poniedziałek, 30 stycznia 2017

Władza sądownicza i pucz w USA ;-)"THIS is what standing up for the Constitution really looks like"

„Sędzia Ann Donnelly z Sądu Federalnego na Brooklynie wstrzymała wykonanie części rozporządzenia prezydenta Trumpa i zakazała odsyłania do kraju obcokrajowców zatrzymanych na lotniskach.” 

Tam, za wielkim Oceanem, to może normalne. Ale dla polskiego obywatela 2017 to jakiś pucz! Czyli - tak i inaczej - sprawy fundamentalne.
Człowiek w kraju postkomunistycznym – Polska 2017 - tego nie rozumie. To jest, tu biegnie, główna opozycja, mur między nami. Nie jest ona jedynie teoretyczna. Tu wre i oceani głębia podziałów między dwoma częściami polskiego popeerelowskiego społeczeństwa, żywych ludzi, z emocjami na wierzchu. To są dwie różne skały-opoki życia i rozumienia siebie, świata, a nawet Boga - mają wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia osobistego i wspólnotowego.

1) ja-osoba, wolność, godność, kultura – kontemplujące prawdę na skrzydłach wiary i rozumu
2) władza, państwo, „przecież wygraliśmy wybory” więc mamy prawo podejmować każdą decyzję, prawo i sprawiedliwość są zawsze po naszej (wygranej) stronie

Czy władza sądownicza jest – bardziej, a nawet nade wszystko - po stronie osoby i rozumu, czy państwa? I do kogo TAK NAPRAWDĘ należy rozstrzyganie każdej sprawy?

Po co jest, w naukach o państwie, stare już bardzo rozróżnienie trzech władz, ustawodawczej, wykonawczwie i sądowniczej?

I oto najświeższy przykład z Ameryki. Przecięż włądza, u nich prezydent, u nas parlament (z podpisem prezydenta) podjął decyzję! Nad czym tu deliberować! Pani Sędzio,  jak możesz, może nawet na ciasteczkowym spotkaniu z kolesiami, podważać obowiązujące prawo???! Pucz, pucz, pucz. No bo jak to! Do czego to doszło? „Sąd w Nowym Jorku wstrzymuje część dekretu prezydenta Trumpa”.

To jak to? To Sędzia ma imię nazwisko i precedensy od początku państwa i prawa? I KONSTYTUCJĘ za sobą?! … TAK TO! Ma to wszystko – godność osoby i wolność i wolny rozum - ponad chwilowo-kadencyjne parlamenty, rządy i prezydentów?! Tak to. Tak i tutaj broni się i weryfikuje GODNOŚĆ OSOBY I ROZUMU! I konstytucyjność, ponad doraźność polityki partyjnej i karier. Człowiek po Peerelu nie rozumie prawa, ani siebie, ani świata, a jeśli wierzący, to i Boga. Nie może pojąć Powszechnej Karty Praw Człowieka, może nawet bardziej ducha, niż litery. Ani Soboru Watykańskiego, en general.

Popeerelizm - państwo (i rządząca nim partia/prezes) jest absolutem. 

Kaczyzm - bazujący na popeerelowskiej mentalności, wzmocnionej katolicką klerykalną bezrefleksyjnością, rewanżyzm, wola mocy i poczucia słuszności instytucjonalnie ufundowanej/gwarantowanej.

Personalizmnade wszystko osoba wolna, z pełną godnością, zdolna na skrzydłach wiary i rozumu kontemplować prawdę, w dialogu z całą myślą i kulturą człowieka na ziemi.

PS.1
Między Monteskiuszem (1689 - 1755), personalizmem, całą drogą ludzkiej myśli i nami jest PRL (i polski katolicyzm).
PS.2
Cytat na czerwono, akapit wprowadzający i zdjęcie z tego tekstu.3 komentarze:


 1. DEBILIZM USTROJOWY

  /bracia Kaczyńscy/

  na nic praca dziejów (sumienia)
  rozumu ludzkiego na świecie
  tysiące lat kultury
  gdy siła władzy gniecie (uwodzi)

  władza pociągająca
  zaślepiona w siebie jedynie
  wodza lidera naczelnika prezesa
  biura partii politycznej z ukrycia
  bez odpowiedzialności konstytucyjnej

  konstytucja trójwładz niezależnych
  staje się papierem
  w użyciu nietoaletowym
  dla rocznic i apeli

  brat brata zaprzysięga rodzinnie
  na najwyższy urząd
  brat siostrze kamienicę sprzedaje
  prezes synekury rozdaje

  państwo wydmuszka trwa
  ponadpartyjnie
  aż się kultura ukorzeni
  wiary i rozumu (prawdy)

  w Ameryce trwa ciągłość
  wolności konstytucyjnej
  od ponad dwóch wieków
  prawnicy nie muszą bać się Ziobry

  różnie można liczyć drzewa
  i wycinać w Puszczy Białowieskiej
  różne plus minus pięćset dawać
  by na wymianę pieców coś zostało

  są wielkie pola do działania
  dla partii i polityków
  ale kręgosłup zasad ustrojowych
  i sumienia dobrze gdy jest niezmienny

  (poniedziałek, 30 stycznia 2017, g. 10.07)
  http://strachowka.blogspot.com/p/komnata-siodma-4.html

  OdpowiedzUsuń


 2. Orginalny tekst i tł. "YEAR 1 Under Authoritarianism"
  http://learnfromeurope.org/

  "Pierwszy rok rządów autorytarnych
  Czego należy oczekiwać?
  1. Obejmą władzę dzięki kampanii opartej na strachu, sianiu paniki i zniekształcaniu prawdy. Niemniej jednak, ich zwycięstwo zostanie osiągnięty poprzez demokratyczne wybory. Uwaga! Będzie to argument za każdym razem, gdy kwestionowana będzie zasadność ich działań. Będą starać się o poparcie ludzi, aby zmienić system.
  Pamiętaj - zdobycie władzy przez system demokratyczny nie daje im uprawnienia do przekraczania granic prawnych i osłabiania demokracji.
  2. Będą dzielić i rządzić. Ich siła tkwi w jedności, w jednym głosem i jednej ideologii. Więc tak samo powinniście budować swoją opozycyjną siłę. Oni nazywją swoich zwolenników patriotami, jedynymi "prawdziwymi Amerykanami". A wy będziecie okrzyknięci zdrajcami, wrogami państwa, „antypatriotami”, skorumpowaną elitą, starymi reżimowcami próbującymi odzyskać władzę. Ich zwolennicy będą "narodem", "suwerenami", którzy wybrali swoich liderów..."
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1238066112907703&id=964015203646130

  OdpowiedzUsuń

 3. "Sędzia federalny Ann Donnelly wstrzymala deportację z USA obcokrajowców dotkniętych piątkowym dekretem Donalda Trumpa. Wyrok dotyczy ludzi, którzy przebywają w strefie tranzytu na lotniskach lub czekają tam z ważną wizą albo pozwoleniem na wjazd. Tłum protestujący przeciwko antyimigracyjnemu dekretowi Trumpa pod nowojorskim sądem przywitał decyzję sądu z ogromnym entuzjazmem. Orzeczenie nie oznacza jednak, że oczekujący na wjazd od razu zostaną wpuszczeni na teren USA. Każda osoba będzie teraz dokładnie sprawdzona. Przedstawiciele Amerykańskiego Związku Praw Obywatelskich (ACLU), którzy byli autorem pozwu, już zapowiedzieli prawną pomoc..."

  http://www.o2.pl/galeria/pierwsza-porazka-trumpa-6085307836368001g?src01=9e053

  OdpowiedzUsuń