piątek, 16 marca 2018

Rozum na pohańbieniu. A ty graj, maszeruj... taki kraj?


"Par les fruits de ce magnifique travail intérieur
se construit l’Eglise, 
le Règne de Dieu sur la terre, 
dans sa substance la plus profonde 
et la plus fondamentale."
/Jan Paweł II, Lisieux, 1980/

Ilustracją tytułową jest twarz PANA Premiera Profesora Glińskiego. Tytuły się dewaluują, ale grafika z fortepianem jest wyrazista.
Impulsem do pisania posta jest co innego, informacja z Irlandii. Na szczęście świat się nie kończy nad Wisłą. Rzeczpospolita Rozumu ogarnia cały glob. Bo przyszłość zależy od kultury. Jest prawda, i jest poznawalna. Można zobaczyć i pojmować wszystko - człowieka, świat, Boga - w aspektach istotowych i konstytutywnych, nie tylko partyjno-propagandowych. W tych wymiarach nie pojawiają się nazwy partii, ani ich liderów.

Wiara i rozum pozwalają kontemplować prawdę, to znaczy wznieść się na ten poziom, nie każdy musi. Jest także ruch przeciwny ludzkich postaw mentalnych (duchowych? intelektualnych?) - wtopić się w tłum, podążający za głową komety. Gdzieś dolecą. Przeważnie wpadają w wir - jednych wyrzuca na pobocze, innych wciąga w czarną dziurę.

Sędziowie ze stowarzyszenia Association of Judges of Ireland zabrali głos, stanęli po stronie swojej koleżanki. Ciasteczkowej jedynie? No nie. W zwykłym ludzkim odruchu solidarności, czyli rozumowej przyzwoitości człowieka na ziemi. Nie tylko zawodowej, nie samym zawodem żyje człowiek! W całej ludzkiej kulturze. Ale tego wymoczki? Wypierdki? Gamonie - będzie najłagodniej, rozumieć nie są w stanie. W głowach im zawirowało.

Wczoraj naród czeski ucieszył część narodu polskiego. Nie wytrzymali bredni swojego Prezydenta. Nasz co i rusz gada rzeczy anty-intelektualne. A PAN Premier Węgier życzy nam zdrowia w przyjaźni z sobą i swoim po-radzieckim przywódcą na Kremlu. Ciiii... oni mają broń atomową i środki paraliżująco-drgawkowe.

***

FORTEPIAN PREMIERA (NIBY RP)

                 /rządowej grupie rekonstrukcyjnej/

z dwóch jeden złożył
trzeci
fortepiano-twórca
symbol symboliczny

na własną chwałę i rządu
nie całej Rzeczypospolitej
ale jednej jedynej partii
mitomanów i women

nie wszystkim grać chcą przecież
na tym co tworzą
nie ideał
od zenitu Wszechdoskonałości

grają tylko swoim
wrażliwym na ich mowę (sztukę)
nie słysząc mojego czasem forte
a czasami piano-piano

      (piątek, 15 marca 2018, g. 9.52) - TUTAJ - Po bierzmowaniu (w Strachówce)

Powtórzę jeszcze i to z wczorajszego posta - (bo źle prowadzicie ten "kontredans z władzą", dusz-nie-pasterzując prawdzie, ale sobie):

BĘDĘ KRZYCZAŁ - SŁYSZYSZ PROBOSZCZU MIECZYSŁAWIE, MOI BISKUPI DIECEZJALNI I CAŁEJ POLSKI! USŁYSZCIE GŁOS SZAREGO CZŁOWIEKA, KTÓRY PRZESZEDŁ DROGĘ POLSKIEJ I LUDZKIEJ WOLNOŚCI I GODNOŚCI OSOBOWEJ - W SOLIDARNOSCI ZE WSZYSTKIMI LUDŹMI DOBREJ WOLI.
KTÓRY POZNAŁ PRAWDĘ NA MIARĘ SWYCH MOŻLIWOŚCI I KONTEMPLUJE JĄ NA DWÓCH SKRZYDŁACH WIARY I ROZUMU! KTÓRY ŻYŁ TYM ŻYCIEM - TUTAJ NA TEJ NASZEJ ZIEMI - BO JE OTRZYMAŁ W DARZE MIŁOŚCI OD RODZICÓW, BOGA I KULTURY.

« Le beau existe afin qu’il nous enchante pour le travail », a écrit Cyprian Norwid, l’un des plus grands poètes et penseurs qu'ait donné la terre polonaise, et qu’a reçu ― et conservé au cimetière de Montmorency ― la terre française...»

PS.
Grafika tytułowa z tej strony.

2 komentarze:


 1. "Jako Amerykanie i jako sojusznik Polski mamy obowiązek wyjaśnić, że rewizjonizm i cenzura to zła droga. Apelują także, by Polska w pełni zmierzyła się z ciemniejszymi rozdziałami swojej historii - "tak jak my musimy nadal stawić czoła naszej historii niewolnictwa, segregacji, niesprawiedliwości rasowej i antysemityzmu... Ich zdaniem Polacy powinni rozmawiać o złożoności tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu. "Ci, którzy próbują wybielić przeszłość, znajdą się w pułapce. Nawet jeśli intencje początkowo były nieszkodliwe, to tego rodzaju ustawodawstwo jest niebezpieczne"

  Autorzy artykułu, w ostatnich miesiącach obserwujemy dramatyczny i niepokojący wzrost antysemityzmu na całym świecie. "Jeszcze bardziej alarmujące jest to, że stało się tak po zwycięstwach liderów skrajnie prawicowych partii"
  https://wiadomosci.wp.pl/amerykanie-apeluja-do-polakow-chca-uchylenia-ustawy-o-ipn-6230737607124609a

  OdpowiedzUsuń

 2. Słowa o "żydowskich sprawcach" w Izraelu wywołały oburzenie i mocno przyczyniły się do ochłodzenia relacji z polskim rządem. Ale równocześnie sprawiły, że wywiad polskiego premiera - udzielony niemieckiemu portalowi "n-tv.de" - w Polsce pozostał zupełnie niezauważony.

  https://wiadomosci.wp.pl/premier-o-wegrzech-niezauwazony-wywiad-morawieckiego-6230808749581953a

  OdpowiedzUsuń