niedziela, 8 września 2019

Annopolskie świętowanie 8 września (od 1910)

Maria Królowa z boku, która chciała być świętą (1900, s.34)

Życzenia [popielgrzymkowe]
Piękno Twojej zacnej duszy
nawet zakonników wzruszy.
W tym dniu przesłać Ci wolimy
życzeń huk z Jerozolimy
z Rzymu Mantui Messyny
Niech nam żyje cna Królowa [Maria]
 w sercu wszystkich nas zachowania
                        /Zakonnicy, 8.9.1930, s. 93-94/

Nie napoczynam nowego zwyczaju.  Wchodzę w stary, odwieczny w Annopoli moim-naszym. Starym jak Polska modląca się owolność. Jak Polska broniąca swojej wolności. Jak Ojczyzna definiująca siebie i wskazujaca na prastary fundament XVIII- wieczny i jego kulturowe uwarunkowania. Norwid sięgnął najdalej, najgłębiej i pisał o Polsce branej tęczą zachwytu od Zenity Wszechdoskonałości Dziejów. Zenitem doskonałości osobowej jak i dziejów ludzkości jest Jezus z Nazaretu. Kiedyś myślałem (i pisałem) że chodzi o zaranie dziejów. Ale chodzi o Zenit. Bosko-ludzki zresztą w teologii i kulturze śródziemnomorskiej.

Kultura śródziemnomorska – kultura powstała w basenie Morza Śródziemnego w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą na fundamentach starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Największy wpływ na jej powstanie mieli starożytni Grecy, Rzymianie i Żydzi. Jest podstawą tożsamości narodów współczesnej Europy, a powstałe w latach jej świetności dzieła stanowią dziedzictwo kulturowe dzisiejszej cywilizacji Zachodu. W szerszym znaczeniu kultura śródziemnomorska rozumiana jest także jako kultura wyrosła z kultury starożytnej Grecji i Rzymu oraz tradycji judeochrześcijańskiej, które to z kolei rozwijały się, czerpiąc z dokonań starożytnego Egiptu i Mezopotamii. W takim rozumieniu pojęcia zakres jej wpływów oprócz Europy będzie obejmował Amerykę Północną i Południową, Australię i południową Afrykę

Obszar Morza Śródziemnego stanowił teren jednolity geograficznie. Choć narody starożytne tego kręgu znacznie różniły się od siebie, zarówno pochodzeniem, jak i organizacją państwowości czy religią, to wzajemne wpływy i powiązania pozwalają określić ich przynależność do wspólnej kultury. Powstawała sztuka i literatura, filozofia, kodeksy prawa, prace o charakterze naukowym (w tym pierwsze dzieła historyczne), rozwijały się religie poli- i monoteistyczne. Najważniejsze języki, w których spisano dorobek starożytności, to hebrajski, greka i łacina. Za najistotniejsze elementy starożytnej kultury śródziemnomorskiej uznaje się mitologie grecką i rzymską, grecką filozofię, rzymskie prawo oraz Biblię”.

***

testamenty i polityki

           /nieresortowe myślenie 8 września/

jest stary i nowy przede wszystkim
są też pisane tysiące ich każdego dnia
 i jest mój staro-nowo-annopolski
ani pierwszy ani drugi tylko mój

świat szybkonogi i inteligentny
ma już nową epokę cywilizacyjną
ja w starych technologiach pozostanę
ani myślę gonić i się ścigać z nimi

w rodzinie pokolenia nowe nastają
w gminach parafiach znów starocie
ani ja jelenia upoluję ani oprawię
przejść do innych komnat szukam

nikt mi tego nie wybaczy
leniem okrzykną i potępią wykluczą
nie potrzebne są nowe piętra komnaty
wystarczy stare posprzątać i ozdobić

piszę testament w czasie polityki
znów niestety jednopartyjnej i wodza
młodzi nie znają inni nie przemyśleli
tego co historia nas nauczyła (narody)

zostawię nie lepsze ładniejsze budynki
stary Ogród i dom stary i MBA w rogu
ale Polskę w lepszym miejscu dziejów
i sanktuarium czego inni nie rozumieją

      (niedziela, 8 września 2019, g. 10.34)

***

podwójne absoluty

czy jest jeden czy wiele
kto szuka i myśli znajdzie
je i na pytanie odpowiedź
ja powiem że dwa co najmniej

absolut każdej chwili danej
i absolut życia człowieka-osoby
nawet w taki dzień jak dzisiaj
byle jaki

każda chwila ma swoje wypełnienie i szczyt
i życie osoby człowieka
zawsze dobrze być gotowym
powiedzieć wykonało dokonało się

dlatego śmierć jest sprawą dwuznaczną
z jednej strony wszystko kończy
z drugiej to dobrze no bo ile można
żyć tak by zawsze dokonało się wykonało dobrze

    (sobota, 7 września 2019, g. 17.59)

Pozostając na ogólnodostępnym poziomie wikipedii można spotkać podobne określania i definiowania, które już na tym poziomie pomagają nam zrozumieć samych siebie i właściwie przeciętny Polak i obywatel-wyborca – Kowalski, Nowak, Kapaon – nie potrzebuje większych analiz do dobrego życia w prawdzie. Nie urażając nikogo, wątpię, żeby ogólne wykształcenie Polaka współczesnego, pozostawiło trwały ślad - cho na takim poziomie - w tym zakresie. Choć zaglądając do ministerialnych programów nauczania (minimów) z historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, katechezy pewnie wszystko to znajdziemy. Ale z podręczników ani wiary, ani rozumu, ani dobra-prawdy-piękna, czyli świadomosci narodowej i tożsamości konstytucyjnej Polaka-Europejczyka nie nabędziemy. Tych rzeczywistości trzeba dotknąć w sobie, w rodzinie, w społęcznosci lokalnej i narodowej, we wspólnocie Kościołą (religijnych), w sztuce, kulturze... PRZYSZŁOŚĆ CZŁOWIEKA ZALEŻY OD KULTURY (św. JPII). Każdy zna-wie, jak to wygląda z życia osobistego, w życiu w swoich tzw. samorządowych wspólnotach lokalnych, parafiach, NGO'sach itd. Media ogólnodostępne (w nich dyskusjo-kłótnie polityków i dziennikarzy) odbijają ten popeerelowsko-kościelny stan rzeczy :

Cywilizacja łacińska (także cywilizacja zachodnia, Zachód) – pojęcie zbliżone do pojęcia cywilizacji zachodniej, oznaczające cywilizację ukształtowaną w Europie. Z czasem ten typ cywilizacji objął również takie tereny, jak obie Ameryki, Australię i Nową Zelandię. Szczegółowe analizy cywilizacji Zachodu przeprowadzili Arnold Toynbee, Oswald Spengler i Samuel P. Huntington, a w Polsce Feliks Koneczny. Tak rozumiany Zachód często przeciwstawia się Wschodowi bizantyjskiemu i muzułmańskiemu; mówi się też o jego rywalizacji z innymi cywilizacjami.

Według Feliksa Konecznego cywilizacja łacińska opiera się na greckiej filozofii, rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej. Jako jedyna łączy wszechstronny rozwój kategorii prawdy, rozumiany jako metodyczne dochodzenie do poznania obiektywnej prawdy z kategorią dobra, opartą na podporządkowaniu życia społecznego etyce, będącej zbiorem norm postępowania przyjętym przez społeczeństwo. Dzięki temu cywilizacja łacińska mogła jako jedyna z obecnie istniejących cywilizacji stać się personalistyczną w przeciwieństwie do pozostałych cywilizacji, będących cywilizacjami gromadnościowymi. Cywilizacja łacińska wytworzyła pojęcie państwa, etyki i prawdy. Prawo jest tworzone na podstawie norm etycznych i moralnego prawa naturalnego, dzięki czemu możliwy jest rozwój moralności. Jedną z cech prawa w cywilizacji łacińskiej jest dualizm. Feliks Koneczny wyróżnia zarówno prawo prywatne jak i prawo publiczne. Prawo prywatne znajduje zastosowanie w obyczajach rodzinnych, w stowarzyszeniach, spółdzielniach, partiach politycznych, cechach, izbach zawodowych itd. Państwo w cywilizacji łacińskiej nie ingeruje w tworzenie prawa prywatnego. Nadmierna ingerencja państwa jest sprzeczna z zasadami cywilizacji łacińskiej. Prawo państwowe w cywilizacji łacińskiej jedynie reguluje stosunki międzyludzkie, zapewniające bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa.

W cywilizacji łacińskiej jest brana pod uwagę praca organiczna, samoorganizacja. Ważną rolę w cywilizacji łacińskiej odgrywają wspólnoty lokalne, samorządy, spółdzielnie, kasy pożyczkowe itp. Dzięki temu w cywilizacji łacińskiej jest możliwe ograniczenie roli państwa do niezbędnego minimum. Spośród dóbr materialnych najwyższą wartość w cywilizacji łacińskiej posiadają nieruchomości a w szczególności grunt. W cywilizacji łacińskiej naturalnym dążeniem jest zapewnienie jak największej liczbie ludzi samodzielności ekonomicznej czyli np. posiadania własnego warsztatu pracy, dzięki któremu będą oni w stanie utrzymać siebie i rodzinę. W prawie rodzinnym i małżeńskim w cywilizacji łacińskiej występują wyłącznie małżeństwa monogamiczne, a pozycja rodziny jest zdecydowanie wyższa od pozycji rodu. Tak rozumiana cywilizacja łacińska w pewnym stopniu utożsamia się z szerszym pojęciem – kulturą chrześcijańską, która jest syntezą filozofii greckiej oraz chrześcijaństwa. Istotne ujęcie kultury chrześcijańskiej rozwijał w Polsce ojciec Mieczysław Albert Krąpiec, zwłaszcza w książce Człowiek jako osoba.”

Filozofia Zachodu lub filozofia europejska – myśl filozoficzna cywilizacji zachodniej. Termin stosowany dla odróżnienia od stanowiącej inną specjalność naukową filozofii Wschodu (indyjskiej oraz chińskiej). Filozofia europejska zaczęła kształtować się około VI wieku p.n.e. w starożytnej Grecji i trwa po dziś dzień.”

Rzeczpospolita Chrześcijańska (łac. Res Publica Christiana) – koncepcja związku chrześcijańskich państw europejskich, oparta na idei civitas christiana, wysunięta w 1306 przez Pierre’a Dubois, doradcę króla Francji Filipa IV Pięknego, w dziele O odzyskaniu Ziemi Świętej.
Związek miał nie naruszać praw suwerennych państw, jednak mógł stosować sankcje wojskowych wobec agresorów, zdrajców religii (treuga Dei). Zakładano również powstanie Trybunału Rozjemczego, który można uznać za prototyp dzisiejszego sądownictwa międzynarodowego.”

Mogę jeszcze dorzucić z innego ulubionego zakresu (astronomii, matematyki, fizyki, kosmologii) takie tam:
Koniec świata nastąpi po wydarzeniach w kosmosie. Ziemia nie przetrwa.
Naukowiec wyjaśnia, jak wydarzenie, które będzie miało miejsce w kosmosie, daleko od Ziemi doprowadzi do końca świata, jakiego znamy. Szacuje również datę, kiedy to nastąpi.
Słońce jest gwiazdą w centrum Układu Słonecznego - idealną kulą gorącej plazmy, która jest najważniejszym źródłem energii dla życia na Ziemi. Chociaż nie zmienił się dramatycznie przez ponad cztery miliardy lat, naukowcy z NASA uważają, że Słońce jest mniej więcej w połowie swojego cyklu życia.

Brian Cox w swoim programie na BBC "Empire of the Sun" przyznał, że "paliwo" Słońca, czyli wodór stopniowo zaczyna się kończyć. "Będzie to trwać przez co najmniej kolejne pięć miliardów lat. Ale ostatecznie paliwo się skończy, a jego rdzeń się zapadnie." - zauważa. Wtedy też nasza gwiazda zacznie przemieniać się w czerwonego olbrzyma, a rozrastając się "pochłonie wszystko na swojej drodze".
Słońce wzrośnie do 200 razy, rozciągając się aż do orbity Ziemi. Wtedy perspektywy naszej planety są słabe"
A TU MOJA BABCIA KAPAONOWA DLA SWOJEJ SIOSTRY MARII
Maryś kochana nam od Boga dana
Rośnij na chwałę imienia Twego
Śmiej się wesoło i raduj wkoło
Eucharystji Przenajświętszego
Kochaj jak zawsze wszystkich i wszędzie
A dobrze z Tobą każdemu będzie
Andziulek kochany nam od Boga dany
/Niusia na część Manii i Adzika (8.9.1930, s. 93)/
PS.
Podajac strony cytowania odwołuję się do książki "O miłości do Annopola, Strachówki, Polski i Kościoła" (wyd. Annopol 2015).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz