niedziela, 12 kwietnia 2020

Schizo katolicko-narodowe. Wielkanoc 2020.pl


Chodzi o czywiście o naród polski, a raczej jego część, zwaną suwerenem piss-partyjnym. Oczywiście to znów jest jedynie słuszna partia Polaków-Katolików. I chociaż już od dwóch dni Kościół w Polsce mówi jedno, to partyjny suweren wierzy w co innego. Wierzy prezesowi partii najbardziej. Co powie prezes to święte. Bo tylko Kaczyński Jaro (tak go nazywają młodzi Polacy) mówi im zawsze słodkie rzeczy i gwarantuje rozdawnictwo pieniędzy.

KOŚCIÓŁ MÓWI TAK -

"Wybory prezydenckie  to jest jedna ze spraw konstytucyjnych, ważnych dla demokracji, ale w tej sytuacji pandemii, która zaistniała, trzeba po prostu jasno rozważyć, czy jest to bezpieczne dla społeczeństwa, dla kraju... O tym, czy w ogóle należy przeprowadzać te wybory (w maju), muszą zadecydować czynniki podstawowe, to znaczy dobro człowieka, to znaczy jego życie i jego zdrowie.

Życie i zdrowie człowieka musimy zabezpieczyć na pierwszym miejscu. To jest największe dobro, skarb naszej ojczyzny. Podczas pandemii trzeba także stawić czoła wielorakim próbom i wielorakim trudności i wykazać się szczególną troskę o jakość naszej demokracji.

Jeśli się uwzględni te wszystkie trzy czynniki i Polki i Polacy, wznosząc się ponad podziały partyjne, ocenią, że jest to możliwe, to niech wałdza czyni swoją ppwinnośći i takie wybory organizuje. Ale jeśli wspólna ocena będzie taka, że te trzy kryteria są nie do spełnienia, to wtedy odpowiedzialnością i zadaniem dla wszystkich polityków jest podejmować odpowiedzialne decyzje dla człowieka i dobra wspólnego - czyli wybory przenieść na spokojniejszy czas.

Jako odpowiedzialni za Kościół w Polsce apelujemy do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich.

Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Takie decyzje musi teraz podejmować każdy z nas. Rządzący i politycy wszystkich obozów – aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczającą nas rzeczywistość – jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa.

W nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego naczelnym kryterium oceny życia społecznego jest zasada dobra wspólnego. Już papież Leon XIII w encyklice „Rerum novarum” uznał zasadę dobra wspólnego za „pierwsze i ostatnie po Bogu prawo w społeczności”.

W imię tej zasady Kościół w pełni popiera zasady bezpieczeństwa wprowadzone w okresie pandemii przez Rząd w ostatnich tygodniach oraz zachętę do ograniczenia wszelkich kontaktów i pozostania w domach.

Czas walki z koronawirusem wymaga zawieszenia walk politycznych, czyli także kampanii wyborczej. W trudnej sytuacji związanej z niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzkiego zasadniczym przedmiotem troski powinno być dobro człowieka, o którym Kościół zawsze przypominał. Dlatego – zgodnie ze stanowiskiem Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski – apelujemy jeszcze raz do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o „ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej” dotyczącej wyborów prezydenckich. Zachęcam do porozumienia ponad podziałami w tej sprawie, do czego Polacy byli zawsze zdolni w trudnych dla Ojczyzny chwilach.

Niech w tych dniach Wielkiego Tygodnia, w którym przeżywamy Paschę Pana, nasza Ojczyzna wykaże się po raz kolejny umiejętnością stawania ponad politycznymi podziałami w imię wspólnego dobra.
Respektujmy wszystkie rozsądne zalecenia sanitarne także w czasie Wielkanocy. Pandemia i święto zmartwychwstania jest wezwaniem do powszechne braterstwo. Niczyje sumienie nie jest tylko prywatnym odczuciem.

Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Kościół katolicki w Polsce podziela niepokoje i cierpienia całego społeczeństwa. Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich. Modlimy się razem – kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy – o to, aby społeczne skutki epidemii (tj. kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania) okazały się jak najmniej dotkliwe.

Wyrażamy najgłębszy szacunek tym wszystkim, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Dziękuję pracownikom służby zdrowia, służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo, pracownikom handlu, transportu, służb komunalnym, wszystkim osobom tych zawodów, bez których nasze życie nie byłoby dzisiaj możliwe. Myślę też o pracownikach sektorów rządowych i samorządowych, o służbach mundurowych, harcerzach i wolontariuszach, o pracownikach organizacji pożytku publicznego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas Polska i Caritas diecezjalnych oraz parafiach i zakonach. Dziękuję wszystkim, którzy starają się – na różne sposoby – wychodzić z pomocą potrzebującym a także szpitalom.

Obecny czas jest nam dany, ale jednocześnie zadany. W Kościele modlimy się o to, aby Duch Święty umacniał nas w dobrych decyzjach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego. Jesteśmy zobowiązani do respektowania TEGO CO JEST i takiego akurat teraz porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii.
Do wszystkich kierujemy serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z Was życzymy błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia!"

KATOLICCY POLITYCY (PRZYNAJMNIEJ Z NAZWY I MNIEMANIA O SOBIE) MÓWIĄ CO INNEGO:

"Wybory powinny się w tej chwili odbyć zgodnie z konstytucją, bo nie są spełnione spełnione pewne warunki, któtre pozwoliłyby na ich przesuniecie. To byłoby oczywistym złamaniem konstytucji. My nie chcemy złamać konstytucji. To są wybory całkowicie bezpieczne zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą jak i tych, którzy je organizują i pracują przy przeprowadzeniu samego aktu wyborczego. Mamy w tej chwili do czynienia z jednej strony z tymi, którzy chcą naprawdę przestrzegać w Polsce prawa - konstytucji, zasad ustroju demokratycznego i tych, którzy traktują to zupełnie instrumentalnie i tak naprawdę chcą to wszystko podporządkować swoim partykularnym interesom. To jest sytuacja zupełnie jasna, zero-jedynkowa, my musimy działać w zgodzie z konstytucją. Po jednej stronie są jedynki lepszego sortu przestarzegający konstytucyjnej demokracji, a po drugiej są zera gorszego sorty, którzy polskiej konstytucji całkowicie nie szanują".

SCHIZO POLSKO-KATOLICKIE rozrywa ojczyznę na dwie części. NIBY KOŚCIÓŁ TO GŁÓWNIE BISKUPI I KSIĘŻA (TAK UWAŻAJĄ TRADYCJOINALISTYCZNI PRZEDSOBOROWI KATOLICY), ALE TO JEDNAK PREZES MA RACJĘ, BO ON PRZECIEZ MA MOC ROZDAWANIA PIENIEDZY. 

I chociaż większość polskiego społeczeństwa odpowiedziało już - i to przesądzająco - różnymi badaniami, że WYBORY MAJOWE PREZ. DUDY są niemożliwe i ich nie chcemy, partia rządząca chce siłą narzucić swoje jednostronne rozwiązania.
To samo co biskupi (Kościół w Polsce) mówią od dawna wszystkie ugrupowania opozycyjne w Parlamencie RP. Dzisiaj w Wielką Niedzielę to samo (ideały ludzkiego rozumu i kultury zakorzenione w Biblii) mówił z głębi 2 tysięcy chrześcijaństwa Ojciec Święty Argentyńczyk Franciszek, nie tylko Kościołowi Powszechnemu w czasie pandemii, ale całemu rozumnemu światu. Urbi et Orbi!

***

rodzina większa

         /tam też bez ludzi w kościele Pojednania/

w Wielką Sobotę 2020
przeżywam nasz uniwersalizm
człowieka myślącego na ziemi
w Dobrej Nowinie Jezusa
dzięki spotkaniu z bliźnimi w Taize

Taize w Internecie
jak na całym świecie
znów złączonym pandemią koronawirusa
sostry braci w tej samej wierze i nadziei
tej samej wierzę miłości do prawdy

modlę się z kimś za Moskwiczan
chorych na zapalenie płuc lat 89
i za wnuków czyichś z Dublina
i myślę o swoich
jak w 1979 1980 i teraz

chciałbym nadążyć za każdym komentarzem
do jakiegoś momentu potrafię
ale jest was tyle tylu
z każdej strony Europy i świata
w wielu językach co nie przeszkadza wzbogaca

coś nas połączyło ponad wszelkie różnice
wyznań narodowości backgroundów kultury
jakiś jeden wyczuwalny sens jest między nami
cud na tym świecie dopóki jest we Wszechświecie
były wojny i są koronawirusy na śmierć  życie

jak nie dziękować i komu niż Bogu
że są tam jeszcze na wzgórzu Burgundii
choć brata Rogera dawno zabili
my odzyskaliśmy już wolność
brat Marek był u nas w domu i w Strachówce

wczoraj wezwało do modlitwy ijd.hasselt
niech popłynie i doniesie do Ashabadu
to jedna nasza rodzina większa
jak chciałby ja ojciec dla dzieci
żeby przeżyły tam coś lub podobnie

a kiedyś kiedyś także wszystkie wnuczki wnuki
jeśli jeszcze będą bracia na wzgórzu
jeśli jeszcze młodzi ludzie będą wędrowali
w poszukiwaniu największego sensu
dla którego warto żyć i życie dać (świadectwo)

w każdym słowie jest błysk światła
wyczytałem wysłuchałem u Cohena
człowiek z człowiekiem może się rozumieć
dzięki światłu słowa pojęcia świadomości
nic poza słowem dialogiem wspólnotą nie ma

(W.Sobota 2020, g. 21.14) TU- Niezjednoczeni...PL

6 komentarzy:


 1. Polska i Węgry, pod pretekstem zwalczania pandemii ograniczają demokrację i rządy prawa.

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wiceszefowa-pe-katarina-barley-ke-powinna-postawic-polske-i-wegry-przed-sadem-6499098342484097a

  OdpowiedzUsuń

 2. Też dobry komentarz do mojego posta o polskiej katolickiej schizo!
  << Bardzo bym chciał, żeby ten mój milczący Kościół, który milczał, kiedy dewastowano Trybunał Konstytucyjny i niszczono polskie sądy, teraz - kiedy zagrożone jest życie i zdrowie milionów Polaków - powiedział: "To jest nie po katolicku, nie po chrześcijańsku, nie po ludzku w taki sposób traktować to społeczeństwo" >> ks. W. Lemański

  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-ks-wojciech-lemanski-o-glosowaniu-to-ruletka-smierci-6499161686922881a

  OdpowiedzUsuń

 3. Nie ma lepszego komentarza do mojego posta o katolicko-narodowej paranoi, jak słowa Ilony Łepkowskiej do Jarosława Kaczyńskiego! Tylko trzeba do tego skandalu dopisać postępowanie naszego Koscioła! Rola KEP w tym ustroju ma fundamentalne znaczenie! Mało kto rozumie lepiej od katechety!
  << Okazał pan głęboką pogardę i brak zrozumienia uczuć Polaków >> !
  To cały PiS-KEP-ustrój jest skandalem!!

  https://www.facebook.com/jkapaon/posts/10223993905301884

  OdpowiedzUsuń

 4. << Ksiądz mówi o "głupocie" usprawiedliwianej wiarą...
  Niepotrzebne wychodzenie z domu to grzech przeciwko piątemu przykazaniu. W ten sposób narażamy siebie i innych. Tego nie można lekceważyć ani usprawiedliwiać religijnie jako przejaw odwagi i wiary. To raczej przejaw głupoty i złej woli >>

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-ksiadz-jacek-prusak-mowi-o-glupocie-usprawiedliwianej-wiara-6499198230681217a

  OdpowiedzUsuń

 5. "uczestniczymy w jakimś śnie wariata"

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-i-wybory-prezydenckie-2020-szymon-holownia-uczestniczymy-w-jakims-snie-wariata-6499385589843585a

  OdpowiedzUsuń

 6. "To niepotrzebne szaleństwo mówi wiele o politycznej celowości PiS i jego pogardzie dla demokratycznych norm"

  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-brytyjski-dziennik-o-pomysle-pis-to-szalenstwo-6499149593048705a

  OdpowiedzUsuń