艣roda, 23 listopada 2011

艢wi臋te impulsy

Bo nie wyrachowania. Mog臋, co najwy偶ej, wzi膮膰 "艣wi臋te" w cudzys艂贸w. Wol臋 艣wi臋te impulsy od zak艂adu Blaise Pascala, cho膰 radz臋 go bra膰 pod uwag臋. Wiara nale偶y raczej do sfery spontaniczno艣ci. Jej impulsy s膮 w nas, trzeba si臋 tylko do nich przyzna膰.

Sk膮d taki temat? Z porannego maila. Zajrza艂em do poczty, wbrew rozumowi, i znalaz艂em impulsy. Wczoraj napisa艂em e-maila do Andrzeja, prze艂o偶onego ko艣cio艂a w Turkmenistanie (takie sformu艂owania przywodz膮 wyobra藕ni od razu histori臋 Ko艣cio艂a, 艣wi臋tego Andrzeja Aposto艂a, Dniepr, Don, Ma艂膮 Azj臋 itd.)
Wielkiego Aposto艂a dzisiejszej Azji trudno z艂apa膰 na miejscu. Cz臋sto jest w drodze. Zawsze w apostolskiej pracy. Ale zawsze odpowiada na listy, czasem trzeba poczeka膰. Wi臋c wbrew rozumowi otworzy艂em poczt臋. Innych powod贸w nie mia艂em, bo przesta艂em w艂a艣ciwie z niej korzysta膰, poprzestaj臋 na Fb i na jego funkcji messages (doskona艂a zast臋powalno艣膰). A tu a偶 dwa maile od Andrzeja.
1)22.11, godz.18.50
2)23.11, godz. 3.14

A wys艂a艂em 22.11, godz.14.54.

Daj臋 pe艂n膮 faktografi臋, bo B贸g przemawia g艂贸wnie przez wydarzenia. W Andrzeju Madeja dotyka nas B贸g. My w nim mo偶emy Boga dotkn膮膰. Niczym nie jest os艂oni臋ty, ani odgrodzony.
Do艂膮czy艂em do maila (z 偶yczeniami imieninowymi i z pro艣b膮 o s艂owo pasterskie na Dzie艅 Modlitw za Ko艣ci贸艂 na Wschodzie) zdj臋cie zrobione na katechezie w klasie 1-szej. Dzieci malowa艂y ko艣ci贸艂 dla misjonarza i jego owczarni w Azji. Dopiero na koniec lekcji o艣wieci艂o mnie, 偶eby zrobi膰 zdj臋cie i wys艂a膰 Andrzejowi. Pobieg艂em po aparat i sta艂o si臋. IMPULS.
List z Turkmenistanu, kt贸ry by艂 wys艂any jako pierwszy, o godz. 18.50 - jest listem do dzieci. Musz臋 go im przekaza膰. Najpierw z pomoc膮 rodzic贸w i Fb, potem na katechezach, mo偶e na korytarzu, mo偶e w gazetce szkolnej? Musz膮 si臋 dowiedzie膰, 偶e s膮 bardzo wa偶ni w Ko艣ciele.

"BOG ZAPLAC DZIECIOM KT脫RE NAMALOWALY OBRAZKI DLA MISJONARZA !!!

KOCHANE DZIECI
SZCZESC BOZE !
WITAJCIE
KOCHANE
U NAS W ASZCHABADZIE NIE MAMY JESZCZE KOSCIOLA Z DREWNA ,
KAMIENIA CZY CEGLY ... NAWET I Z GLINY NIE MAMY JESZCZE
SWIATYNI

WYNAJMUJEMY DOMEK W KT脫RYM ZBIERAMY SI臉 NA MSZE SWIETA

MAMY NADZIEJE ZE KIEDYS SI臉 DOCZEKAMY I B臉DZIEMY MOGLI
ZBUDOWAC KOSCIOLEK DLA PANA JEZUSA

POMODLCIE SI臉 PROSZ臉 ABY PAN BOG DAL NAM TEGO DOZYC

DZIEKUJAC WAM ZA WASZA MODLITWE I NAMALOWANE PRZEZ WAS
KOSCIOLY DLA MNIE, SERDECZNIE WAS BLOGOSLAWIE
OJCIEC ANDRZEJ Z TURKMENISTANU"

Taki jest prawdziwy Ko艣ci贸艂 Jezusa Chrystusa. Wra偶liwy. Cz艂owiek jest jego drog膮. Najmniejsi najbardziej. S艂yszy ka偶dy, najs艂abszy nawet g艂os. "Nie z艂amie trzciny nad艂amanej, nie zagasi knotka o nik艂ym p艂omyku." Ani w Azji, ani w Strach贸wce.

Aneta Rudkowska opowiada 偶ycie Annie Dymnej w programie "Spotkajmy si臋" - "Jak to cudownie by膰 z lud藕mi, w艣r贸d ludzi." Spotka艂y si臋 na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i w Fundacji „Mimo Wszystko”. Jedna jest organizatorem i prezesem, druga - finalistk膮 festiwalu, z mukowiscydoz膮.

Jak to cudownie spotka膰 takiego cz艂owieka, jak Andrzej z Turkmenistan.
Jak trudno jest spotka膰 si臋 nam w Strach贸wce na herbacie i wsp贸艂tworzy膰 cudowny 艣wiat Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Cudowny 艣wiat Ewangelii. Zbyt cz臋sto (ch臋tnie) zamykamy si臋 w 艣wiatach swoich nawyk贸w. A 偶ycie jest takie kr贸tkie. Ka偶da gmina powinna mie膰 (cudowne) miejsce na "Zaczarowan膮 herbat臋". Mog艂oby ono pe艂ni膰 tak膮 rol臋 jak "Okno 偶ycia", w kt贸rym dziej膮 si臋 cuda ratowania 偶ycia cz艂owieka. Herbatki mog艂yby ratowa膰 kultur臋 cz艂owieka.

O programie Anny Dymnej tak pisz膮 w prasie - "Program kierowany jest zar贸wno do os贸b niepe艂nosprawnych, jak i pe艂nosprawnych. G艂贸wnym przes艂aniem audycji jest zbli偶enie tych dw贸ch, wydawa艂oby si臋 odr臋bnych, 艣wiat贸w. To intymna rozmowa z zaproszonymi przez Ann臋 Dymn膮 go艣膰mi, w czasie kt贸rej b臋d膮 poruszane tematy dotycz膮ce ka偶dego cz艂owieka, takie jak mi艂o艣膰, akceptacja, samotno艣膰, szcz臋艣cie, wiara i nadzieja."

A my o wierze, o szcz臋艣ciu, akceptacji, samotno艣ci itd. nie chcemy rozmawia膰? Owszem, na katechezach. Ale dlaczego nie w parafii, gminie, radzie pedagogicznej... czyli r贸偶nych przejawach (formach organizacyjnych) wsp贸lnoty lokalnej?

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz