czwartek, 3 marca 2016

Rekolekcje 2016

Wiara i rozum muszą się uzasadniać, nieustannie dialogować ze sobą, a jak trzeba, to także tłumaczyć (i nie tylko w sądach). Nie wystarczy już strój duchowny i oficjalna kościelność, by…

O czym będą nasze rekolekcje 2016? Czy tylko o krzewach winnych i rybakach, czy także o młodym księdzu, który odebrał sobie życie na plebanii, o Lechu Wałęsie i Polsce ostatnich dziesięcioleci, o Kajetanie Poznańskim, o Spotlight… o mnie, o Tobie. O Światowych Dniach Młodzieży w STRACHÓWCE, w lipcu bieżącego roku O drodze-prawdzie-życiu i wiecznie aktualnej nauce-propozycji Mistrza Życia-Prawdy-Drogi?

 ***

MITOLOGIA

                      /Polak-Katolik 
                         w sutannie i bez/


krajem katolickim jesteśmy 
od kiedy 
od pozłacanego Mieszka 
na monetach NBP 

dwa plemiona żyją w nas 
pomiędzy nami jest rów 
tektoniczny w głąb i dal 
anty-duszpasterstwo się szerzy 

wychynie ten tamten ksiądz 
nawrzuca mi na blogu 
raczej na priva tchórzliwie 
wymiesza mnie z błotem 

   (czwartek, 3 marca 2016, g. 8.16)

Mitologia zapisana o 8.16 nie wzięła się u mnie z niczego. Samo życie, konkret. Wystarczy patrzeć i widzieć, zbierać w całość, co już tu, tam jest publiczne. Dałem już na Fb - “Przecież nasi kochani księża, to w większości ukryta opcja pisowska. Więc - jak na wstępie, mitologia i anty-duszpasterstwo :-( “ 

Żeby ukonkretnić i pokazać dolegliwość tego stanu kościelnego w Polsce, podam przykład, komentarz do mnie, od księdza "... schizofrenia, hipokryzja... domaga się pan mówienia i wyjawienia afer pedofilskich w Kościele ... natomiast wszelkimi środkami broni Pan, aby ujawniano także sprawy związane uwikłaniem pewnych dawnych Tajnych Współpracowników UB?" 

Przyjemne TO nie jest. Ale ja też umiem być kąśliwy, więc odpisałem - "Księdza argumentowanie w oskarżaniu mnie (na pewno nie tylko) jest jak ser szwajcarski, co budzi mój smutek i zdumienie. Wszak jest ksiądz kościelnym wychowawcą "dusz-pasterzem". Czy od początku naszej znajomości internetowej do dzisiaj wydarzyła się jakaś NOWA epoka geologiczna, przełom w kulturze, zmiana paradygmatów w nauce???...” Oto byłem znajomym, chyba zwyczajnie dobrym, przyzwoitym Polakiem i katolikiem… jeszcze rok, dwa lata temu? A dzisiaj? CO SIĘ WYDARZYŁO!!! I taki proces jest udziałem wszystkich Polaków, szczególnie tych wierzących i kościelnych (jeszcze?!).

KOŚCIÓŁ I DEMOKRACJA! - o tym się coraz głośniej mówi. Jaki ma wpływ, jak kształtuje naszą mentalność nie-myślenia i życie polityczno-publiczne. Nikt się nie odezwał, zero reakcji na opublikowane ostatnio teksty: „Tożsamość (solidarność) Polaków, Strachówki i polskiego kościoła (Kościoła w Polsce)”, „Parafie polskie (parafie i parafie)”, „Kolejny apel do biskupów i księży w Polsce”, „Katolicko-polityczny światopogląd (treści metafizyczne?)”, „Filozofujący katecheta - moja misja na śmierć i na życie

A wystarczyłby d-i-a-l-o-g?! Kultura dialogu między nami-Polakami, w państwie, Kościele, gminach… 

O czym będą nasze rekolekcje 2016? To znaczy - rekolekcje dla młodych, bo starszym/starym tego tak bardzo już nie trzeba, wystarczy koszenie trawnika. Byle nie malowanie trawy na przyjazd papieża Franciszka do Krakowa, Polski, w każde miejsce: polską gminę i parafię naszą, także do Strachówki w Rzeczpospolitej Norwidowskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

A tak - patrz grafika u góry i link - Oficjalne Rekolekcje przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016 pomyśleli i zorganizowali w parafii RUDAWA.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz