czwartek, 23 stycznia 2014

Świętymi Bądźcie! W D-I-A-L-O-G-U!


W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja podsumowująca ubiegłoroczną działalność Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i XIII Dzień Papieski (2013).

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego będzie:

"Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!"

Podczas konferencji prasowej podsumowującej XIII Dzień Papieski kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji, wyjaśnił jego znaczenie.
- To hasło oddaje zarówno świętość papieża, jak i powołanie każdego człowieka do bycia świętym. Dzień Papieski, świętowany w rocznicę wyboru Papieża Polaka (16 paźdz. 1978) jest ważnym elementem przedłużenia świętowania kanonizacji... Naszym obowiązkiem jest tę kanonizację przedłużyć... na Dzień Papieski episkopat wystosuje także specjalny list zachęcający do zgłębiania papieskiego nauczania."Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob podziękował wszystkim dziennikarzom za pomoc w promowaniu i przeżywaniu Dnia Papieskiego. Zwrócił także uwagę, że obchody tego dnia odbywają się nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie są skupiska Polaków (m.in. we Francji, Anglii czy USA), a jego przeżywaniu towarzyszy szereg imprez okolicznościowych - największa, w katowickim Spodku, przyciągnęła 8 tys. osób.

Dzień Papieski w 2013 roku przebiegał pod hasłem: "Jan Paweł II - papież dialogu" i zapoczątkował przygotowania do jego kanonizacji.

PS.1
Czemu ten post? Cały przepisany z "Gościa Niedzielnego"! Czemu to zdjęcie? Z Łazarzem i przyjaciółmi z Fundacji Dzieła Nowego Tysiaclecia za kardynałem Nyczem? 

Do tej pory mieliśmy/mamy trójkę stypendystów! Pierwszy stypendysta naszej diecezji jest teraz na stażu w COMECE (Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej), która powstała, bo Jan Paweł II zaproponował, by Kościół był obecny w strukturach Wspólnot Europejskich nie tylko poprzez urzędników. Utworzenie świeckiej organizacji współpracy między konferencjami biskupów a Wspólnotami Europejskimi było przedmiotem wielu spotkań i rozmów. Do zadań COMECE należy monitorowanie i analiza procesów politycznych w Unii Europejskiej, we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła. COMECE zabiega o pielęgnowanie kontaktów z politykami i urzędnikami. Ta działalność ma na celu promocję poglądów i opinii wyrażanych przez COMECE, oraz ma odpowiadać na aktualne problemy i trudności we Wspólnotach, proponując konkretną współpracę. 

Kolejnym zadaniem jest rozwijanie świadomości wewnątrz wspólnoty Kościoła na temat prawodawstwa, rozwoju i polityki Unii Europejskiej, a także budzenie refleksji o wyzwaniach zjednoczonej Europy na gruncie Katolickiej Nauki Społecznej!!! 
Do ważnych zadań należy pomoc Kościołowi na Wschodzie w przezwyciężaniu wyzywających trudności, zwłaszcza w perspektywie integracji wschodniej części Europy (wikipedia).

Gdybym był nieskromny, powiedziałbym "jaki ojciec, matka - taki Syn/Syny/Córy" (talent i odpowiedzialność za bycie publicznym ;-) lub coś o jabłku i jabłoni. Ale z moją skromnością powiem tylko, że liczę na to, że ja, na sądzie, pod ich rąbek się schronię :-)

PS.2
Jaka szkoda, że w naszym polskim (parafialno-dekanalno-diecezjalnym) kościele tak trudno o zwykły międzyludzki d-i-a-l-o-g, uznanie faktów, ciągłość działań (poza kultowych), nawet w epoce Internetu i medialnie dialogujących papieży :-(

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz