poniedziałek, 24 czerwca 2019

Świat dobry (dobra) i bezrozumny kociokwik

Jest dobro, prawda, piękno!
Święta miłości kochanej ojczyzny, 
Czują cię tylko umysły poczciwe! 
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe. 
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny, 
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe, 
Byle cię można wspomóc, byle wspierać, 
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Od kociokwiku zaczyna się wczorajsze pisanie. Kociokwiku mentalnego Polaków-Katolików. I mojej próby jego zanotania.
Dzisiejsze - od dobra, w prostych pytaniach i dobrowolnej śmierci (nawet). Kiedy połącze dzisiaj z wczoraj, coś jeszcze się uwidoczni (objawi). Ale to dopiero w części trzeciej:

I

PROSTE ODPOWIEDZI

     /dzień Jana Chrzciciela i mego śp. Ojca/

po co żyje człowiek
bywa trudnym pytaniem
w pewnych okresach życia
póki nie znajdziemy idei (ducha)

idea to więcej niż odpowiedź
ideału odblask więc prawdy
większej bo wiecznej
z nieskończoności tożsamej

bo nie innej
naszej bratersko-siostrzanej
w człowieku odwzorowywanej
na obraz i podobieństwo

człowiek żyje po to
by się narodzić w tym świecie
by się dobro działo
miłość objawiając zwyciężała

by piękno odpoznawać
w sobie i w świecie realnym
i w cyfrowym kto lubi
i by je współ-tworzyć

dobro-prawda-piękno
droga-prawda-życie
co tu jeszcze trudnego
pozwólmy się temu za-chwycić

nie wiem jak żyć bez dziękczynienia
nikt mi czegoś takiego nie opowiedział
nie spotkałem nikogo takiego
gdy oni milczą ja piszę o zachwycie

    (poniedziałek, 24 czerwca 2019, g. 8.57)

***

DOBROWOLNA ŚMIERĆ

         /żyję jeszcze nie żyjąc już tu/

nie żyję od lat paru
z definicjj istoty społecznej
choć biologicznie trwam

czym życie społeczne jest
czym jest biologicznie
czy ktoś chce porozmawiać ze mną

i tak wszyscy milczycie
przyznając mi sprawiedliwość sądu
w tym ustroju nikt się nie odezwie

dorzucę kwestię dobrowolności
czy mam wierzgać przeciw wszystkim
krzyczeć że mi się krzywda dzieje

ja tylko czuję myślę piszę
armat nie mam i nie chcę
daję świadectwo ludzkiej egzystencji

społeczeństwo wyrzuca na margines
na wiele sposobów (ma możliwości)
tych barier (muru) nie przeskoczę

to co mogę (jeszcze) robię
czuję myślę piszę na świadectwo
całą mą drogą-prawdą-życiem

   (niedziela, 23 czerwca 2019, g. 10.33)

II

Kociokwikiem się ratuję, by przywołać problemy współczesnosci z godnoscią człowieka-osoby. Choć bije także we mnie.
Po pierwsze niepoważnego słowa użyję do spraw bardzo serio. Wszystkie polskie problemy z godnoscią człowieka, rozumem i kulturą prawie naraz dzisiaj wypłynęły. Nie mam szans na ogarniecie, długim, poważnym, analitycznym tekstem. Jest niedziela, są wnuki... jest upał.
Sprawa jest jednak tak poważna, że nie może przemknąć w niedzielnym gorącu rozpuścić niezauważona. Sprawa, która mnie intryguje szokująco, jest iunctim kilku tematów objawionych dziś tekstami w mediach.

Muszę zareagować, spisać, zanotować – bo zgubię nić, wątek wplątany we wszystko (teksty). Jest trochę burzowo. Błysnęło, zjonizowało, zakwasiło to i owo. Tak jest w przyrodzie, ale w kulturze podobnie. Kultura - to przeżywanie świata (w większości chyba świadome, na miarę własnej drogi-prawdy-życia) i dawanie temu świadectwa czynem, produktem jakimś. Produktem OSOBOWYM.

To, że sprawa wielka-ważna, przebijająca się z trudem na powierzchnię świadomości naszej w kulturze współczesnej Polski, świata i Kościoła Powszechnego w Polsce – dało dowód już na etapie zbierania linków do inkryminowanych tekstów i stron internetowych. Naprawdę, ledwo doszedłem po tropach, które zostawiłęm.

A propos, tropy (znakowanie śladów) zostawiam świadomie, staram się bez zbędnej zwłoki, wiedząc jak pamięć bywa zawodna – wystarczy kolejna chwila, następny temat, by zamazać to, co było przed nią, nimi. Łatwiej odcyfrować po zapisanych notkach (wersowanych lub linearnych), niż odtworzyć PRZEŻYCIE OSOBOWE (OSOBOWO DANE OBJAWIENIE PRAWDY). Proces twórczy, osobo wnikanie w to, co jest, bo było. Kognitywistyka na własny życiowo istotny użytek. Na świadectwo. Realizm ciała i ducha.
Nb.
- zawsze staram się odtworzyć i pokazać, jak sprawa/temat dzieje się we mnie. Tak dzieje się prawda, nie cyfrowo-zewnętrznie względem osoby-podmiotu (świadomej, świadomości)… Twórcy tak mają, od stworzenia świata ‘i widział, że wszystko, co stworzył było dobre, piękne, prawdziwe’, czyż nie!

Źródłowym postem okazał się mój osobisty wpis-reaction w kolorowym prostokącie na Facebooku:
" Wojna światów! Trzy równoległe dyskusje o godności w Polsce?? RPO sobie, partia PiS sobie, episkopat sobie!" (tutaj)

- plus komentarze, sukcesywnie - "Czwarty wątek usłyszałem w mediach "narodowych"! Partia rządząca przeciwko Gdańskowi (i samorządom)!... TZW. PARANOJA MA SIĘ W KRAJU KWITNĄCO!" :-(

1)  Dziś w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje - cóż to włąściwie znaczy w połączeniu z filmem Sekielskich, wizytą abp Scicluny itd. Dla mnie - Kościół kontratakuje, odreagowując, czy odwrotnie??? Gra na sumieniach i mentalności (podświadomości, duchowośći? Rodaków...)

2) Episkopat i mnie zdradził! 😰🇵🇱🇪🇺
    Książęta Kościoła i stosunki feudalne rządzą, jak rządzili! Oni w ogóle nie rozumieją człowieka współczesnym Polaku, np. takim jak ja! Olewają... głosząc jakby tym samym działaniem i zaniechaniem chwałę Bożą! Wynagradzają swojemyu Bogu za nas, ich ofiary! Ofiary ich systemu (nieludzkiego?)! Robią z nami - w parafii/ach, dicezji/ach - co chcą, tłumacząc innym (podporządkowanym lękowo), że dla naszego dobra! I na chwałę Bożą! APOKALIPSA! Czas apokalipsy!

"A jak wyobraża Pan sobie ten kolejny krok i właśnie poprawę tej sytuacji, współpracę z ofiarami? Nie tylko spotykanie się z nimi i wysłuchanie ich świadectwa, ale systemową współpracę, tak żeby ofiara pomogła Kościołowi zmierzyć się z tym problemem.
– Biskupi powinni współpracować z nami z prostej przyczyny. ... oni nigdy nie przeszli tego co ja... Widzę kilku biskupów, którzy starają się coś zrobić. To jest prymas Polak, to jest arcybiskup Ryś. To jest chociażby też kardynał Nycz, który w swojej sprawie powołał komisję do jej wyjaśnienia. Ale ja Panią zapytam: a gdzie pozostałych stu pięćdziesięciu?
PG: Miał Pan żal do Pana Boga za to co się stało?
– Największym grzechem Pana Boga, jeśli można tak ...
PG: Jaki jest teraz Pana związek z Kościołem? Czy on jest bliski, czy uczestniczy Pan w życiu tej wspólnoty, chodzi w niedzielę na Mszę?
– Uczestniczę w życiu, chociaż nie czuję w żaden sposób wsparcia wspólnoty..." JA TEŻ! TO POLSKA NORMA (ZNACZY W NASZYM POLSKIM KOŚCIELE)!

3)  "Miałem okazję spędzić sporo czasu z Dalajlamą. To przykład człowieka, który nosi rytualny strój, jest religijny i bogobojny, a przy tym bardzo otwarty. Znam wielu katolików, którzy są do niego podobni
...
- [moi współbracia i sisotry w wierze] nie chodzą do tych kościołów, w których księża do czegoś ludzi namawiają. Jeśli coś takiego by usłyszeli [współwyznawcy] , to automatycznie by wstali i wyszli. Interesują się tylko i wyłącznie wiarą i duchowością, o której chcą słuchać i rozmawiać. Są w pełni skoncentrowani na Bogu. Sam mam dokładnie tak samo.
...
Wiara i religia gwarantują porządek oraz dyscyplinę, one są człowiekowi niezbędne. Wierzący mają cel, przynajmniej konceptualny, filozoficzny, który porządkuje codzienność. Szczególnie widoczne to było dawniej, gdy świadomość religijna była powszechna. Zrytualizowane życie składało się z powtarzających się elementów, których przestrzeganie prowadziło do jasnego finału..."

4) Wojna światów po raz pierwszy! Trzy równoległe dyskusje o godności w Polsce??
    RPO sobie, partia PiS sobie, episkopat sobie! :-(
CZYM ZATEM JEST GODNOŚĆ? RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA? ODPOWIEDZIALNOŚĆ? - pierw trzeba zdefiniować OSOBĘ I PAŃSTWO (oczywiście praworządne)!

5) Wojna światów po raz drugi! Nasi biskupi - od nawyższego do samego dołu - jedno mówią (nam, papieżowi, abp Sciclunie), drugie robą (pokazują figę, inne owoce, przedmioty, pisma i gadżety). Gdy nie przynoszą rezultatów, zarządzają suplikacje! Trzymają lud na krótkiej smyczy! Broń Bożę jakaś tam "wiara i rozum" ;-)

"Cała Polska przyglada się rozgrywce kurii poznańskiej z prokuraturą (polskim prawem stanowionym). Papież pewnie też! Czy mamy do czynienia z rozbieżnoscią deklaracji i praktyki?? Żaden biskup nie jest nieomylny, a prawo przewiduje taką możliwość (przeszukania), więc "Pełnomocnik ofiary księdza chce przeszukania w siedzibie kurii"??"
Przecież polskie owieczki sa bezmyślne, lękowo podporządkowane, swoich podmiotowych praw po komunistycznym ustroju PRL nie znają... Hulaj dusza Mośći Panowie Prałąci, Partyjniacy i tak dalej. Obowiązuje, w końcu, dzisiaj, sojusz tronu i ołtarza, czy nie! Jaki rozum i kultura człowieka na ziemi (Karta Praw ONZ)? Jaka praworządność?? U nas nawet Sobóre i encykliki JPII się
nie przyjęły! ;-)
III

Część trzecią stworzyło życie. Samo, jak zawsze. W tym, co przypomniał Facebook usługą "twoje wspomnienia" sprzed 2 lat, było i jest pytanie o "zabijanie człowieka"! Więc mi się połączyło z prostymi pytaniami, odpowiedziami starego człowieka-katechety-Symeona.
Daję wiec tu trój-połączenie do odczytania w trój-całości, abyście i Wy radość mieli z przechodniości sensu, LOGOSU.

A) ZABIJANIE CZŁOWIEKA

               /taki język i polityka zabija/

zobaczyłem zdjęcia rodzinne pokoleń
mieszkamy w różnych krajach
na różnych kontynentach
uczucia mając te same

te same uczucia podzielają oni
nieznani ludzie na zdjęciach
z moimi dziećmi wnukami
siostrą i siostrzeńcami

Polakom dzisiaj się wmawia
inne uczucia do nieznajomych
o inne niecne czyny podejrzewa
bo nie są nasi

masowy katolik widzi masy
nie kocha innych (innowierców)
nie widzi człowiek człowieka
wiarą i rozumem nie kontempluje

masowy polski katolik
pozwolił sobie zabrać Dobrą Nowinę
o bliźnim więc i o Zbawicielu
zamienił na emigranta i uchodźcę

jeden gatunek mieszkał na ziemi
homo sapiens
o różnych buzi kolorach
rasa pochodzi z języka arabskiego
(ras – głowa, początek, pochodzenie)
teorie rasowe stały się popularne
wykorzystywane poza nauką
w złowrogiej (zawsze) polityce

Homo europaeus
Homo asiaticus
Homo americanus
Homo africanus

Homo albus (biały)
Homo badius (żółty)
Homo niger (czarny)
Homo cupreus (miedziany)
Homo fuscus (ciemny, brązowy)

podział gatunku ludzkiego na 9 ras
europeidalna
afrykańska
azjatycka
australijska
malezyjska
indyjska
amerykańska
polinezyjska
mikronezyjska

rasa ludzka jest terminem umownym
liczba zwolenników jego stosowania maleje
na rzecz pojęcia populacja
historycy antropolodzy kulturowi
i inni badacze nauk społecznych
zamienili pojęcie rasy na
kategorię kulturową i konstrukt społeczny

a ty co myślisz Polaku 2017

    (piątek, 23 czerwca 2017, g. 9.51) TUTAJ (Komnata czwarta)

***

B) PROSTE ODPOWIEDZI

     /dzień Jana Chrzciciela i mego śp. Ojca/

po co żyje człowiek
bywa trudnym pytaniem
w pewnych okresach życia
póki nie znajdziemy idei (ducha)

idea to więcej niż odpowiedź
ideału odblask więc prawdy
większej bo wiecznej
z nieskończoności tożsamej

bo nie innej
naszej bratersko-siostrzanej
w człowieku odwzorowywanej
na obraz i podobieństwo

człowiek żyje po to
by się narodzić w tym świecie
by się dobro działo
miłość objawiając zwyciężała

by piękno odpoznawać
w sobie i w świecie realnym
i w cyfrowym kto lubi
i by je współ-tworzyć

dobro-prawda-piękno
droga-prawda-życie
co tu jeszcze trudnego
pozwólmy się temu za-chwycić

nie wiem jak żyć bez dziękczynienia
nikt mi czegoś takiego nie opowiedział
nie spotkałem nikogo takiego
gdy oni milczą ja piszę o zachwycie

    (poniedziałek, 24 czerwca 2019, g. 8.57)

***

DOBROWOLNA ŚMIERĆ

         /żyję jeszcze nie żyjąc już tu/

nie żyję od lat paru
z definicjj istoty społecznej
choć biologicznie trwam

czym życie społeczne jest
czym jest biologicznie
czy ktoś chce porozmawiać ze mną

i tak wszyscy milczycie
przyznając mi sprawiedliwość sądu
w tym ustroju nikt się nie odezwie

dorzucę kwestię dobrowolności
czy mam wierzgać przeciw wszystkim
krzyczeć że mi się krzywda dzieje

ja tylko czuję myślę piszę
armat nie mam i nie chcę
daję świadectwo ludzkiej egzystencji

społeczeństwo wyrzuca na margines
na wiele sposobów (ma możliwości)
tych barier (muru) nie przeskoczę

to co mogę (jeszcze) robię
czuję myślę piszę na świadectwo
całą mą drogą-prawdą-życiem

   (niedziela, 23 czerwca 2019, g. 10.33)

APPENDIX:

***

OSOBA KOSMOS BIOCHEMIA (2)

         /trochę tajemnic do od-poznania/

najlepiej się czuję sobą
w najlepszym samopoczuciu
kiedy prawdę kontempluję

można się kiepsko obudzić
jeszcze gorzej wstawać co dnia
ale kiedy prawda przyjdzie

prawda wszystko zmienia
te tzw samopoczucie
samo bo samo

    (piątek, 23 czerwca 2017, g. 8.58) TUTAJ (Komnata czwarta)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza