niedziela, 13 grudnia 2015

Stan wojenny

STAN WOJENNY!
13 grudnia 1981 zastał mnie na Jasnej Górze <3 font="">"
Dałem się namówić przez TVP Info do snucia wspomnień o "Moim 13 Grudnia". Natrafiłem na wielką trudność. 13 Grudnia nie da się oddzielić od całości patriotyczno-życiowej. Dlatego - u mnie - nie będzie to fotografia.
13 Grudnia zaskoczył mnie na Jasnej Górze. Już to jest niesamowite. Ale to było tylko zwieńczenie pewnego etapu mojej Solidarnościowej działalności.

Nie muszę i nie będę powtarzał tego, co już opisałem gdzie indziej w innym miejscu ("Ziarno Solidarności" na forum tej samej grupy Tygodnika Powszechnego). Patrząc z wielkiego czasowego dystansu, chcę zatrzymać się na aspektach ciągle żywych, nigdy się nie zabliźniających. Chcę z całą uczciwością i nabytą wprawą (w tzw. "miłości intelektualnej", określenie JPII) wydobyć to, co jest istotą spraw i ich konstytutywnym komponentem. Kto śledzi mojego bloga ("Osobny świat" na blogspocie) już wie, że taki opis musi zawierać lustrzaną stronę, czyli komponent osobowy. Powtarzanie oklepanych, wręcz do ob-ślizgłości, formułek dotyczących czasu i zdarzeń, które się samemu przeżyło - jest wiedzą i działalnością śmieciową. To modne ostatnio słowo dość dobrze pasuje i tutaj..."

Dzisiaj będziemy uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej ks. proboszczowi Józefowi Schabowskiemu w Legionowie. Parafie, miasto! Urbi et Orbi!

Przeżywam coraz bardziej. Wczoraj na przykłąd, w wigilię:

***

KSIĄDZ SCHABOWSKI

zaczynam przeżywać
wigilię wydarzenia na jutro
społeczność Legionowa
parafia i miasto
odsłania mu tablicę
13 grudnia 2015

jest był dla mnie
jest był dla nas
aniołem Gabryelem
zwiastunem Boga
stanu wojennego PRL

jest Bożą ingerencją
w moje nasze życie
Bóg posłał nam anioła
by drzwi kościoła otworzył

ile sie zdarzyło
z tego co się wydarzyło
nam miastu i światu
Urbi et Orbi

dzisiaj stać by się nie mogło
Prezes Polski pozakonstytucyjnej
powiedział o mnie o nas
dzieci resortowe
z genem zdrajcy
najgorszy sort Polaków
a kościół 2015 w Polsce
chętnie za nim powtórzy
idzie z nim pod rękę

   (sobota, 12 grudnia 2015, g. 18.13)

PS.
Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej! Także moje/nasze wotum wdzięczności za Wolność! Demokrację! Godność osoby! Pamięć i tożsamość!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz