czwartek, 31 grudnia 2015

Noworoczne pytanie rozumu (i wiary)


La musique est une chose étrange! 
(Byron) 
L’art?... c’est l’art — et puis, voilà tout 
(Béranger) 

Gdzie jesteś? W Fidiaszu, Ajschylosie, Norwidzie, Janie Pawle II, Soborze...

"Dla dużej grupy obywateli punktami odniesienia przestał być Adam Michnik, Daniel Olbrychski, Leszek Balcerowicz, Krystyna Janda, Magdalena Środa, prof. Andrzej Zoll czy Andrzej Wajda. Ci ludzie stali się raczej symbolami fałszu, jaki serwowano obywatelom przez ostatnie lata. Fałszu, który polegał na tym, że najlepszym okresem w historii naszego kraju nazywano czas, w którym wyjechały z niego dwa miliony ludzi..." - napisał sobie a nam i muzom publicysta. Nie zgadzam się z nim, prawie fundamentalnie.
Bo:
- z wymienionych, tylko Zolla i Wajdę darzę większym uczuciem. Pozostałych? Też, ale tylko w ich dziedzinach sztuki i działania, mają przecież swoje duże osiągnięcia. Ale wszyscy - tak razem, jak i z osobna - nie wyznaczają mi drogi-prawdy-życia, ani epoki dziejów naszych.

A cóż takiego wyznacza? Mnie - nam, tym innym, tym drugim wobec obecnej władzy, próbującej/chcącej wyznaczyć nową epokę!
Mnie i naszej - jak mniemam - mijającej właśnie epoce? Wiara i rozum. Miłość i odpowiedzialność. Osoba i wolność. Osoba i czyn. Powszechna Karta Praw Człowieka i Obywatela. Sobór Watykański II.


KEP, czyli Konferencja Episkopatu Polski milczy w sprawach (czasie), które przewalają się przez nasz dom, kraj... bardziej niż in vitro, gender itp. Bój o Konstytucję, o ciągłość i jedność dziejów naszych i nas, Polek i Polaków! Na szczęście, nie wszyscy milczą. My jesteśmy Kościołem. Człowiek jest drogą Kościoła! My "non abbiate paura", jest nas trochę.

Jeśli Adam Strzembosz przemówił, to niech sobie KEP milczy, niech się kom..., albo wypcha ;-) Bogu niech będą dzięki. Nie jestem sam, nie jesteśmy sami z wiarą i rozumem na TEJ ziemi, w TEJ Ojczyźnie!
Naród pójdzie z..., z prawdą, z Konstytucją, tak jak Wisła płynęła i płynie. Potrzebujemy wzorów osobowych, a nie kaznodziejów i autorów listów umoralniających...


Strzemboszowie w całości dostarczają/są wzorami osobowymi. Młodzi ich nie znają, ale dla mnie, dla nas...
KIM JEST ADAM STRZEMBOSZ, jako on sam i jako brat swojej siostry, Teresy. I brat bratu Tomaszowi... Wspólnotą sióstr i braci jest mój/nasz Kościół Powszechny. Bo w Polsce? To niekoniecznie :-(


KONIEC ROZUMU
                       /Prezydentowi RP 
                       i narodowi naszemu/


kiedy ktoś odwraca się
od promotora
profesorów
i ich (naszych) wydziałów prawa
sędziów wszystkich wymiarów
a nawet Adam Strzembosz
(autorytet rodzinny i święty
moich starych czasów)
mówi że Andrzej Duda
kilkakrotnie złamał Konstytucję
to znaczy koniec rozumu
w życiu publicznym RP
zostaje tylko siła
nieprzyzwoitość bezczelna

    (tu i teraz, czwartek, 31 grudnia 2015)

Dlaczego jestem taki uparty (konsekwentny), żeby nie rozdzielać naszych spraw w Polsce, na świeckie i kościelne? BĄDŹMY KONSEKWENTNI. Przypomnijcie sobie wszystkie najważniejsze polskie uroczystości! Zwłaszca pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Kogo na nich widzimy? Kto uświęca, poświęca, zaszczyca...

Konstytucja, to nie jest sprawa polityków (tylko). To jest nasza wspólna sprawa - WSPÓLNE DOBRO. Czy muszę dalej uzasadniać czekanie na głos KEP? w sporze, który niszczy Polskę?! Konstytucjonalista jeden z drugim, trzeciem... mówią nam... Na przykład dzisiaj docent Ryszard Piotrowski (UJ):
"TO NIE JEST USTAWA (tzw. naprawcza PiSu w sprawie TK). To nie jest prawo! Co to jest? Ano, niech zbada Trybunał Konstytucyjny i powie nam, CO TO JEST!
ps. ... na pewno promocja nowego ustroju."

Wodę z mózgu robią niektórzy, obdarzeni nadmiernym autorytetem "na siłę? na wiarę?" - 
"... spór o Trybunał Konstytucyjny to w wielkiej mierze właśnie spór o to, czy w Polsce mechanizmy demokratyczne, a więc te związane z wyborami, są rozstrzygające dla kształtu życia publicznego, czy też jest to jeden z istotnych, ale nie najważniejszy i decydujący mechanizm, bo władza jest - w gruncie rzeczy - w ręku korporacji. Korporacji, które tworzą aparat państwowy. Aparat państwowy nie jest czymś uzależnionym od mechanizmu demokratycznego, tylko ma bardzo daleko idący zakres autonomii, który rolę mechanizmu demokratycznego zasadniczo ogranicza" (Prezes Jarosław Kaczyński).

Dlatego Wam wpisuję, drodzy księża znajomi na Facebooku, ten swój głos. Katechetyczny i ewangelizacji starej i nowej. Nie dla igraszki... Bo jestem świadkiem naocznym naszych dziejów, których początek umieszczam w dniu 16 października 1978, wyboru Polaka na Papieża Powszechnego, globalnej zmiany. Jesteśmy połączeni na całość życia i śmierci z dziejami Kościoła Powszechnego, świata i Europy. Nie rozdzielajcie, kochani księża i arcy- i zwykli biskupi. Nie krójcie nas i naszego życia/dziejów (drogi-prawdy-życia) na kawałki, plasterki, nie róbcie z nas sałatki (pobożnościowej).


"‪#‎RokMiłosierdzia‬ to czas pojednania i przebaczenia. Odkryjmy tę tajemnicę w Nowym Roku. W mediach, polityce, a przede wszystkim w Kościele.
- Bogu dzięki. Adam Strzembosz przemówił

- ??? Raczej to nie jego profil, a tweet jest na podstawie Bulli...
- Nie?! To jest głos ciągłosci, jedności TEJ ziemi Matki Naszej, TEJ Ojczyzny Matki Naszej? No przecież szykujemy się na święto ŚDM 2016 w Krakowie, Polsce, Strachówce... Nie ma wiary bez myślenia! Wiara i rozum! Pamieć i tożsamość? Coś przeoczyłem? Acha, i Sobór Watykański II, bo Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia jest z nim związany..." - taką krótką rozmowę toczyłem/liśmy na koncie księdza koordynatora ŚDM 2016 w mojej/naszej diecezji. Zajrzyjcie, jest tam wiele serca/serc.

Na koniec fragment pięknej - POLSKIEJ i chrześcijańskiej do cna - muzyki i rozumu, z wiersza Cypriana Norwida, Fortepian Chopina:
(...)
O ty, co jesteś miłości profilem,
Któremu na imię «dopełnienie» —
To, co w sztuce mianują stylem,
Iż przenika pieśń, kształci kamienie —
O ty, co się w dziejach zowiesz «erą»,
Gdzie zaś ani historji zenit jest,
Zwiesz się razem «duchem i literą»
I «consummatum est» —
O ty, doskonałe wypełnienie,
Jakikolwiek jest twój i gdzie... znak,
Czy w Fidjaszu, Dawidzie, czy w Szopenie, —
Czy w ejschylesowej scenie.
Zawsze zemści się na tobie brak.
Piętnem globu tego niedostatek:
Dopełnienie go boli,
On rozpoczynać woli
I woli wyrzucać wciąż przed się zadatek.
Kłos, gdy dojrzał, jak złoty kometa,
Ledwo, że go wiew ruszy,
Deszcz pszenicznych ziarn prószy,
Sama go doskonałość rozmieta" (...)
PS.
Zdjęcie nr. 1 z tej strony.
Zdjęcie nr. 2 z tej strony.3 komentarze:

 1. Życie pisze komentarze. Te dwa, księdza koordynatora ŚDM 2016 w naszej diecezji i mój, dobrze ilustrują stan rozmowy między nami. Dwa pokolenia polskich katolików? Czy tylko pokoleniowa bariera jest między nami? PRZECIEŻ chodzi o młodzieży chowanie! Stary katecheta i młody ksiądz wiodą spór? To też zbyt powierzchowne wyjaśnienie. Więc o co chodzi? W Polsce? W Kościele w Polsce? Stańmy przed papieżem z tymi pytaniami! bNie zamiatajmy niczego pod dywań (nawet dywan kościelny).

  Ksiądz Emil - "Mnie w szkole uczono, ze analizując jakikolwiek tekst chodzi o to, by dociec co autor ma na myśli. A w Pańskich komentarzach (a uwielbia Pan komentować moje wpisy), to wszystko jest wywrócone do góry nogami - Pańskie wariacje na temat co Pan myśli o mojej myśli. Ja kończę juz dyskusję, a co do linków - moja polonistka czasem pisała: praca nie na temat.

  Jozef Kapaon - Ba, ale dzięki temu w ogóle czasem tutaj wymienimy choć dwa zdania (Emotikon angel). A Rok 2016 jest wspólnie nam (wszystkim?) pisany. Przeżyć w większej wspólnocie (emotikon heart). Nawet tych starych z poprzedniej epoki muszą młodzi spotkać? :-)

  tutaj -> https://www.facebook.com/ks.emil.parafiniuk/posts/1057835000929136?comment_id=1057847890927847&reply_comment_id=1057849594261010&notif_t=feed_comment_reply

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko ja widzę i piszę o bezczelności, w wykonaniu nowych zarządzających Polską!

  https://www.facebook.com/tjackowski1/posts/10206683212452366?fref=nf&pnref=story

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak! Młodzi, wykorzystajcie doświadczenie młodych z lat 80-tych! Byliśmy Kościołem! Dzisiaj np. nasz koordynator diecezjalny jest ponad to. Po co mu starzy, i ich doświadczenie i świadectwo!!! Chcą budować w pustce pokoleniowej, w kręgach adoracji siebie samych! Nie idźcie tą drogą!

  https://www.facebook.com/jkapaon/posts/10209064078385542?pnref=story

  OdpowiedzUsuń