pi膮tek, 7 stycznia 2011

Trzy w jednym











BOH TROJCU LUBIT!
"Pojad臋" po trzech zdarzeniach swoim czytaniem, rozumieniem i komentowaniem. Pojad臋 wiernie, przyja藕nie, bo wszystkie s膮 dla mnie wa偶ne i zrobi艂y wra偶enie.

***
I
Wyjazd do Viessmanna. Zdj臋cia zamieszczam od d艂u偶szego czasu, czyli ci膮gle jest we mnie. Zreszt膮, zdj臋cia m贸wi膮. S膮 pe艂ne 艣wiate艂, kolor贸w, estetyki, pogodnych ludzi.
Wyjazd mia艂 kontekst zmian w naszym 偶yciu samorz膮dowym. Czu艂em si臋 emisariuszem: jed藕, patrz: przywie藕 nam wiar臋 i nadziej臋 w przysz艂o艣膰. Ucz si臋 od Niemc贸w szeroko otwartymi oczami i sp贸jrz na nasze wsp贸lnoty z wysoka, z daleka. Przywie藕 nam ducha tak偶e na nasze szkolne podzia艂y i konflikty.

Zobaczy艂em, us艂ysza艂em i zanotowa艂em wiele. W Akademii w Allendorf prezentacja 艣wiatowej firmy zaczyna艂a si臋 od s艂贸w - "Tradycja i warto艣ci to fundament naszego dzia艂ania". Jak ko艅 kawaleryjski zastrzyg艂em uszami. My te偶 w Rzeczpospolitej Norwidowskiej powinni艣my naucza膰 ca艂o艣ciowo. By膰 nie tylko Zespo艂em Szk贸艂, ale ca艂膮 Akademi膮! By by膰 liderem bran偶y. W ka偶dej dziedzinie trzeba dzisiaj my艣le膰 globalnie. By klimat innowacyjno艣ci nam sprzyja艂. Ani na chwil臋 nie mo偶na spocz膮膰 na laurach. Nauczaj膮c i to z akademickim zaci臋ciem innych, zdobywamy i poszerzamy stale swoj膮 (auto)-艣wiadomo艣膰. A mistrza mamy wszak doskona艂ego. Jednego z najwi臋kszych chrze艣cija艅skich my艣licieli Europy. Ta 艣wiadomo艣膰 ostatnio zesz艂a na trzeci plan jakby.
"Przysz艂o艣膰 nale偶y do tych, kt贸rzy si臋gaj膮c po ni膮 i zdobywaj膮c, pami臋taj膮 o swoich tradycjach."
"Sukces zale偶y od ka偶dego z nas".
Cytuj臋 maksymy Viessmanna z przyjemno艣ci膮. Wierz臋, 偶e nie s膮 pustymi sloganami, bo widzia艂em efekty ich pracy i zarz膮dzania. Wiarygodno艣ci dodaje tak偶e fakt, kt贸ry podkre艣laj膮 przy wielu okazjach, 偶e jest to przedsi臋biorstwo rodzinne. Za艂o偶yciel mia艂 pi臋cioro dzieci. Jego popiersie w muzeum firmy zmotywowa艂o niekt贸rych w贸jt贸w z naszej grupy do zbiorowego portretu. Nie ma spo艂ecze艅stwa bez rodzin (chemi臋 lubi艂em, wiem, 偶e zwi膮zki partnerskie s膮 s艂abszymi wi膮zaniami). Nie ma wsp贸lnot bez wielkiego udzia艂u pe艂nych rodzin. Warunkiem nowoczesnych technologii jest zwi膮zanie, osadzenie w spo艂ecze艅stwie. Trzeba wiedzie膰 co, po co, dlaczego. Nikt nie 偶yje dla siebie i nie umiera dla siebie. Nowoczesno艣膰 mo偶e by膰 bardzo biblijna. Ju偶 sam nie wiem, kt贸re my艣li notowa艂em w sali Viessmanna, a kt贸re pisa艂em ju偶 w "Die Sonne" hotelu, do kt贸rego wchodzi艂o si臋 przy trzech zapalonych adwentowych 艣wiecach, a w szufladzie pokojowej drzema艂o trzyj臋zyczne S艂owo Bo偶e.

S艂uchaj膮c dumnej prezentacji o zasadach firmy i jej osi膮gni臋ciach (co 2 minuty schodzi z ta艣my nowe urz膮dzenie, bo co dwie minuty na 艣wiecie jest kupowane przez odbiorc臋) my艣la艂em o swoiskich, globalnych osi膮gni臋ciach, kt贸re zakurzone drzemi膮 w szufladzie polskiej (nie)pami臋ci narodowej. Tylko SOLIDARNO艢膯 by艂a w XX wieku ca艂kowicie naszym wynalazkiem, kt贸rym ol艣nili艣my 艣wiat. CO ROBIMY Z NARODOWYM SKARBEM??
Zarzucili艣my go, nie chcia艂o si臋 nam dopracowa膰 szczeg贸艂贸w. I c贸偶, 偶e pomys艂 i idea rozwin臋艂a si臋 i nierozerwalnie spl膮ta艂a z innym skarbem JANEM PAW艁EM II.

MAJ膭C TYLE, JE殴DZIMY SZKOLI膯 SI臉 U INNYCH. PYTANIE KTO JE殴DZI/ KTO SI臉 SZKOLI? CZ臉STO CI SAMI, KT脫RZY MAJ膭 艢WIADOMO艢膯 SKARBU I CHC膭 SI臉 NIM DZIELI膯.

JESTE艢MY BOGACI JANEM PAW艁EM II I SOLIDARNO艢CI膭. Ile czasu musi up艂yn膮膰, 偶eby Polacy zn贸w to odkryli?

Jeste艣my bogaci - 偶e mo偶emy nalewa膰 w wyschni臋te koryta rzek. Mo偶emy odnawia膰 zbiorniki na pustyniach.

W tym roku, 3 Maja, przypada 30 rocznica za艂o偶ycielskiego zebrania Solidarno艣ci Wiejskiej (Rolnik贸w Indywidualnych) w Strach贸wce. Kto zorganizuje nadzwyczajne sesje, konferencje? Kto opowie o tym wielkim wybuchu wolno艣ci, godno艣ci? Mieli艣my 100% zorganizowania, 18 k贸艂 i zarz膮d贸w wiejskich. Mieli艣my wspania艂ych, sprawiedliwych ludzi! Kto upomni si臋 o w艂asna wielko艣膰!! Musimy jak najwcze艣niej wys艂a膰 zaproszenia.

W autokarze Viessmanna dowiedzia艂em si臋, 偶e jeden z rolnik贸w znanych z wojew贸dzkich struktur zwi膮zku rolnik贸w i og贸lnopolskiego strajku w Siedlcach w 1981 roku, jest dobrze znana postaci膮 na swoim terenie. By艂 barwny i barwny pozosta艂. Od stanu wojennego podobno nie obcina w艂os贸w. 30 lat temu nam贸wi艂em go na wyjazd do strajkuj膮cych student贸w na UW, w艣r贸d kt贸rych by艂a moja siostra. Chcia艂em zapozna膰 m艂od膮 inteligencj臋 z kwestia ch艂opsk膮. Zbigniew Adamczuk zas艂yn膮艂 pokazuj膮c swoje podniebienie studentom, dowodz膮c 偶e jak u rasowych ps贸w jest fioletowe, ze z艂o艣ci na komunist贸w. My艣l臋, 偶e to spotkanie m贸g艂 mie膰 na my艣li, gdy po latach opowiada艂 w zeznaniach o wyk艂adzie na Politechnice.
Ja te偶 opowiedzia艂em tamten czas, jest w Internecie. Da艂em tytu艂 "Ziarno Solidarno艣ci". Wierz臋, 偶e obumrze i wyda plon stokrotny.

Kiedy Adamczuk wspomina na艣miewanie z dzieci i wnuk贸w jako z "nasienia solidarno艣ci" my艣l臋 o na艣miewaniu ze mnie, kt贸re piel臋gnowane jest przez niekt贸rych do dzi艣. Ja gol臋 si臋, strzyg臋, ale jestem dy偶urnym popychlem gminnej mentalno艣ci. Anonimy zapcha艂y skrzynki. Kiedy za艣 mowa jest o odznaczeniach, to przypominam sobie epizod, kiedy pod koniec kadencji starosta Konrad Rytel kaza艂 mi wype艂ni膰 jaki艣 wniosek o odznaczenie, a nawet wydoby膰 za艣wiadczenie o niekaralno艣ci. Musz臋 go spyta膰 o to po latach.

***

O gminie trzeba rozmawia膰 najnowocze艣niej, jak potrafimy. Eksperci i przyk艂ady sa pod r臋k膮. 呕eby w gminie postawi膰 wszystko z g艂owy na nogi. Nie kierowa膰 si臋 personaliami, tylko m膮dro艣ci膮 i zdrowym rozs膮dkiem. Co do zatrudnienia i funkcjonowania urz臋du tak偶e. Jak w Viessmannie. Tam w proces monitoringu w艂膮czeni s膮 wszyscy pracownicy. Usprawnianie dzia艂ania jest w interesie wszystkich. Tak samo by艂o za naszych czas贸w (I kadencji). Z Markiem Kowalskim mo偶na by艂o rozmawia膰 o dzia艂aniu Zespo艂u Obs艂ugi Administracyjnej Szk贸艂 w艂膮cznie z wariantem likwidacji jego stanowiska. Rozumno艣膰 jest wa偶niejsza ni偶 przywi膮zanie do sto艂k贸w. Potrzebny jest nam kop nowoczesno艣ci.

Czasem sami nie wiemy co mamy i nie umiemy wykorzysta膰 w celach edukacyjnych. Viessmann dumnie prezentuje nowoczesno艣膰. Podobnie by艂o w parafii Duninowie, gdzie proboszcz oprowadza艂 po piwnicy pe艂nej urz膮dze艅 automatyki grzewczej. U nas te偶 jest taka w salce przy ko艣ciele i na plebanii, a my nie szczycimy si臋, nie oprowadzamy.

***

II
Z "Listu ojca Andrzeja Madeja":
- B贸g mnie stworzy艂, nie ja sam siebie
- On nada艂 sens mojemu 偶yciu, stworzy艂 mnie m膮drze
- nie powinienem, nie mog臋 nadawa膰 innego sensu swojemu 偶yciu i 偶yciu innych ludzi!
- niezgoda na przykazania Bo偶e (Bo偶y sens 偶ycia) ma rodow贸d od Adama i Ewy, nie jest wynalazkiem wsp贸艂czesno艣ci
- "Nie" m贸wione Bogu (niezgoda na sw膮 p艂e膰, wygl膮d, 艣wi臋to艣膰 偶ycia - jest stawianiem siebie w miejsce Boga
- "Nie" dla Boga jest samounicestwieniem siebie, jest tak偶e "Nie" dla cz艂owieka
- napisa艂 i podpisa艂 nasz brat Andrzej, odkupiony przez Jezusa grzesznik.

***

III
Z "Listu z Taize - wydanie specjalne", czyli z "Listu z Chile":
- rado艣膰 serca, ona jest twoim 偶yciem (zrzu膰cie smutek, przyodziejcie si臋 w rado艣膰)
- pogodna rado艣膰 si臋ga g艂臋bi serca, nadaje pe艂ni臋 偶yciu, budzi ja niespodziewane spotkanie, d艂ugotrwa艂a przyja藕艅, dzie艂a sztuki, pi臋kno przyrody
- rado艣膰 stamt膮d, niespodziewana, kt贸rej nikt nie mo偶e zabra膰, staje si臋 g艂臋bia duszy, wp艂ywa na bieg, kierunek my艣li, stosunek do 偶ycia i innych ludzi
- 藕r贸d艂em takiej rado艣ci nie s膮 przypadkowe okoliczno艣ci, ale zaufanie do Boga, co spraw3dza si臋 szcze4g贸lnie w obliczu trudnych wyzwa艅, ich podj臋cie przywraca (paradoksalnie) taka rado艣膰
- w modlitwie, w wielbieniu (Gloria in excelsis) pozwalamy by rado艣膰 ros艂a, chwila (obecna) rozja艣nia si臋 wtedy (et in terra pax)
- 艣wiadomy wyb贸r rado艣ci idzie w parze z trosk膮 o cz艂owieka
- zakosztuj odrobiny Bo偶ej rado艣ci a staniesz si臋 cz艂owiekiem wsp贸lnoty (komunii) - JEDNO艢CI!
- "Gdyby nasze wsp贸lnoty, parafie, grupy m艂odych i starszych stawa艂y si臋 bardziej miejscami dobroci i zaufania, gdzie si臋 akceptujemy, staramy zrozumie膰, wspiera膰, gdzie dostrzegamy zw艂aszcza s艂abszych, biedniejszych!" - to wygl膮da jak notatki do programu wsp贸艂pracy NGO!
- ludzkie spo艂eczno艣ci (wsp贸lnoty) nie mog膮 偶y膰 bez przebaczenia
- rany zadane w przesz艂o艣ci wci膮偶 s膮 dotkliwe, wiara w Bo偶e przebaczenie nie oznacza zapomnienia win, przebaczenia nie wolno wykorzystywa膰, 偶eby uzasadnia膰 niesprawiedliwo艣膰, ale przebaczenie czyni nas wolnymi, umo偶liwia zobaczenie w艂asnych win, oraz win i niesprawiedliwo艣ci w 艣wiecie
- naprawiajmy to, co da si臋 naprawi膰
- Jezus nie przyszed艂 na ziemi臋 by za艂o偶y膰 nowa religi臋!!!!!
- NAST臉PNE SPOTKANIE M艁ODYCH CHRZE艢CIJAN Z EUROPY ODB臉DZIE SI臉 W BERLINIE POD KONIEC GRUDNIA. M艂odzi ze Strach贸wki, Jadowa i T艂uszcza - szykujcie si臋 ju偶 dzi艣!

PS.
Trzy pierwsze zdj臋cia s膮 "wzi臋te" przez szyb臋 p臋dz膮cego autostrad膮 przez Hesj臋 autokaru. Zach臋cam do pochodzenia po stronie uni-marburg.de, gdzie Hesja bierze pocz膮tek.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz