poniedziałek, 23 maja 2016

Adam Strzembosz i niesławne "produkowanie własnego szczęścia"


"Niech ci nie zabraknie odwagi"!
„Pan cały czas mówi, 
 że w zasadzie wszystko jest w porządku. 
- Nie mówię. Tylko staram się być ostrożny” 

„Każdy się zajął produkowaniem własnego szczęścia” – mówi profesor Adam Strzembosz w długim pięknym, świetnym wywiadzie. JEST NAOCZNYM ŚWIADKIEM CZASU PRZEMIAN. Wiarygodnym świadkiem, takiego pamiętam z całego tego okresu. Ja jestem jemu świadkiem i zaświadczam. Był szanowany w mojej rodzinie, był autorytetem. Także za swoją rodzinę. Pamiętam pewien epizod, rozmowę w studio telewizyjnym po którychś wyborach przed wielu laty -w programie o wielkiej oglądalności tzw. "wieczór wyborczy" rzucił pomysł w obecności wielkich polityków (wygranych i przegranych), żeby każdy, kto ma w rodzinie dochody wyższe niż 3 tys. złp. na osobę, ufundował stypendium 300 zł dla dziecka z ubogich rodzin. Domyślcie się jaki był skutek, choć wszyscy w studio, KAŻDY WAŻNY POLITYK – oczywiście, a jakże – przytaknął, przytaknęli.

Dlaczego Adam Strzembosz był i pozostał moim autorytetem? Też jestem idealistą, pochodzę z ubogiej rodziny, mamy siedmioro dzieci, dzisiaj jestem bezrobotnym katechetą, żyjemy z jednej pensji żony. Naiwny nie jestem. Nie mogę, w imię takiej, na takiej osobistej drodze-prawdy-życia.

„Należę do środowiska, które osiągnęło w wolnej Polsce nieprawdopodobny sukces. Przyjechała kiedyś znajoma prawniczka ze Szwajcarii. "Dawny sędzia dla nieletnich pierwszym prezesem Sądu Najwyższego?" - dziwiła się. Prezydent Lech Kaczyński przyznał mi Krzyż Wielki Polonia Restituta. Komorowski - Order Orła Białego. Benedykt XVI - Krzyż Wielki Grzegorza Świętego. Spadło na mnie to wszystko na emeryturze. Ale inni nie mają tak dobrze. Ktoś pracuje w trzech miejscach i co chwila nerwowo patrzy, czy szef już ma młodszego i tańszego na jego miejsce, martwi się, czy jest wystarczająco dyspozycyjny, i zamiast bawić się z dzieckiem, odpisuje na maile z pracy. Tak ludzie żyją… (cdn)!

(cd) Jak ktoś jest zadowolony, to wydaje mu się, że całe społeczeństwo tak funkcjonuje. I nie chce, żeby problemy innych grup społecznych psuły mu dobre samopoczucie. Prezes jednego z sądów wojewódzkich zatrudniał sześć urzędniczek na sześć miesięcy, one stawały na głowie, bo sądziły, że dostaną etat, a potem je zwalniał i zatrudniał następne. I tak w kółko. Albo rektor, który zwalnia portierów i sprzątaczki, zmusza ich do samozatrudnienia. "Tanie państwo". Trzeba oszczędzać, to się oszczędza na najsłabszych. Ja bym wybrał inaczej, raczej sobie obciął 25 procent, a nie zabierał sprzątaczkom, które i tak mają mało. I większość ludzi z mojego pokolenia też by tak wybrała. Natomiast z pańskim pokoleniem jest gorzej. Wy inaczej myślicie. Wystarczyła chwila wolnej Polski i już nie było atmosfery, żeby ktokolwiek sobie cokolwiek obcinał.”

Udostępniam dopiero dzisiaj WYWIAD, bo dzisiaj Profesor upublicznił inną swoją wypowiedź! - "Zbliżają się trudne czasy, bądźcie silni". Apel byłego prezesa Sądu Najwyższego, w dniu wymiaru sprawiedliwości!”. Najpierw dałem na Facebooku Jego apel, z małym słowem wstępnym:

Dziękuję Ci Profesorze! Duch czasu (minionego, naszego) ciągle jest słyszalny, dotykalny (w nas). Ja -szary świadek naoczny najnowszej naszej historii - także swój apel, deklarację (w formie tzw. notatki wersowanej) opublikowałem! BO! - miej odwagę Człowieku myśleć samodzielnie i dzielić się swoim myśleniem! OBYDWAJ REPREZENTUJEMY INNY ŚWIAT WARTOŚCI, W KTÓRYM DOBROWOLNE ODDANIE SIĘ (DAR Z SIEBIE) NA WYTWARZANIE DOBRA, PRAWDY I PIĘKNA DAJE IDEAŁ SPEŁNIENIA CZŁOWIEKA / CZŁOWIECZEŃSTWA...


***
JAK BÓG JEST NA NIEBIE
               
                   /przeciw szaleńcom/

PiS Kaczyńskiego
nie wymyśli nowego człowieka
nie stworzy bo Stwórca był jeden
i ciągłość dziejów aby byli jedno


naniszczy nabzdurzy
nagwałci wiarę i rozum
ale tylko do czasu
zło (fałsz) nie jest wszechwładne


po to żyje człowiek osoba
która zna siebie (i Boga)
na świadectwo prawdzie
tylko jej poznanie wyzwala


każda osoba ludzka 
obdarzona rozumem jest wolna
gdy jest panem swych czynów, 
zdolna do wyboru dobra (godności)
które jest zgodne z rozumem


wolność godność rozum są trójcą
nie ma wolności bez prawdy
sam Chrystus połączył wolność 
z prawdy poznaniem przyjęciem


raz się żyje do prawdy dochodzi
całą drogą poznaniem i życiem
mówi amen w tym świetle
z wdzięcznością odchodzi

(poniedziałek, 24 maja 2016, g. 9.32) TUTAJ - Komnata Siódma 3

Do wywiadu dopisałem tylko - Lektura obowiązkowa! Miłość i odpowiedzialność! Osoba i czyn, ale i TŁO jakie !! (historyczno-moralne!). To jest ŚWIADEK WIARYGODNY!:
Wspominając swoje związki z Jarosławem Prezesem Kaczyńskim (Porozumieniem Centrum i PiS) dzieli się taką refleksją - "Klasycy włoscy mówili, że jak masz zrobić świństwo, to jedno wielkie, a nie rozkładaj na raty. I to jest mądre. Potem się będzie robić same piękne rzeczy - 500 złotych [plus] i różne inne gesty. 
Rządzą nami ludzie, którzy naprawdę chcą mieć władzę. Realną. Chcą wpływać na wszystko, co się dzieje w kraju. Dokładnie tak jak z moim komitetem wyborczym. Nawet sprzątaczka ma być od nich..."!!!  

***
Post scriptum (c.d. z Profesora):
„Człowiek chce myśleć o sobie dobrze, ale czasem się zastanawia, czy ma podstawy do dobrego samopoczucia. Co by było, gdybym został skierowany w 1968 roku do procesów marcowych? Albo gdyby mi kazali sądzić w aferze mięsnej, gdzie zapadły wyroki śmierci? Albo gdyby komuniści próbowali mnie zwerbować na patriotyczne hasła? Albo gdyby mnie wsadzili do więzienia? Czy wytrzymałbym? Nie wiem. Łudzi się człowiek, że zachowałby się jak należy. Przyzwoicie. Ale cholera wie.
Mam wspaniałą żonę. Na utrzymaniu mieliśmy czworo dzieci, nie przelewało się. Jak w stanie wojennym postanowiłem iść na strajk na Politechnikę, to nie dramatyzowała, że bez pieniędzy zostanie. Powiedziała: "Niech ci nie zabraknie odwagi"!


1 komentarz:

  1. Wiara i Rozum?!
    Ile osób/obywateli w Polsce rozumie.... ROZUM! Jego rolę w państwie (państwowotwórczą)?

    "- To jest państwo i władza sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza. To są bardzo poważne organy konstytucyjne. Nie mają zabawek, mają instrumenty przypisane im w wyniku tradycji i racjonalnego rozumowania."

    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Ostra-dyskusja-w-studiu-WP-zabawki-i-labedzi-spiew-premier-Beaty-Szydlo,wid,18345490,wiadomosc.html

    OdpowiedzUsuń