wtorek, 15 lutego 2011

Katecheza powszechna 1,2

1.
Boga zywego pragn臋 - kto dzisiaj tak pisze? Ja. Zrozumia艂em, 偶e jest to tak偶e logiczna konsekwencja przyj臋cia 偶ycia na dw贸ch skrzyd艂ach. Wiara i rozum s膮 jak dwa skrzyd艂a. Nie tylko mam zawsze stosowa膰 rozum do kwestii wiary, ale i wiar臋 do spraw rozumu (偶ycie codzienne i naukowe). Nie, nie - nie b臋d臋 argumentowa艂 z wiary na polu nauki. B臋d臋 za艣 pe艂nym cz艂owiekiem i tu, i tu, i tam, zawsze.

Boga 偶ywego pragn臋 wi臋c nie tylko w ko艣ciele i na modlitwie prywatnej. Zawsze. I On taki, 偶ywy, zawsze jest. Dlaczego w j臋zyku angielskim 1 os. l. poj. zawsze piszemy z wielkiej litery? Jeszcze cz臋艣ciej b臋d臋 j膮 chyba stosowa艂. Zawsze wtedy, gdy b臋d臋 wyczuwa艂 Boga. Niby jest zawsze i wsz臋dzie, ale nie zawsze i nie wsz臋dzie z r贸wn膮 jasno艣ci膮 widz臋, s艂ysz臋 i czuj臋.

Boga zywego pragn臋. Musi by膰 tu i teraz. Wsz臋dzie i zawsze, opr贸cz grzechu. Amen. Wysil si臋, duszo moja i m贸j rozumie, zobacz, us艂ysz, opisz.

Na przypadkowej stronie www.wiw.pl wzi膮艂em skr贸cony kurs antropologii. Wstyd, 偶e mam tyle luk w edukacji. Ci膮gle musz臋 uzupe艂nia膰, przypomina膰, poznawa膰. Dzi艣 o tzw. rewolucji neolitycznej i ciut wcze艣niejszych czasach (paleolit). Jest to mi potrzebne, konieczne na katechez臋.

"Ci spo艣r贸d paleolitycznych my艣liwych-zbieraczy, kt贸rym uda艂o si臋 przetrwa膰, przekazali swoim nast臋pcom cechy niezb臋dne do prze偶ycia w surowym 艣wiecie. Proces gromadzenia wiedzy, kt贸ry leg艂 u podstaw rolnictwa i hodowli i tym samym mia艂 radykalnie zmieni膰 偶ycie ludzi, trwa艂 kilka tysi臋cy lat. Badania archeologiczne, na przyk艂ad w greckiej jaskini Frankthi, ukaza艂y stopniowy proces adaptowania si臋 jej mieszka艅c贸w do zmieniaj膮cych si臋 warunk贸w naturalnych, zachodz膮cy w tym samym okresie, w kt贸rym uczyli si臋 oni uprawy ziemi. Na tym terenie, blisko po艂udniowo-wschodniego wybrze偶a Grecji, pierwsi pojawili si臋 my艣liwi-zbieracze (ok. 18 000 p.n.e.).
Narasta艂 problem regularnego zdobywania 偶ywno艣ci w odpowiedniej ilo艣ci. Rozwi膮zaniem, po tysi膮cach lat pr贸b i b艂臋d贸w, okaza艂o si臋 wysiewanie cz臋艣ci zbieranych ziaren. Ta rewolucyjna technologia - rolnictwo - zrodzi艂a si臋 nie w Grecji, lecz na Bliskim Wschodzie i stamt膮d powoli si臋 rozprzestrzenia艂a. Jaskinia Frankthi oraz inne w Tessalii ujawni艂y, 偶e rolnictwo pojawi艂o si臋 w Grecji oko艂o 7000 roku p.n.e. By膰 mo偶e dotar艂o tam dzi臋ki ludziom zajmuj膮cym si臋 wymian膮 handlow膮 produkt贸w i bogactw naturalnych. Uprawianie ziemi wymaga艂o osiad艂ego trybu 偶ycia - najstarsze osady rolnik贸w na Bliskim Wschodzie powsta艂y ju偶 oko艂o 10 000 roku p.n.e. Sta艂e osady o g臋stej zabudowie stanowi艂y nowy etap w dziejach ludzko艣ci.
W osadach takich jak Sesklo czy Dimini w Tessalii mieszka艂o po kilkuset mieszka艅c贸w. Osada w Dimini by艂a otoczona kilkoma pier艣cieniami mur贸w. Jeszcze przed III tysi膮cleciem p.n.e. W Grecji powstaj膮 wielkie domostwa, jak na przyk艂ad tak zwany Dom Dach贸wek w osadzie Lerna w Argolidzie".
Za pierwsz膮 sta艂膮 osad臋 uwa偶a si臋 Jerycho (9 tys. pne) w pobli偶u rzeki Jordan, le偶膮ce dzisiaj w Autonomii Palesty艅skiej.

"Wzrost produkcji rolnej poci膮ga艂 za sob膮 zwi臋kszenie si臋 liczby ludno艣ci. Analiza procesu, kt贸ry doprowadzi艂 do tego, 偶e cz艂owiek przesta艂 szuka膰 po偶ywienia, a zacz膮艂 sam je wytwarza膰, unaocznia znaczenie, jakie dla zrozumienia proces贸w historycznych maj膮 studia demograficzne, czyli badania wielko艣ci populacji, jej zmian ilo艣ciowych, g臋sto艣ci zaludnienia i przeci臋tnej d艂ugo艣ci 偶ycia".

Gdzie Rzym, gdzie Krym, Gdzie Eden, gdzie Polska, gdzie Annopol? Swojego Jezusa z Nazaretu i swoja wiar臋 trzeba mocno osadzi膰 w realiach. Wiara nie mo偶e bimba膰 w ob艂okach. Dlatego ci膮gle b臋d膮 powstawa艂y nowe biografie Mistrza z Galilei. Potrzebne jest uwsp贸艂cze艣nianie metod badawczych, j臋zyka itd. Uwsp贸艂cze艣niania potrzebuje te偶 katecheza.
Dlatego szukam nowych publikacji, np. Humphreya Carpentera, JEZUS. Autor pisa艂 tak偶e biografie JRR Tolkiena i CS Lewisa. Oto przyk艂ad jego tekstu - "Jesous, to forma grecka hebrajskiego Yeszua, b臋d膮cego - jak Yoszua - skr贸tem od Yehoszua, co znaczy: "ten, kt贸rego zbawieniem jest B贸g". Dos艂ownie: "Jahwe zbawia" lub "Jahwe jest zbawieniem (ratunkiem)".
Jezus, dorastaj膮c, s艂ucha艂 ka偶dej soboty w synagodze czyta艅 z Prawa i Prorok贸w. Musia艂by by膰 zupe艂nie niewra偶liwym m艂odzie艅cem, 偶eby nie odczuwa膰 fascynacji s艂owami Prorok贸w. Podobnie jak tylu Jego ziomk贸w, 偶a艂owa艂, 偶e prorokowanie usta艂o. Dlaczego proroctwa zanik艂y? Odpowied藕 jest prosta. Ich miejsce zaj臋艂o Prawo.
Jezus nie m贸g艂 wi臋c wprost uwierzy膰 wie艣ci, kt贸ra nadesz艂a, gdy mia艂 blisko trzydzie艣ci lat. Oto na brzegu Jordanu pojawi艂 si臋 nagle nowy prorok, kt贸ry wo艂a艂: "Nawr贸膰cie si臋, bo bliskie jest Kr贸lestwo Niebieskie".

2.
Mam co艣, metryk臋 艣lubu pradziadk贸w, ale to ju偶 jutro. Ten fragment te偶 podkre艣li艂em sobie - "Uwa偶ajcie, strze偶cie si臋 kwasu faryzeusz贸w i kwasu Heroda. Oni zacz臋li rozprawia膰 mi臋dzy sob膮 o tym, 偶e nie maj膮 chleba. Jezus zauwa偶y艂 to i rzek艂 im: Czemu rozprawiacie o tym, 偶e nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak ot臋pia艂y macie umys艂?".

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz