niedziela, 19 grudnia 2010

Jak Ci dzi臋kowa膰... Dawco 偶ycia

呕e艣 mi da艂 tak wiele - jak napisa艂 Staff, jak m贸wi膮 wszyscy m膮drzy ludzie. Wszystko, co najwa偶niejsze, jest darem - jak powtarza Andrzej Madej.

Jakie to niesamowite, 偶e tu i teraz mog臋 ogl膮da膰 艣wiat, rozmawia膰 z dzie膰mi, pomacha膰 r臋k膮 znad klawiatury do 偶ony. Dlaczego w og贸le 偶yj臋, istniej臋 w swojej uduchowionej cielesno艣ci i uciele艣nionego ducha? Bo kto艣 mnie chcia艂. Czy tylko Helena i Jan Kapaon? Wiara m贸wi, 偶e B贸g te偶.
A c贸偶 to jest wiara? To uznanie za ca艂kowicie prawdziwe i przyj臋cie - jako drogi 偶ycia - tego, co zapisane w Pi艣mie 艢wi臋tym. Nieznajomo艣膰 Pisma 艢wi臋tego to nieznajomo艣膰 Boga. Zna膰, poznawa膰, czyta膰, my艣le膰, rozumie膰. Nie ma wiary bez my艣lenia.

Pismo m贸wi, 偶e jeste艣my nape艂nieni Duchem 艢wi臋tym. 呕e w Nim poruszamy si臋, oddychamy i jeste艣my. 呕e bez Niego nic si臋 nie sta艂o z tego, co si臋 sta艂o. 呕e jest Alf膮 i Omeg膮. 呕e nie jestem nimi ja. Dzi臋ki temu mog臋 odetchn膮膰 - nie jestem p臋pkiem 艣wiata. Jestem za to chrze艣cijaninem od 2 tysi臋cy lat. Nie jestem uwik艂any w dzisiejsze stronnictwa w polskim ko艣ciele, cho膰 bli偶ej mi do reformator贸w uformowanych biblijnie, soborowo i ekumenicznie. Wiary ucz臋 si臋 od aposto艂贸w, ojc贸w ko艣cio艂a i JPII. Dzi臋ki Bogu.

Kim jest B贸g? G艂贸wnym bohaterem Pisma 艢wi臋tego. Objawiaj膮cym si臋 i kochaj膮cym Bytem ponad wszystkie byty. Sam niczego nowego nie wymy艣l臋. Staram si臋 tylko uwa偶nie patrze膰, s艂ucha膰, my艣le膰, zapisywa膰. Zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e 艂api臋 tylko odprysk tego, co si臋 dzieje wok贸艂 mnie. A wy, jak uwa偶acie?

Wczoraj o godz. 0.50 wyl膮dowa艂em na Ok臋ciu. Wyjazd do Niemiec, do Viessmanna, da艂 wiele. Wszyscy uczestnicy powtarzali to samo. Mam co艣 zanotowane, co艣 w pami臋ci, w sposobnej chwili spisz臋. Do pisania potrzebny jest czas i pusty dom.










Dzisiaj byli艣my na spotkaniu op艂atkowym stypendyst贸w Dzie艂a Nowego Tysi膮clecia, kt贸rzy zostali zaproszeni wraz rodzicami. Spotkanie mia艂o godn膮 opraw臋. Miejsce: Seminarium duchowne diec. warszawsko-praskiej, warszawa, ul. Mehoffera. Gospodarzem by艂 rektor ks. prof. Piotr Klimek. Wszyscy zw膮tpili w obecno艣膰 zapowiedzianego abp. Henryka Hosera ze wzgl臋du na ingres nowego biskupa polowego, ks. Guzdka. Ale偶 by艂o zdziwienie, gdy jednak biskup przyjecha艂. Przem贸wi艂, z艂o偶y艂 偶yczenia i odjecha艂 na ingres. Ca艂y ko艣ci贸艂 ro艣nie takim 艣wiadectwem.

Rektora pami臋tam z legionowskich czas贸w. Spotykali艣my si臋 u niego, siadali艣my na dywanie, modlili艣my si臋 i rozmawiali艣my o wierze, Biblii i katechezie. Jego matka prowadzi艂a szko艂臋 stosuj膮ca pedagogik臋 Mari Montessori. Przypomnia艂em si臋. Przedstawi艂em 艁azarza i Hel臋.

Ksi膮dz kanclerz Wojciech Lipka pochodzi z Po艂azia, ksi膮dz rektor Piotr Klimek by艂 wikarym w Legionowie, ksi臋dza proboszcza Andrzeja Dusz臋 pami臋tam z czas贸w maturalnych... itd.itd. Ko艣ci贸艂 jest wsp贸lnot膮. Ba, ma by膰 nawet czym艣 wi臋cej - bratersk膮 wsp贸lnot膮, rodzin膮 "dzieci Bo偶ych", si贸str i braci Jezusa z Nazaretu. Cz臋sto si臋 o tym zapomina. Nawet dzisiaj, w seminarium. Robi艂em zdj臋cia aparatem ksi臋dza kanclerza. Kanclerz celebrowa艂 msz臋 艣wi臋t膮. Chcia艂em odda膰 fotografi膮 ducha spotkania wi臋c pr贸bowa艂em z艂apa膰 moje ulubione uj臋cie, zza o艂tarza, pokaza膰 fundacyjna rodzin臋 w perspektywie Pisma 艢wi臋tego i sto艂u ofiarnego. M艂ody kleryk podlecia艂 i powiedzia艂 "tutaj nie wolno". Zobaczy艂em w nim stra偶nika Arki Przymierza ze Starego Testamentu. Wol臋 ko艣ci贸艂 braci Jezusa, wed艂ug Nowego Testamentu. Dla braci Jezusa nie ma miejsc zakazanych w Jego ko艣ciele. Nie jeste艣my ju偶 przecie偶 przechodniami i obcymi, ale dziedzicami i wsp贸艂uczestnikami (tajemnicy) Ojca, Syna i Ducha 艢wi臋tego :-).

Ksi膮dz Jan z FDNT wr臋czy艂 akt oddania stypendyst贸w MBCz. przygotowany na rekolekcje stypendyst贸w w 10-lecie tego "偶ywego pomnika Jana Paw艂a II", kt贸re odby艂y si臋 w lipcu na Jasnej G贸rze.
Filmiki ze spotkania w seminarium dam p贸藕niej na fb :-)

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz