piątek, 6 stycznia 2017

Trzykrólowa demokracja, albo co zjadła na śniadanie Anna Lewandowska


Piszą krytycznie w świecie o polskiej demokracji. Przecież sami to widzimy. Ale, z polskim zarozumialstwem, trudno nam to przyznać głośno.

„Unia Europejska postawiła na niewłaściwy model demokratyzacji państw postkomunistycznych... przyjęto założenie, że demokratyzacja państwowych instytucji doprowadzi do przyjęcia demokratycznych wartości w społeczeństwie. Tak się nie stało, ponieważ - jak słusznie zauważają autorzy - procesu demokratyzacji nie da się rozliczać tak, jak dopłat do rolnictwa. Dlatego za fasadą demokratycznych instytucji kryje się państwo i społeczeństwo, które wierzy w demokrację w mniejszym stopniu, niż nam się wydaje.”

Nie będę przytaczał innych fragmentów artykułu, musiałbym zbyt wiele cytować, trzeba samemu przeczytać. Dołożę tylko swoje. Myśli, co nienowe, i nietrzygroszowe. Dołożę to, czego większość publicystów nie wie, lub okrążą szerokim łukiem – sprawy światopoglądowe, tzw. polskiego światopoglądu religijnego. 

To, czego jestem od lat sługą pokornym, choć bywam opryskliwym, to brak otwartości. Brak odwagi myślenia i głośnego mówienia o wspólnych sprawach jest wielkim tego braku znakiem. Mógłbym na tym poprzestać.

Bez myślenia i dialogu nie ma prawdy! Bez prawdy nie ma wolności, demokracji. K0ościół w Polsce ma wielki udział w zacofywaniu demokracji, oczekuje posłuszeństwa,  nie – myślenia. Encyklika o wierze i rozumie jeszcze się w Polsce nie przyjęła (w polskim kościele). Mędrcy nie wyszli jeszcze ze swoich pracowni. Łatwiej się przebierać za królów – ruszyły właśnie korowody. Nikt nie chce nadepnąć obowiązującym narodowo-katolickim ideologiom na odcisk. Chyba, że jakiś przeklęty lewak. Albo wiejski niezależny katecheta - mówi, pisze o jasełkowej pobożności i demokracji.

Powtórzę za autorem artykułu - to nie jest silna nowoczesna demokracja. To jakiś koktajl pudelkowo-propagandowy. O demokrację trzeba walczyć najbardziej na wsi.PS.
Zdjęcia tytułowe i finałowe ze strony FUNDACJI Orszaku Trzech Króli :-)

1 komentarz:

  1. Rządy PiS-u? Nie tylko 500+! Ale także: rozwalić Trybunał Konstytucyjny, zlikwidować gimnazja, wyrzucić dziennikarzy z Parlamentu, posła z obrad... albo Sprawa Opolska! Jakt nie to, to tamto, kryzys za kryzysem, ale Orszak Trzech Króli idzie dalej :-(

    https://www.facebook.com/notes/jozef-kapaon/biskupi-i-rz%C4%85d-spraw-naszych/1404428269587710

    OdpowiedzUsuń