czwartek, 24 stycznia 2013

Stary Papież i prawdziwy dialog


Modlitwa to świętość. Modlitwa jest kroplą świętości, która spada na nasze głowy, serca, nerki, wątrobę i duszę. Kropla drąży skałę. Tak się modliliśmy dzisiaj na katechezach.

Śmierć prymasa Józefa Glempa zamyka moją pokoleniową epokę. Byłem na Jego inauguracji. Jak mógłbym nie być! Byłem przecież wcześniej na pielgrzymce papieskiej 1979 i na pogrzebie kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. O Roku Ów! Dla nas w Strachówce roku założenia Solidarności, 3 Maja. Za chwilę zamachu na papieża, 13 maja i mojego ślubowania - "nie poddamy się, z tym większą determinacja będziemy walczyć o pokój Boży na świecie. Niech spróbują nas zdławić! Może trzeba aż takich ofiar, by zniszczyć to cholerne zło i dać światu nadzieję."

Msza inauguracyjna była odprawiona pod kościołem Świętej Anny, pod którym stałem dwa lata wcześniej w służbie porządkowej, papież przechodził tuż obok. Jak mogłem nie być. Jak to się wszystko łączyło! To był blask prawdy pokoleniowo danej. EPOKA ODZYSKIWANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Błogosławieństwo dane mojemu pokoleniu.
Jadłem z Nim (śp.) obiad na gościnnej plebanii w Jadowie, podczas którejś wizytacji, za dziekana Mariana. Pamiętam jak wnikliwie patrzył i słuchał każdego. Dzisiaj nie stać mnie/nas na dział w uroczystościach pogrzebowych.

Potem były e-katechezy :)
Ślad został wyryty na blogu księdza Tomasza Włoskiego i na stronie mojego katechetycznego pomysłu "Katecheza online".

Papież się ostro włączył w zwiększenie roli rozumu w kulturze i wierze. Pewnie wie, jak wielką pomocą stał się w najmniejszej gminie tego świata. Jak wielką pomocą zwykłym katechetom. Wiejskim też. Oto garść jego ostatnich wypowiedzi:

- nie możemy zgodzić się na to, aby sól utraciła smak, a światło było umieszczone pod korcem
- wiele fałszywych idoli podnosi dzisiaj głowę. Nie lękajmy się, my chrześcijanie, iść pod prąd
wzywa, aby strony internetowe (także Facebook, Twitter), były miejscem, gdzie można promować prawdziwy dialog. B16 dodaje, że ten wirtualny świat jest teraz częścią struktury społeczeństwa. Ludzie wierzący, którzy chcą przekazać prawdy i wartości, nie mogą ich ignorować. Jeżeli Dobra Nowina nie będzie obecna także w świecie cyfrowym, może być nieobecna w doświadczeniu wielu ludzi, dla których ta egzystencjalna przestrzeń [w Internecie] jest ważna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz