środa, 16 marca 2016

Tryptyk oczekiwaniaTRYPTYK OCZEKIWANIA na ŚDM 2016. Ty nas zasiejesz, na nowo, każdą gminę, parafię... Polskę 2016. Ale bez nas, naszego udziału, naszego myślenia, modlitwy, słów napisanych... się nie da. Bóg nie zmusza. Mówi "jeśli chcesz, nich ci się tak stanie". Wiara góry przenosi. Wierzycie w to? No to rozmawiajmy. Bóg przemawia do każdego, także do mnie, więc nie ucichnę, będę przekazywał, TO, co nie ode mnie, czego nie wymyśliłem, a nie wymyślam. Dane mi było i nadal jest dawana Drogą-Prawdą-Życiem. Nawet dostałem (2008) takiego samego - jak nasz arcybiskup Hoser i wiele innych zasłużonych osób - Anioła Ziemi Wołomińskiej, za „działalność w krzewieniu wartości patriotyczno-narodowych i chrześcijańskich”, za wychowanie młodego pokolenia... To wszystko, PRAWDA, mnie zobowiązuje. PRAWDA - w całej ciągłości, jedności dziejów i osobowego poznania - krzyczy, mobilizuje, daje siłę i skrzydła.

***

OCZEKIWANIE

            /IJD i Edwardowi/

przyjdź
Ty sam przyjdziesz
w faktach wydarzeniach
z zewnątrz i wewnątrz
w świecie i w rodzinie
jesteś miłością konkretną
niekaznodziejską
więc miłosierdziem
się objawiasz w życiu
konkretnego człowieka-osoby
w Annopolu Strachówce
Glasgow i Brukseli

wielu się dziwi dziwiło
że tak prosto mówię piszę
o wszystkim
bo miłość miłosierdzie
są przezroczyste
takiej trzeba religii naszym czasom
bezinstancyjnej (we wspólnocie z Piotrem)
Ty jesteś dostępny każdemu
kto Ciebie szuka i pragnie
mieszkasz także w swoim słowie
w dialogu powszechnym jak świat

      (środa, 16 marca 2016, g. 10.24)

***

PRZEMILCZANIE

       /Misericordiae Vultus 2016/

jest mi strasznie przykro
mówię o swoich uczuciach
w kościele instytucjonalnym
na śmierć przemilczanym
człowiek to ten kto zna siebie
znam poznałem
droga-prawda-życie jest siłą
we wspólnocie świadków i cudów
prawdziwych
i życia wewnętrznego
która i to przetrzyma
od swoich kościelnych pasterzy
nie-braci nie-siostry wyniosłych
ludzkich w granicach wyznaczonych
tradycją sakramentami
i sakramentaliami

    (środa, 16 marca 2016, g. 9.51)

***

TY (2)

Ty jesteś we mnie
ja w Tobie 
inaczej się modlić nie mogę
nie umiem
do boga abstrakcyjnego

do Boga Człowieka tak
tak
taki jest Jezus z Nazaretu
innego nie szukam

   (środa, 16 marca 2016, g. 9.15)PS.1
"TY (1)" jest w przedpotopowych już, względem 2016, wierszyków moich z 1978/86) - poświęcony był/dedykowany kochanemu śp. ks. proboszczowi Józefowi Schabowskiemu, budowniczemu kościołów :-)
O sanktuarium, w rozumieniu papieskim Franciszkowym, też już pisałem zawczasu. Sanktuarium - osoby, rodziny... I o Sanktuarium MBA. Tak mam, co jest mi dane wewnętrznie (i z zewnątrz) natychmiast TYM się dzielę z Wami i z światem całym. Gbybyż wszyscy wierzący chcieli TAK myśleć i się dzielić myśleniem, wiarą i rozumem - świat byłby lepszym miejscem do życia. I Polska, Ojczyzna nasza.


PS.2
Na zdj.1 - Animatorzy IJD Duszpastertwa Młodzieży w Belgii u MBA, Patronki Naszego Spotkania, podczas pierwszej wizyty rozpoznawczej, styczeń 2015.
Zdj.2 - Wota Wdzięczności za Wolność Polski, upamiętniające także Walkę o Godność Polaków-Mieszkańców Gminy Strachówka (za naszą gminną Solidarność RI, z 3 Maja 1981)!
Zdj.3 - Duszpasterze i Animatorzy IJD Duszpasterstwa Młodzieży w Belgii u MBA, Patronki Naszego Spotkania, przy okazji drugiej wizyty przygotowawczej u księdza proboszcza Mieczysława w Strachówce i biskupów w Warszawie, styczeń 2016.

Zdj.4 (powyżej) i 5 (poniżej) - Spotkanie i rozmowy z WSZYSTKIMI zainteresowanym w naszej gminie, parafii podczas pierwszej wizyty (styczeń 2015).

OTRZĄŚNIJMY SIĘ, spójrzmy po sobie (z pomocą tekstów i zdjęć i lustra), W PRAWDZIE, bez lęku (Non abbiate paura). TAK jak jest, nie tak - jak byśmy chcieli, by wyglądał świat i my w nim. Fakty first, nie własne plany. Jest prawda. Prawda jest poznawalna. Rzeczywistość się obroni, o ile staniemy wobec NIEJ w prawdzie. Pamieć i tożsamość jest fundamentem prawdy o człowieku, świecie i Bogu. Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Poznamy prawdę, a PRAWDA nas wyzwoli! Kocham Was - w Prawdzie! Nienawidzę FAŁSZU! Misericordiae Vultus 2016!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz