.

  - Kościół w Polsce boi się ludzkich sumień, swobody wyboru. Jest coraz bardziej zamknięty, oderwany od rzeczywistości. Znaczna część księży ma poczucie utraty prestiżu w ciągu ostatnich 25-27 lat. Ksiądz kiedyś był potęgą w pewnym sensie. Dziś to się załamało - przekonywał były minister."

  Cały tekst: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20235588,ks-sowa-przed-wyborami-kosciol-stal-sie-biurem-politycznym.html#ixzz4BYRVIbBM
  http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20235588,ks-sowa-przed-wyborami-kosciol-stal-sie-biurem-politycznym.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Daleko idące zmiany w prawie w Polsce budzą duże obawy pod kątem ochrony praw człowieka - ocenił komisarz Rady Europy Nils Muiżnieks, prezentując w Warszawie raport na temat stanu praw człowieka.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Komisarz-RE-ds-praw-czlowieka-zaniepokojony-zmianami-w-prawie-w-Polsce,wid,18380991,wiadomosc.html?ticaid=117320&_ticrsn=3

  OdpowiedzUsuń

 3. - Nie jest jasne, czy płód jest tym samym co dorosły człowiek, a co za tym idzie - nie wiadomo, czy zasługują na takie samo traktowanie - powiedział Nigel Biggar, anglikański profesor teologii moralnej i duszpasterskiej na uniwersytecie w Oxfordzie.

  https://wiadomosci.wp.pl/aborcjonista-w-papieskiej-akademii-zycia-powolal-go-sam-papiez-franciszek-6133893294217345a

  OdpowiedzUsuń