piątek, 9 grudnia 2016

Spór o biskupa, spór o Polskę (i Kościół). Wiara i rozum?!OBYWATEL MAREK JĘDRASZEWSKI, BISKUP-PROFESOR
METROPOLITA KRAKOWSKI! 

(On nie potrzebuje klaki! 
Zobaczcie, jak on o nas, tak my o nim, 
nie musimy się cackać z wzajemnością pełną! 
Oddajcie co boskie Bogu, co Cesarskie Cesarzowi. Nawet Arcy-)

Oto wielka nowina dnia 8 grudnia 2016 (Niepokalanego Poczęcia NŚW Marii Panny): - Biskupa ogłoszono dla królewskiego miasta Krakowa i diecezji. Szmer rozczarowania przeszedł przez Polskę. Dziwię się decyzji papieża Franciszka. Wywołałem postami, komentarzami - podgrzewam świadomie i odpowiedzialnie - także i ja dyskusję, reakcje. Przytoczę:

1) Jestem głęboko ROZCZAROWANY. Dla mnie - ściana. Mur. Lubiłem go, dawno dawno temu :-(
Dawno, dawno temu. Za górami, za lasami... Bywał także swoimi tekstami w Tygodniku Powszechnym! Człowiek zmiennym jest :-( ps. tu jest wykaz jego książek, referatów, artykułów... m.in."Europa i Biblia - „Kim jest ten Levinas?” „Tygodnik Powszechny” 2000 (15) - o czym przypomniał red. Błażej Strzelczyk. 

"Być dobrym, odpowiedzialnym, odkrywać to, co człowiecze - to wszystko zaczyna się od spotkania z nagą twarzą drugiego człowieka. Jest to temat do którego Levinas będzie wracał nieustannie. Twarz - czytamy w "Całości i nieskończoności" - nie daje się posiąść, wymyka się mojej władzy. I dalej - 'dzień dobry' jako błogosławieństwo i moja dyspozycyjność dla innego człowieka..." 

Brutalnie spytam dzisiaj, w Polsce 2016, "kpi ksiądz arcybiskup, czy o drogę pyta"! ☝✌
Brytalne są też komentarze i nasza wymiana, na niejednym koncie (czy o to Papieżowi chodziło?!):
- Trzeba się cieszyć że porzucił ten szmatławiec [TP]
- Jeśli on też tak myśli, to mam go gdzieś  
- Lepszy, niż [bp] Ryś
- "Dobre zmiany" na każdym polu.
- Drżyj Polsko, drżyj diec. warszawsko-praska, bo kogo dostaniemy po abp. HH?
- Dlaczego, dlaczego [ten wybór]?! Nie rozumiem :-( i to - 'Ta nominacja to osobista decyzja Papieza'
- Jedyne, co mi przychodzi do głowy - "Nie ma rozeznania w głębokich i głęboko uzasadnionych podziałach wśród nas, polskich katolików?!" Jest kościół przed- i po-soborowy, czyli (a) ludzie z wiarą wyssaną z mlekiem matki, i (więc) bardzo tradycjonalistyczną... i (b) z wiarą i rozumem, oczytanych choć trochę w nauce (dokumentach) Soboru i encyklikach świętego Karola Jana Pawłą II, Człowieka-Polaka z Krakowa i z polskiej kultury (nb. Norwid, Teatr Rapsodyczny) i uniwersytetów (UJ, KUL + Angelicum)! No i fenomenologii!!! Nie tylko gołej matafizyki
- A mnie zmroziły jego fundamentalistyczne wystąpienia ostatnich lat. Jego i abp Hoser! Dawno, dawno temu jawił mi się jako intelektualista na drodze współczesnej myśli ludzkiej. Nie wiem, skąd ta zmiana/nieciągłość. Jedyna odpowiedź, jaka przychodzi mi na myśl, że dla kariery?! Tylko próżność może tak zmieniać człowieka.
- Po prostu dojrzał i przestał bawić się szukanie światłocienia. Super wybór!
- Na czym polega jego super, co Twoim zdaniem za tym przemawia, SVP?
- Charyzma, wykształcenie i powołanie. Papież to jasno widzi.
- Ja też tak widziałem [postrzegałem go] kiedyś. Ale ostatnie wypowiedzi pokazują innego człowieka. Kiedy się tak zmieniamy? Nawróceni? Karierowiczostwo, ambicje...?
- Na szczęście decyzje podejmowane są w Rzymie, a nie w Strachówce.
- Co za bezczelna odpowiedź.
- Wyjątkowo. Niemniej zgodna z prawdą
- "Na szczęście" jest bezczelne. Tylko reszta jest prawdą.
- Na szczęście jest absolutnie prawdziwe.
- I właśnie to szczęście jest mocno dyskusyjne
- Wcale nie jest dyskusyjne. Nieomylność Papieża jest faktem. Pana Józefa już nie. Szczęśliwie zresztą.
- Mylimy dogmaty z faktami?
- Nie ma takiej możliwości, jeśli się wie, że wiara jest źródłem poznania.
- I wiarę z wiedzą.
- Jak wyżej.
- Dobranoc
- I wzajemnie.
- Nieomylność Papieska nie obejmuje nominacji!
- Oczywiście [że nie]
- Wydaje mi się jednak, że to sprawa wiary. Ciecia nie powołał, tylko arcybiskupa.
- Słowo Papieża stalo sie cialem, a dokladnie Bp Jedraszewskim w Krakowie. Swiete prawo jednych (moje, na przyklad) do wyrazenia rozczarowania i troski o przyszlosc, i tak samo swiete prawo drugich do radosci. Pax  Koncyliacyjnie napisal o tym wszystkim Szymon Hołownia 
- Konsyliacyjnie, jak mniemam miało być.
- Dogmat o nieomylności papieża dotyczy nauki w sprawach wiary i moralności, nie polityki kadrowej.
- Koncyliacyjnie!
- Otóż to!
- I tak świetny wybór.
- Należałoby dodać: moim zdaniem. Chyba, że na tym świecie jest więcej nieomylnych
- Nie moim, lecz obiektywnie. Mógł przecież wybrać jakiegoś postępowca i byłby problem.
- Kolejna porcja subiektywizmu. Nic to, miłego dnia
- Żaden subiektywizm. Ponoć nasze słowa mają być tak lub nie. Także TAK.
- Straszny mem (grafika tytułowa:-( - A taki jest abp gładki na buzi :-( 
- Telewizja prawomyślna REPUBLIKA.PL (nie znaczy, że prawa, obiektywna i sprawiedliwa) cieszy się, że "Abp Jędraszewski to czarny sen dla lewaków i liberałów! Oto najmocniejsze wypowiedzi arcybiskupa o...
- A ja się dziwię, czemy czarny, czemu sen? U mnie myśl jasna, świeża, ożywcza każe mi zabierać głos, jako obywatelowi, katechecie, ojcu itd. - "Kiepskie mają wyobrażenie o człowieku wolnym, z pełną godnością, świadomością... wierzącemu mądrze, WIARA I ROZUM, niedostępne są dla redaktorów? A cóż oni wiedzą o Bogu, religii... pytam jako stary katecheta, bez lęku! Czarny sen, a czemuż to? Kto kogo miałby się lękać? Rozum - władzy jednego, jakiegoś z wielu i dalekiego, biskupa?! Co oni wiedzą o Kościele po Soborze Watykańskim II, JPII, Benedykcie XVI i Papieżu Franciszku. "Kościół to Ewangelia, dzieło Jezusa Chrystusa, a nie urzeczywistnianie pewnych idei... Kościół istnieje tylko - powiedział Franciszek w wywiadzie dla Avvenire - jako narzędzie, aby przekazywać ludziom projekt Miłosierdzia Boga... w chrześcijańskim myśleniu następuje "przesunięcie punktu ciężkości w pojmowaniu chrześcijaństwa z pewnego legalizmu, który może być ideologiczny, na Osobę Boga, który stał się miłosierdziem we wcieleniu Syna. Są ludzie, którzy wciąż tego nie rozumieją. Albo białe, albo czarne. Tymczasem życie niesie ze sobą wiele problemów, które należy rozpoznawać w trakcie jego biegu [inne tłumaczenie - "tymczasem to w nurcie życia należy dokonywać rozeznania”].

Ojciec święty odrzuca oskarżania Go o "rozmywanie doktryny katolickiej". – Nie spędza mi to snu z oczu. Idę drogą, którą przede mną szli inni, idę za Soborem. Jeśli chodzi o opinie, zawsze trzeba patrzeć na intencje tych, co mówią. Jeśli nie mają złych zamiarów, niech pomagają w wędrówce. Jednak czasem od razu widać, że krytykując raz to, raz tamto, chcą jedynie usprawiedliwić zajęte przez siebie pozycje. To nie jest uczciwa krytyka, stoją za nią złe intencje, chęć wzniecania podziałów. Widać, że rygoryzm rodzi się z braku, z chęci ukrycia za pancerną zbroją własnego niezadowolenia – mówi Franciszek." Jeśli to w TV Republika zrozumieją, możemy dalej rozmawiać.
- Gdzie by teraz przenieść redakcję TP? Może do ZG? - martwi się ksiądz intelektualista, bardzo ważny dla kultury i religii, otwartej myśli teologicznej i nie tylko, Polski i Kościoła!
- Diecezja warszawsko-praska już powinna podjąć post, pokutę, jałmużnę. By nas to nie spotkało! :-(
- Wiernym archidiecezji krakowskiej pozostaje życzyć, aby działania nowego metropolity były, jak się wyraził papież Franciszek, "subtelnie boskie". Bądźcie dzielni! To tylko gender  (Magdalena Leska)
- Z serca, wiary i rozumu współczuję archidiecezji krakowskiej (LUDZIOM! w tym, dumnym obywatelom królewskiego Miasta!). Trzymajcie się, nie dajcie się! Dawajcie świadectwo wolnego człowieka, wolnej wiary i wolnego rozumu! O:)
- No to mamy już nominację na Metropolitę krakowskiego za sobą. Został nim dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Dla jasności dodam, że wyboru metropolity dokonuje papież, ale trzej kandydaci wybierani są przez nuncjusza, który swoją decyzję konsultuje z kolei z krajowym Episkopatem.
     Od siebie dodam, że nie we wszystkim, jak widać, Papież jest nieomylny. Metropolitą został bowiem duchowny, który atakował niewybrednie w ostatnich latach, zwłaszcza po katastrofie smoleńskiej demokratyczne państwo, jego instytucje i szkalował władze wolnej Polski.
     Jak sobie przypominam, to także w sprawie abp. Paetza, oskarżonego o molestowanie kleryków, Jędraszewski zachował się fatalnie. Był już biskupem pomocniczym i razem z pozostałymi organizował akcję podpisywania „listów poparcia” dla abp. Paetza, zmuszając do ich podpisywania księży dziekanów dekanatów archidiecezji poznańskiej.
     Słowem moralna i duchowa katastrofa, by nie napisać degrengolada. Teraz jeszcze brakuje tego, by bp Grzegorz Ryś został wyeksmitowany z Krakowa, np do Kazachstanu, albo Ułan Bator.
     Ze smutkiem konstatuje, że to kolejny głosy z coraz dalszego dla mnie ePiSkopatu. W moich relacjach z Panem Bogiem nieużyteczni mi są duchowi pośrednicy, którzy moją wiarę sprowadziliby na manowce. Żyje na tym padole już prawie 63 lata i mam prawo zapytać, czy polski kościół hierarchiczny naśladuje nauczanie Syna ubogiego Cieśli z Nazaretu i podąża Jego śladami ? Czy schodzi na psy i manowce wiary? Obawiam się, że wielu od dawna idzie już tą drugą drogą..:-( (Piotr Polmański)

- Czasem nam nerwy puszczają - "No niestety, muszę go zablokować, żeby móc bez uszczerbku na zdrowiu czytać komentarze na pańskiej stronie. Można mieć różne poglądy, ale taki poziom agresji wobec innych ludzi jest nie do zniesienia.
- Młody jest, jeździ po bandach, prowokuje... Utarczki z nim dają mi okazję do ćwiczeń intelektualno-wolitywnych. Poznaję też tę drugą stronę kościoła, Ojczyzny, naszych młodych obywateli (poznałem Konrada przez syna, spotkali się w Liceum, syn jest mu wdzięczny za koleżeńskość)...

***

BŁASZCZAK MINISTER RP

             /broniąc wybitnego prawnika pis-PRL/

nie odpowiadajcie na pytania
mówcie swoje zagadywajcie
pytają o Piotrowicza mów o Legii
gratuluj piłkarzom z prezydentem (w) szatni

czy twarzą PiS-u dobrą jest Piotrowicz
mów o prezesie Rzeplińskim
i zasługach prokuratora stanu wojennego
biednego prześladowanego w degradacji

Pikul opozycji dawnej nie jest Panem Bogiem
nie może wystawiać laurek prokuratorowi
on minister wie lepiej
jak prokurator zachowywał się wtedy

mówmy o pułkowniku Mazgulu
o innych grzechach TVN redaktorów
Cenckiewicz opublikował raport o Lesiaku
zweryfikowanym pozytywnie przez byłych

nie uważa pan że prokurator poseł
powinien przeprosić wyjaśnić rzucić światłem
w ciemność nad jego głową
to Pikul powinien dziękować że nie siedział

nasz narażony jest na krytykę dawnego układu
nasz układ świątobliwy amen
wystarczy spojrzeć na Prezesa i Macierewicza
albo na mnie ministra spraw wewnętrznych (przecież)

widzę światło widzę dawną władzę w ataku (PO SB itd)
Goebbelsów propagandy stanu wojennego
stosujmy metodę Kalego z dziecięcych lektur
brońmy posła i prokuratora naszego

brońmy jego pensji i emerytury
zrównajmy pensje sekretarek sprzątaczek
z ministerstw i agencji bezpieczeństwa
od dzisiaj do wtedy wszystkim po równo

idą idą z naszymi ciemiężcami
pozwólmy ludziom się modlić pod pałacem
kolejne odsłony posła Piotrowicza
równość wobec prawa dekretem wprowadzimy 

               (czwartek, 8 grudnia 2016, g. 7.46)

***

WSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM

           /Solidarność 3 Maja 1981/

dużo rozprawiają w mediach
na mównicach ambonach
przy okazji rocznic narodowych
nie wszystkich nie wszyscy jednakowo

bezpieczne są stare i nowinki
wydobyte z otchłani zapomnień
nadaje się im status poprawnych
dla aktualnej władzy politycznej

najmniej chcą pamięć
o wolności dzięki której świętują
o Solidarności mojej naszej
w gminach parafiach polskich 2016

wybiórczość nigdy nie jest
ani nie będzie
patriotyzmem narodowym
jest tylko partyjnym pomniejszonym

biedni niczego z historii nie zrozumieli
okopani w transzejach zapomnień
odwracania głowy serca rozumu
od tego od tych którzy wśród nich żyją

Polsko Ojczyzno moja
nie uczcie mnie czym moja Ojczyzna
najpierw trzeba mieć odwagę myślenia
znać siebie swoją drogę-prawdę-życie

do tego nie znalazłem partnerów
z drugiej strony gminy i parafii Strachówka
drzwi pozamykane okiennice okna
wota wdzięczności przestawiają w kościele

żyję w nieludzkim świecie przemilczenia
który mniema się Bóg wie kim i czym
ale słowa świadomego nie wypowie
nikt niczego publicznie i odpowiedzialnie

światła zapalą na ulicach wodociągi wykopią
spraw społecznno-etycznych nie upilnowali
miałeś chamie złoty róg refrenem Polaków
kapitał ludzki to nie inwestycje dla nich

(czwartek, 8 grudnia 2016, g. 7.31)

***

DRUGA STRONA (KAŻDEJ) STRACHÓWKI

              /integralny rozwój osoby/

nie tylko mojej gminy
także parafii szkoły i Ojczyzny
druga strona nas Polaka człowieka
pierwszą każdy widzi

kto i jak zobaczy tę inną
która musi istnieć
na mocy natury i kultury
wiara i rozum tam prowadzą

wiara i rozum ją pokażą
w dialogu
bez którego nic nie ma
naprawdę (drogi-prawdy-życia)

ja coś widzę rozumiem
każdy ma swój punkt widzenia
do którego doszedł całością
drogi-prawdy-życia

po co komu i nam (Polakom)
jednostronne płaskie zdjęcia
utrwalające nie-prawdę cząstkowość
pozór życia wspólnot i kościołów

nie osób nie świadomych nie czego
nieznających nawet ideałów człowieka kultury
o których Papież Polak mówił i zostawił
w encyklikach których nikt nie czyta

(środa, 7 grudnia 2016, g. 11.50, TUTAJ - Komnata Siódma 4)


Są już nawet sondaże, numeryczne weryfikowanie/podejście do sprawy! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz